Menu
CHIP Speedtest

Zrychlete natrvalo zápis na disk SSD

14.09.2010 09:17 | Redakce Chip
Pro zvýšení výkonu svého notebooku jste si pořídili SSD disk, a skutečně došlo ke zrychlení. Ale i když systém Windows 7 nabízí speciální podporu pro SSD disky, ten stále zpomaluje, především při zápisu.

Zní to banálně, ale pomocí updatu firmwaru SSD disku můžete odstranit řadu problémů, které práci s ním provázejí.
Hlavní otázkou, pokud jde o rychlost zápisu na SSD disky nebo flash disky, je, zda je paměťová buňka, která se pro zápis použije, prázdná. Pokud ne, musí se nejprve smazat, a to zabere spoustu času. Operační systém Windows 7 je první, který SSD disky identifikuje a maže nepoužité buňky flash paměti na pozadí, pokud nejsou žádné další k dispozici. Předpokladem je však to, aby SSD disk znal příkazy trim a uměl je vykonávat. To už většinou zvládají všechny nové modely, pokud už však SSD disk nějakou dobu provozujete, patrně budete muset aktualizovat jeho firmware. Všichni známější výrobci nabízejí potřebné soubory pro update na svých webových stránkách, kde si je můžete stáhnout.
Vlastní upgrade je pak hračkou i pro děti. Výjimkou je poslední generace SSD disků Intel (kódové jméno Postville) – změna firmwaru není omezena jen na příkazy trim, ale dramaticky se při ní zvýší i rychlost zápisu (téměř o 100 procent). Bohužel tento výkonnostní nárůst je vykoupen dramatickým nárůstem přístupové doby (až 10krát), kvůli čemuž klesl tento disk v našem výkonnostním žebříčku až o deset míst. Protože je změna přístupové doby tak výrazná, mohou majitelé SSD disků, kteří neprovozují Windows 7, upgrade firmwaru zvážit – musí se rozhodnout, zda skutečně update potřebují, protože problém mohou vyřešit i občasným „manuálním“ čištěním SSD disku. V tom případě zůstane přístupová doba na původní hodnotě.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání