Menu
CHIP Speedtest

Zoner Photo Studio 16 na 50 dní

04.11.2013 12:23 | Martin Kučera
Zoner Photo Studio 16 na 50 dní

Jeden z nejlepších nástrojů na správu, úpravy a prezentaci digitálních fotografií je dílem českých vývojářů. Díky speciální verzi z Chip DVD můžete jejich špičkový produkt využívat v prodloužené zkušební době.

  • Uveřejněno na Chip DVD 11/13

box-zps250 Zoner Photo Studio 16 je výkonný nástroj na kompletní zpracování digitálních fotografií, pořízených ve formátech JPEG a TIFF nebo v podobě surových dat RAW z fotoaparátů desítek různých výrobců. Program spravuje snímky roztříděné do alb, s možností doplnění detailních popisků či hodnocení, a nabízí velmi bohaté možnosti automatických i pokročilých úprav, filtrů či vylepšení. Upravené snímky pak můžete prezentovat mnoha různými způsoby, včetně vytvoření webových fotoalb nebo videoprezentací k vypálení v podobě filmových DVD. Novinkou aktuální verze je také neomezený prostor pro prezentaci vašich snímků v internetové galerií Zonerama.

Na Chip DVD je připravena speciální verze programu Zoner Photo Studio 16 k neomezenému použití po dobu 50 dní. Plná verze Zoner Photo Studia vyjde zhruba na 1500 Kč.

  • Uveřejněno na Chip DVD 11/13
  • Zkušební verze programu
  • Info: www.zoner.cz 
  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • On-line registrace
obr-01

Fotky na mapě: Novinkou v Zoner Photo Studiu 16 je například možnost rychlého umístění fotek na mapu, dle místa jejich pořízení.

Až na drobné změny zůstává zachována osvědčená podoba uživatelského rozhraní programu, který ovšem nyní podporuje i dotykové ovládání, hodící se především v režimu prohlížení snímků. Jednoduchými gesty můžete snímky posouvat a třeba i přibližovat jejich detaily. V režimu dotykového ovládání, který můžete aktivovat i bez použití dotykové obrazovky, se drobně zvětší mezery mezi ovládacími prvky. Novinkou je také možnost zobrazení mapy se souřadnicemi pořízení snímků i náhledu dvou až čtyř fotografií pro jejich porovnání přímo v hlavním okně programu.

Zásadního vylepšení se dočkalo rozhraní pro úpravy snímků. Veškeré nástroje a jejich nastavení nyní najdete na pravé straně okna aplikace. Nesetkáte se už s žádnými víceúrovňovými nabídkami, ani se samostatnými okny pro nastavení nástrojů či efektů. Tuto úpravu ocení především majitelé větších displejů s vysokým rozlišením, v každém případě pak najezdíte méně kilometrů myší.

obr-02

Vše při ruce: V editoru jsou nyní všechny nástroje a jejich nastavení k dispozici napravo od upravovaného snímku.

Správa snímků

Třídění snímků a jejich popisování je dosti otravná činnost. Zoner Photo Studio vám ji ovšem nyní ještě více usnadní. Například klíčová slova pro třídění a vyhledávání fotek je teď možné jednoduše myší přetahovat na náhledy snímků. A naopak – vybranou fotku stačí jen přetáhnout na náhled mapy, aby jí byly přiřazeny souřadnice místa jejího pořízení (pokud je již neuložil fotoaparát vybavený GPS).

obr-03

Vylepšení fotek: Experti možná nad novými efekty a rámečky ohrnou nos, ostatní uživatelé mají k dispozici další nástroje, jak tvořit zajímavé výstupy.

Novinky v úpravách

Jednou z hlavních inovací v editoru fotografií je změna velikosti snímků se zohledněním jejich obsahu. Funkce se pokusí odhalit hlavní objekty na fotce (typicky postavy) a při změně bez zachování proporcí je nedeformuje. Pomoci můžete i manuálně – označením důležitých objektů, které nechcete deformovat. Můžete tak například selektivně přiblížit pouze pozadí snímku, nebo umístit důležité objekty na snímku blíže k sobě.

K už tak bohaté nabídce efektů a filtrů přibyly další nové nástroje na kreativní vylepšení fotek, včetně výběrů rámečků. Milovníci Instagramu si tak přijdou na své i v novém Zoner Photo Studiu.

Neomezená Zonerama

Už od verze s číslovkou 14 je aplikace Zoner Photo Studio úzce propojena s webovou galerií Zonerama. I u této služby jsme se dočkali zásadního vylepšení, které spočívá v odstranění limitu maximálního rozlišení snímků, které je možné do webové galerie uložit. Společně s neomezenou kapacitou pro ukládání fotek se tak Zonerama rázem stává jednou z nejlepších dostupných internetových služeb na ukládání a prezentaci snímků. Zoneramu totiž můžete nyní použít i na uchovávání originálů fotek v plném rozlišení. Aby to nebylo málo, můžete obsah úložiště Zonerama automaticky zrcadlit rovněž na váš facebookový profil.

obr-04

Neproporcionální změny: S novou funkcí lze měnit vybrané části fotek, aniž by došlo k deformaci hlavních motivů.

Samozřejmě zůstávají zachovány všechny předchozí výhody webové galerie Zonerama, která se chová jako každá jiná složka na disku počítače. Úpravy fotek publikovaných na Zoneramě se také automaticky aktualizují, takže máte na webu k dispozici vždy nejnovější verze snímků. K dispozici je i mobilní aplikace pro smartphony a tablety s Androidem, spolupracující s úložištěm Zonerama.

obr-05

Konec omezením: Webové album Zonerama nyní neomezuje rozlišení snímků ani celkový prostor, který pro jejich uložení potřebujete využít.

Užitečné novinky

Další vylepšení aktuální verze Zoner Photo Studia možná nejsou tak zásadní, ale usnadní vám opakované činnosti při správě fotek. Fotíte-li v režimu RAW snímků, můžete nyní seskupit RAW data s jejich náhledy v JPEG. Náhled snímků v RAW se nově navíc generuje rychleji a ve vyšší kvalitě. Vliv na vyšší výkon má i lepší využití grafického procesoru a hardwarové akcelerace celkově. Drobná vylepšení se týkají i importu snímků z fotoaparátu a jejich prohlížení či synchronizace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání