Menu
CHIP Speedtest

Zjištění optimálního stanoviště pro rychlé spojení po Wi-Fi

22.08.2010 12:01 | Redakce Chip
Po zřízení Wi-Fi se velmi často objevují problémy s kvalitou spojení. Je pak možné, že se negativně ovlivňuje několik sousedících bezdrátových sítí.

Při zřizování bezdrátové rádiové sítě byste měli volit pokud možno nepoužívaný kanál. To se však při hustém rádiovém provozu, například v domech s více domácnostmi, těžko podaří. Kromě čísla kanálu musíte rovněž brát ohled na skutečnou sílu signálu v jednotlivých kanálech. Navíc je jak pro směrovač, tak i pro Wi-Fi klienta, například notebook, důležité najít nejvýhodnější stanoviště.
S freewarovým nástrojem »inSSIDer«, který naleznete na adrese www.metageek.net/products/inssider, můžete analyzovat rádiové okolí vašeho WLAN klienta takřka v reálném čase. To je praktické, pokud pro něj chcete zjistit optimální místa v různých obytných či pracovních částech bytu, například v obýváku a na terase.
Chcete-li si nástroj nainstalovat, spusťte příslušný MSI soubor a dál se řiďte pokyny programu. Pamatujte přitom, že v počítači musí být nainstalován Microsoft .NET-Framework 2.0 – což je však obvykle splněno. Po spuštění programu klikněte na tlačítko »Start scanning«. Nástroj vás po chvíli formou tabulky informuje o všech dosažitelných rádiových sítích. Níže pak graficky zobrazí sílu signálu v závislosti na zvoleném rádiovém kanálu a navíc ukáže časový průběh intenzity jednotlivých signálů.
S notebookem, v němž běží inSSIDer, se pohybujte v požadovaném prostoru. Přitom zjistíte, že intenzita signálu silně závisí na vaší poloze a že na různých místech pronikají do vašeho dosahu další rádiové sítě. Normálně pochází nejsilnější signál z vlastní sítě, kterou také rozpoznáte podle jejího označení SSID. Pokud si nejste jisti, přeneste notebook do blízkosti WLAN routeru – tam nejsilnější signál snadno identifikujete. Pokud tedy v jednom kanálu zjistíte zvláště mnoho rádiových sítí, doporučuje se použít jiný kanál.
Na připojeném obrázku je červeně označená vlastní síť sice momentálně nejsilnější, v časovém průběhu je však signál, kvůli změnám pozice, občas slabší než zeleně označená rádiová síť na tomtéž kanálu. Konfigurace tedy – přinejmenším pro mobilní nasazení – není optimální. Lepší by proto bylo přepnutí na nějaký méně ovlivněný kanál. Pokud by paralelně pracovalo ještě více rádiových sítí, zvolte nejraději kanál, u něhož se vyskytují nejmenší intenzity cizích signálů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání