Menu
CHIP Speedtest

Zkontrolujte RAM paměť svého počítače pomocí nástrojů Windows

24.08.2011 13:44 | Redakce Chip
Zkontrolujte RAM paměť svého počítače pomocí nástrojů Windows
Počítač se chová velmi nestabilně. Nepomohlo ani přeinstalování celého systému, ani žádné softwarové nástroje. Máte tedy podezření, že problém by mohl být na straně operační paměti. Nevíte ale, jak si toto podezření ověřit a paměť otestovat.

Už od verze Vista je součástí operačního systému Windows testovací program, který je určen ke kontrole operační paměti počítače. Nástroj se jmenuje „Diagnostika paměti“. Spustíte ho tak, že kliknete na tlačítko Start a na příkaz Ovládací panely. Do vyhledávacího pole zadejte text Paměť a poté klikněte na položku „Diagnostikovat problémy paměti počítače“ (požadováno oprávnění správce). Pokud vás systém vyzve k zadání nebo potvrzení hesla správce, zadejte heslo nebo proveďte potvrzení. Nástroj můžete spustit i tak, že do řádku „Prohledat programy a soubory“ napíšete „MdSched.exe“ – soubor je umístěný v adresáři System32.
Po spuštění tohoto nástroje si můžete vybrat, zda chcete ihned restartovat počítač a vyhledat problémy (to je doporučený postup), případně se problémy vyhledají až při příštím spuštění počítače. Program Diagnostika paměti se spustí automaticky po restartování systému Windows. Pokročilejší uživatelé mohou ještě zvolit přesný typ testu pomocí stisku klávesy [F1]: Základní, Standardní nebo Rozšířený. Potvrzení provedete pomocí klávesy [F10] – spustí se příslušný test.
V programu Diagnostika paměti je zobrazen indikátor průběhu, ukazující stav testu. V ideálním případě by měl být počítač v klidovém režimu. Proces nepřerušujte a s počítačem nepracujte. Po dokončení testu se systém Windows znovu automaticky restartuje. Pokud program nenalezne žádné chyby, zobrazí se zpráva, že nebyly nalezeny žádné chyby. Jestliže program nějakou závadu vyhledá, budete patrně muset vyměnit poškozený paměťový modul.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání