Menu
CHIP Speedtest

Zjištění příčiny nesmazatelnosti souborů

07.12.2011 14:57 | Redakce Chip
Při čištění pevného disku občas narazíte na soubory a složky, které se nedají odstranit. Chtěli byste vědět, čím je přístup k nim blokován, a soubory uvolnit pro výmaz.

Většinou je příčinou blokády nesmazatelného souboru přístup jiným programem. Windows o tom zpravidla bohužel nedávají žádnou zprávu. Maximálně vás odbudou hlášením „Soubor je používán jinou osobou, resp. jiným programem“. To vám pomůže stejně tak málo jako pokyn „Zavřete všechny programy, které by soubor eventuálně mohly používat, a postup zopakujte“. Anglickojazyčný freeware UnlockIT zjistí odpovídající program a umožní blokádu cíleně odstranit.
Po krátké instalaci nástroj dodržující design Office spusťte. Pod ikonou »Browse« klikněte na výběrovou šipku a rozhodněte, zda předmětem zkoumání má být »File«, nebo »Folder«. Potom přejděte na požadovaný element a volbu potvrďte tlačítkem »OK«. Nástroj vám nyní sdělí, zda existuje blokace, a k tomu také vypíše, kterými programy je způsobena. Údaje zkontrolujte, abyste nevymazali nějaké důležité soubory. Například otevřený Office dokument se postará, aby byla zablokována také příslušná datová složka. Chcete-li blokádu zrušit, pravým tlačítkem myši klikněte na program v seznamu a nejprve se volbou »Close Handles« pokuste uvolnit jen stávající zábrany. To je zcela bezpečné, neboť se přitom neukončuje žádný proces. Teprve pokud to nepomůže, můžete v dalším kroku kontextovým příkazem »Kill Processes« aplikaci ukončit. Potom už lze daný element vymazat.
Upozornění: Kdo se rozhodne vymazat zablokovaný soubor „násilím“, dosáhne toho ještě rychleji s německým freewarem Unlocker .

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání