Menu

TomTom

01.05.2008 23:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
„Sharping the Future Navigation“ prezentace nových produktů

TomTom - novinky a plány

Společnost TomTom uspořádala konferenci nazvanou „Sharping the Future Navigation" na které prezentovala svoje dosažené výsledky, výhledy do budoucna i nové produkty.

Až do roku 2004 si většina motoristů musela vystačit s papírovými mapami. Od tohoto roku byly ale dostupné navigační systémy (včetně TomTomu) za dostupné ceny a jejich nástup byl velmi rychlý. Digitalizace šla v tomto případě rychleji, než v případě obdobných zařízení, jako je mobilní telefon, nebo MP3 přehrávače. Nyní používá navigační systém asi 40 milionů lidí a jejich počet rychle stoupá (nová navigace se prodá každou sekundu). 15% pokrytí trhu by se do tří let mělo zvýšit až na 50 procent. Celkem je podle odhadů v provozu asi 800 milionů aut, takže trh má kam růst.

Uživatelé navigace na rozdíl od těch co ji nemají podle odhadů najedou méně kilometrů (o 16 %), mají menší nehodovost (o 12 %) a provádí méně nedovolených manévrů s vozem (pokud špatně odbočí, navigace je dostane „legální" cestou na správné místo a nemusí se nebezpečně otáčet a podobně).

 

Nejen mapy, ale i zácpy - HD Traffic

TomTom se snaží uživatelům nabídnou stále lepší a aktuálnější mapy: na mapě jsou už i jednotlivé pruhy a aktualizace je nutná, protože za jeden rok se změní až 15% cest (mění se směr, přidávají se kruhové objezdy a podobně). Kromě toho pracuje TomTom na zlepšení informací (body zájmu, jako restaurace, nemocnice apod.) a především informací o dopravní situaci.

V některých evropských zemích (konkrétně v Holandsku, připravuje se zavedení v Anglii, Švýcarsku a Německu a příští rok ve Francii) už funguje program HD Traffic Service. Toto oddělení sbírá všechny dostupné informace o dopravě, které získává od policie (která provoz monitoruje), od uživatelů navigace TomTom (pokud se zapojí do tohoto programu) a především od mobilních operátorů. Ty totiž sledují všechny svoje „aktivní SIMky" a jsou tedy schopni zjistit, kde je jejich velká koncentrace a kde je tedy patrně kolona pomalu se pohybujících se aut. Navigace o tom pak uživatele informuje (vpravo na displeji je zobrazen počet km do kolony a časový údaj o pravděpodobném zdržení) a raději pro něj zvolí alternativní cestu bez zácpy, pokud je k dispozici.

Informace o dopravní situaci se k uživateli dostane každé tři minuty. Musí mít ale samozřejmě zprovozněn datový tarif - v navigaci (nebo i v externím zařízení) je SIM karta a data se do navigace dostávají přes GPRS. Měsíčně to přijde na cca 10 EUR. V budoucnu se počítá i s využitím jiných technologií, jako je WiMax.

 

Nové řady TomTom ONE a XL

Na konferenci byly představeny nejnovější modely řady TomTom ONE a TomTom ONE XL. Jsou kompletně přepracované (jsou tenčí) a mají nový skládací držák na přední sklo nazvaný EasyPort. Držák může být ponechán připevněný k zařízení a složen do plochého tvaru, takže ho uživatel nemusí nechat v autě. Pro zřetelnější hlasové instrukce jsou nyní produkty TomTom ONE i TomTom XL vybaveny přepracovaným audio systémem, který je především hlasitější. Pokyny jsou tedy dobře slyšet.

Uživatelé nových produktových řad mohou využít technologii TomTom Map Share a mohou získávat miliony oprav a vylepšení vytvářených každý měsíc uživatelskou online komunitou TomTom. Mezi ně se řadí změny v názvech ulic, rychlostních limitech na silnicích, zákazech otáčení, povolených směrech jízdy a silničních zátarasech, stejně jako opravy spojené s místy POI (Points of Interest), jako například změny telefonních čísel. Map Share umožňuje řidičům vylepšovat mapy přímo na svém zařízení, stejně jako přijímat opravy od ostatních uživatelů skrze bezplatnou aplikaci TomTom HOME.

A zde jsou ceny nových produktů, které se začnou prodávat v květnu: TomTom ONE - 3 790 Kč, TomTom ONE Europe 31 - 4 990 Kč, TomTom ONE Europe 31 Traffic - 5 790 Kč, TomTom XL Traffic - 6 290 Kč, TomTom XL Europe 31 Traffic - 7 490 Kč.

Pavel Trousil

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení