Menu
CHIP Speedtest

Zobrazení a extrakce ikon z DLL souborů

11.01.2012 14:39 | Redakce Chip
Při hledání ostatních programových a desktopových ikon byste si chtěli prohlédnout také v počítači obsažené DLL soubory. Tímto způsobem se však ikony nedají kopírovat.

V počítači s Windows se nachází mnoho DLL souborů, které jako knihovny často obsahují vedle procedur i různé ikony, zčásti využívané také systémem. Abyste tyto symboly mohli použít také jinak, musíte je buď extrahovat z DLL souboru a uložit jako samostatný ICO soubor, nebo přinejmenším znát indexní číslo ikony uvnitř knihovny. Obě úlohy vyřešíte snadno a rychle pomocí nástroje IconsExtract od firmy NirSoft.
IconsExtract samozřejmě najdete na www.nirsoft.net/utils/iconsext.html. Po krátké instalaci nebo rozbalení ZIP archivu můžete přenosný nástroj ihned spustit.
Nejprve se automaticky otevře dialog »Search For Icons«. Volbu »Scan icons in files« ponechte aktivní a pod ní zadejte úplnou cestu k příslušnému souboru, který ikony obsahuje. V zásadě můžete pro toto hledání zadat také složku s podsložkami nebo celou jednotku. Na »C:« se to však nedoporučuje, mohlo by to totiž trvat až několik minut. Prostřednictvím »More Options« se dá výběr ještě omezit na určité vlastnosti ikon. Po kliknutí na »Search For Icons« zobrazí hlavní okno všechny nalezené ikony. Každé je přiřazen název souboru původu a v závorkách indexní číslo uvnitř tohoto souboru. Tuto hodnotu budete například potřebovat, abyste v systémovém registru mohli odkazovat na určitou ikonu v souboru. Indexní číslo nelze zjistit odečítáním v jiných dialozích.
Všechny ikony je také možné jednotlivě exportovat do ICO souborů. Za tím účelem označte jednu nebo několik ikon, případně se stisknutou klávesou [Ctrl]. Potom otevřete příkaz »File | Save Selected Icons«, změňte cílovou složku a akci spusťte kliknutím na »Save Icons«. Všechny ikony pak budou ve tvaru jednotlivých souborů, které k původnímu názvu souboru obsahují ještě indexní číslo.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání