Menu
CHIP Speedtest

Zvětšení výřezů ve Photoshopu

15.04.2011 09:14 | Redakce Chip
Rozlišení 12 megapixelů už dnes patří skoro ke standardu třídy, přesto v některých případech nemusí stačit. Zejména tehdy, potřebujete-li silně zvětšit malý výřez obrazu. Obvyklé zvětšovací techniky fotografii rozostří, přičemž se mnoho detailů ztratí.

Pokud při škálování obrazových obsahů poklesne jejich rozlišení zhruba pod 100 dpi (dots per inch, obrazových bodů na palec), při tisku už se to projeví negativně. Radost z velkoformátového tisku vám pak pokazí nejen neostré hrany. Optimální kvality i pro velké výtisky dosáhnete při rozlišení kolem 300 dpi. V zásadě jsou možná zvětšení výřezů až o několik set procent. Dosažitelný výsledek přirozeně silně závisí na motivu a jeho ostrosti. Měkké a nezaostřené oblasti totiž na zvětšeninách vypadají obzvláště nehezky.
ODSTRANĚNÍ OBRAZOVÉHO ŠUMU: Škálování samozřejmě zvětšuje nejen zvolené obrazové obsahy, ale také rušivé artefakty. Je proto vhodné pokusit se právě ty předem zlikvidovat. Nejprve odstraňte obrazový šum, neboť filtr jej později jako takový nerozpozná. Za tím účelem klikněte na »Filtr | Šum | Vyhladit« (od CS3, dříve »Šumový filtr | Vyhladit«) a působení filtru slaďte s daným motivem. Počínejte si však zdrženlivě, jinak zanikne příliš mnoho detailů. Po tomto ošetření bude fotografie působit trochu měkce. Nevadí, doostření přijde později.
URČENÍ VÝŘEZU: Nyní stanovte požadovaný výřez obrazu. Za tím účelem aktivujte nástroj »Oříznutí«, nejrychleji stiskem klávesy [C], a myší zakreslete rámeček. Pomocí úchytů jej pak ještě jemněji přizpůsobte na potřebnou velikost. Dvojité kliknutí na výběr pak vytvoří požadovaný výřez. Chcete-li nastavit přesné rozměry, zadejte je do políčka v liště voleb. Přitom je důležité ponechat pole »Rozlišení« volné, jinak Photoshop doplní chybějící pixely.
ŠKÁLOVÁNÍ OBRAZU: Nyní klávesovou kombinací [Alt]+[Ctrl]+[I] vyvolejte funkci »Velikost obrazu«. V ní aktivujte »Převzorkovat obraz« a zvolte »Bikubicky«. Do pole »Rozlišení« zadejte požadovanou hodnotu, například »300 dpi«, a je-li to zapotřebí, změňte ještě výšku a šířku. Kliknutí na »OK« příkaz provede.
DOOSTŘENÍ HRAN: Zvětšený obraz působí zpočátku relativně měkce, především na kontrastních hranách, zejména u písma. V každém případě je tedy třeba obraz doostřit, nejlépe funkcí »Zostřit«, kterou najdete v nabídce »Filtr | Zostření | Doostřit«. U velkoformátových výtisků můžete klidně doostřovat silněji. Po kliknutí na náhledový obrázek v dialogu můžete rychle porovnávat stav „před a po“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání