Menu
CHIP Speedtest

Zkouška stability počítače s Windows

16.05.2012 04:00 | Redakce Chip
Vaši práci na PC by neměly narušovat zbytečné havárie systému. Aby se daly co nejdříve rozeznat a odstranit potenciální problémy, samotná Windows disponují několika nástroji na sledování a analýzu průběhů výpočtů i stavu systému.

Výchozím bodem pro včasné rozeznání problémů je přitom »Sestava diagnostiky systému«, která se skrývá v Ovládacích panelech.

Nástroj nejrychleji vyvoláte přímým příkazem „perfmon /report“, který zadáte do hledacího pole nabídky Start. Kdo raději „klasicky“ kliká, může v Ovládacích panelech otevřít »Systém a zabezpečení« a pak »Centrum akcí«. Přejděte vlevo na odkaz »Zobrazit informace o výkonu« a »Rozšířené nástroje«. Nyní můžete dole kliknutím myší »Generovat sestavu stavu systému«. K tomu se jako podklad pro zprávu spustí zhruba jednominutová prověrka systému.

Nezávisle na tom, jak jste zprávu iniciovali, jakmile je dokončena, zkontrolujte nejprve v horní oblasti zobrazená varování a základní vlastnosti systému. V dole uvedeném screenshotu „Výsledky diagnostiky“ můžete zjistit, že v našem systému je špatně nastavená vyrovnávací paměť a že Centrum zabezpečení postrádá virovou ochranu. Ke každé zprávě jsou k dispozici pokyny, jak můžete problém opravit, tedy například nekonfigurovat systém a nainstalovat antivirový program nebo v případě nerozpoznaného produktu kontrolu v centru zabezpečení vypnout.

Spodní úseky, které se dají otevřít kliknutím na příslušný proužek, dodají částečně velmi podrobné systémové analýzy pro specialisty. Pod »Konfigurace softwaru« najdete ale například také »Programy po spuštění« nebo pod »Paměť« a »Proces« aktuálně běžící největší požírače paměti ve vaší instalaci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání