Menu
CHIP Speedtest

Zrychlení netbooku nebo staršího notebooku

09.11.2011 09:09 | Redakce Chip
Na cestách používáte nepříliš výkonný přenosný počítač s Vistou nebo Windows 7. Programy na něm nabíhají velmi pomalu a také pracovní rychlost je spíše malá.

Výpočetní výkon podstatně závisí na velikosti dostupné paměti (RAM). Máte-li operační paměti 1 GB nebo méně, častěji dochází k odkládání jejího obsahu na pevný disk (stránkování), což může zejména v mobilních přístrojích citelně brzdit výpočet. Od Visty je k dispozici ve Windows 7 dále vylepšená metoda ReadyBoost, která systému poskytuje přídavnou flash paměť jako rozšíření RAM. Použít můžete běžnou USB paměť, a pohodlně dokonce i rychlou SD kartu.
Přitom by velikost přídavné paměti měla být dvoj-  až čtyřnásobkem kapacity RAM. Kromě toho musí čtecí a zápisová rychlost vyhovovat určitým minimálním požadavkům, aby to celé vůbec fungovalo. Ale má-li být nějaký výsledek opravdu patrný, musí být tyto podmínky výrazně překročeny. Jedině tak se dá dosáhnout znatelného zrychlení. V mnoha případech je vhodné nasadit například SDHC kartu o kapacitě 4 GB a alespoň se zatříděním „Class 6“. To zaručuje, že karta dosahuje zápisové rychlosti nejméně 6 MB/s.
Kartu zasuňte do slotu přenosného počítače a pak v dialogu »Automatická reprodukce« klikněte na »Zrychlit počítač«. Karta zde nemusí být prázdná, stačí jen dostatečně velký volný prostor. Potom se automaticky otevře dialog »Vlastnosti« nové jednotky na kartě »Readyboost«. Tam aktivujte volbu »Použít toto zařízení« a pomocí posuvníku určete rezervovanou velikost paměti. Minimálně je zde zapotřebí 230 MB, ale čím více, tím lépe. Nastavení potvrďte tlačítkem »Použít« a vše zavřete tlačítkem »OK«.
V Průzkumníku je jednotka se zbývajícím paměťovým místem nadále normálně použitelná. Rezervované místo se nachází v souboru »ReadyBoost.sfcache«, který v běžném provozu na tomto počítači nesmíte odstranit. Po korektním vyjmutí jednotky se soubor vymaže a při novém připojení k původnímu počítači znovu automaticky založí. Pro pozdější všeobecné uvolnění místa prostě ReadyBoost v uvedeném dialogu zase vypněte.
Co zrychlení přinese a které nastavení je optimální, to si musíte na svém počítači vyzkoušet. Kdo ale například surfuje se čtyřmi otevřenými „taby“, ten by měl zaznamenat citelné zlepšení. Vzhledem k tomu, že jsou dnes SD karty mimořádně levné, toto speciální nasazení určitě stojí za pokus.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání