Menu
CHIP Speedtest

Zjištění určité buňky podle maximální hodnoty

21.07.2011 10:11 | Redakce Chip
Ve výsledkové buňce chcete nechat zobrazit obsah jiné buňky, která leží bezprostředně vlevo vedle aktuální maximální hodnoty určité datové oblasti na listu tabulky.

Tuto úlohu lze řešit kombinací tří jednoduchých funkcí. Ty lze dokonce zahrnout do jediného vzorce. Představte si tuto situaci: V buňkách »B1« až »B4« jsou uložena čtyři čísla. Nachází-li se největší číslo v buňce »B3«, má výsledková buňka obsahovat hodnotu z »A3«. Úlohu vyřeší následující vzorec:

=INDEX(A1:A4; POZVYHLEDAT(MAX(B1:B4);B1:B4;0);1)

Zde výraz »MAX(B1:B4)« nejprve zjistí maximální hodnotu v dané oblasti dat. Tato hodnota pak poslouží jako hledací kritérium pro porovnání, které prohledá matici »B1:B4«. Při argumentu „shoda“ o hodnotě »0« vrací funkce pozici první hodnoty z prohledávaného rozsahu buněk, která je identická s hledacím kritériem.
Tato maticová varianta funkce »INDEX« nakonec vrátí hledanou hodnotu z rozmezí »A1:A4«, která se nalézá v prvním sloupci řádku zjištěného porovnáním.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání