Menu
CHIP Speedtest

Zoom, nebo pevné ohnisko? Který z nich by se měl kdy použít

08.11.2015 12:15 | Pavel Trousil
Zoom, nebo pevné ohnisko? Který z nich by se měl kdy použít

Každý majitel digitální zrcadlovky si musí položit otázku, zda si má pořídit objektiv se zoomem, nebo s pevnou ohniskovou vzdáleností. Každý z těchto typů objektivů má svoje výhody i nevýhody. 

Nespornou výhodou objektivu se zoomem je možnost nastavit různé ohniskové vzdálenosti. To se hodí v situacích, kdy se nemůžete například dostat blíže k fotografovanému objektu nebo byste se tam nedostali včas. Takovéto objektivy se tedy zvlášť hodí pro dokumentační účely. Snadno s nimi zachytíte momentky a přiblížíte si objekty. Nevýhodou objektivů se zoomem je většinou špatná světelnost ve srovnání s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Samozřejmě že existují i objektivy se zoomem, které mají vysokou světelnost v celém svém rozsahu, ale ty jsou mnohem dražší. Navíc jsou poměrně těžké a objemné, takže v určitých situacích mohou být těžkopádné.

Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a přitom s vysokou světelností jsou mnohem levnější, protože jsou konstrukčně a tím i výrobně jednodušší. Snímky s nimi pořízené mohou mít vysokou hloubku ostrosti, takže pozadí může být měkce rozostřené. Hodí se tedy například pro pořizování portrétů. Takovéto objektivy jsou také mnohem lehčí a menší, takže s fotoaparátem se snadno manipuluje. Nevýhodou je právě jejich pevné ohnisko. Pokud chcete ukázat objekt v požadované velikosti, musíte změnit svoji pozici, což je někdy obtížné, nebo i nemožné.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání