Menu

Trendy

Superpočítač DGX GH200 AI v sobě spojuje 256 superčipů Grace Hopper do jednoho gigantického grafického procesoru s výkonem jednoho exaflopu a kapacitou paměti 144 TB. Podle Nvidie bude k dispozici do konce roku a využije ho řada firem.

Na rozhraní, které by umožnilo ovládat počítač myšlenkou, Neuralink Elona Muska pracuje už nějaký ten čas. Doposud ale veškeré testování probíhalo na zvířatech. Nyní ale nastává zlom: může začít testování na lidech.

Microsoft je jedním z prvních poskytovatelů internetových vyhledávačů, který do vyhledávání integroval podporu umělé inteligence. Jmenuje se Bing Chat a můžete si s ním povídat, klást mu sofistikované dotazy, ale také si nechat udělat různé tabulky, nebo kvízy. Neváhejte a zkoušejte.

Varovat před povodněmi pomáhá umělá inteligence. Google svou platformu Flood Hub sdružující sledované říční body nově rozšiřuje o řadu dalších zemí včetně České republiky a Slovenska. Zájemci zde najdou informace o vývoji stavu vody za uplynulých několik dní a předpověď až na sedm dní dopředu v rámci Google Map.

Jihokorejská úspěšná společnost se pochlubila novou technologií pro displeje chytrých telefonů. Mnozí znalci z branže ji považují za revoluci. 

EU připravuje možnost okamžitých zahraničních plateb. Pokud navrhovaná změna projde i v jednotlivých zemích EU, budou také zrušeny dodatečné náklady za převody peněz mezi jednotlivými zeměmi. Bankovní transakce by se měly zjednodušit a zrychlit.

Létáte často nebo se jen chystáte na dovolenou? Cestující v letadlech si nyní mohou označit kufry sledovacími zařízeními, jako jsou AirTag od Applu nebo SmartTag od Samsungu. Některé aerolinky dosud tvrdily, že by to mohlo narušit letecký provoz.

Může to znít jako sci-fi, ale vědcům se to podařilo. Vyvinuli miniaturního robota s chapadly, který dokáže měřit mozkovou aktivitu.

Vývojáři zneužívají humbuku kolem umělé inteligence a jazykových modelů a nabízejí uživatelům aplikace pro Android a iOS s předplatným za služby, které jsou jinak zcela zdarma. Bezpečnostní firma Sophos označuje takovýto software jako FleeceGPT. Vydělává na tom ale i Google a Apple.

Měli jste ji také? Pokud ano, je to už pěkných pár let. Někdejší finský výrobce mobilů uvedl na trh model Nokia 3310 a stal se z něj bestseller.

Pilot úmyslně havaroval s letadlem, aby se proslavil a vydělal peníze. Teď mu ale hrozí trest až 20 let vězení, případně také vysoká pokuta. Vyšetřování nehody probíhalo jinak, než si pilot/youtuber představoval.

Google připravuje zajímavou vyhledávací funkci “About this Image”. Pomůže zjistit o obrázcích, které se vyskytují v on-line prostoru, všechny dostupné informace. Tedy to, kde a kdy už se objevily, nebo zda za nimi nestojí umělá inteligence. Nástroj by tak mohl odhalit různé dezinformace.

Google plánuje použít umělou inteligenci i pro snadnou úpravu fotografií. Tzv. Magic Editor, který například ze snímku vymaže nežádoucí objekty a jiné dokáže přesunout a doplnit, bude dostupný nejdříve uživatelům Pixelů a to ještě do konce roku.

Na letošní vývojářské konferenci Google I/O firma představila svůj vlastní chatovací robot s podporou umělé inteligence. Ten by mohl přibrzdit mohutný nástup ChatuGPT a sesadit jej z trůnu.

Všudypřítomný mobil dnes už těžko někoho překvapí. Na stole v práci, při obědě, v dílně: ať už děláte cokoliv, svůj mobil máte stále na očích. Proč to není úplně dobrý zvyk a jak se přítomnost mobilu v naší blízkosti může projevit do budoucna?

Podle studie společnosti Backblaze, která zkoumala 17 155 poškozených disků, se klasické pevné disky poškodily za méně než 3 roky. To není příliš vysoká hodnota. Různé modely mají ale samozřejmě různou životnost. Podívejte se na zajímavou srovnávací tabulku.

Vědci pracují na dekodéru, který pomocí skenování mozku a využití umělé inteligence pozná, co máte na mysli – tedy většinou. Zatím se nedá říct, že přímo čte myšlenky, ale systémy, které dekódují slova v mozku, by mohly pomoci lidem, kteří nejsou schopni mluvit kvůli poranění mozku nebo nemoci.

Služba MeteoSource od českých vývojářů zjednodušuje přístup k předpovědím výroby sluneční a větrné energie. Nabízí přesnou aktuální předpověď výroby z obnovitelných zdrojů pro celý svět. Předpovědi jsou podle tvůrců založeny na novém přístupu s využitím umělé inteligence (AI).

Google zavádí tzv. přístupové klíče (passkeys). Jednodušší a bezpečnější způsob přihlašování k aplikacím a webům a významný krok k "budoucnosti bez hesel". Nemusíte si už vymýšlet a pamatovat složitá hesla - stačí otisk prstu, PIN, nebo obličej, podobně jako u smartphonu.

Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2022 dosáhl dle odhadu Českého telekomunikačního úřadu hodnoty 926 PB a jeho meziroční nárůst lze odhadnout na 60 %.  Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu dosáhla přibližně 7 GB.

Technologický gigant IBM plánuje postupně nahradit celou řadu zaměstnanců umělou inteligencí. Kolika pracovních míst se to týká?

Zařízení pro sledování polohy (Bluetooth trackery), jako například AirTag, mají sloužit k nalezení věcí, jako jsou klíče, nebo peněženka. Zneužívají se ale také sledování osob. Tomu chtějí technologičtí lídři Apple a Google zabránit a předložili návrh průmyslové specifikace, který by tomu měla zabránit.

Společnost T-Mobile spouští 2. května ve svém e-shopu možnost digitálního ověření totožnosti prostřednictvím bankovní identity (Bank iD). Zákazníci si tak budou moct objednávat hlasové mobilní služby online bez nutnosti návštěvy prodejny nebo čekání na kurýra.

Tým inženýrů z Northwestern University v Illinois vyvinul miniaturního dálkově ovládaného robotického kraba. S šířkou pouhého půl milimetru (je menší než blecha) se jedná o nejmenšího chodícího dálkově ovládaného robota, jaký byl kdy vytvořen.

Bývalý zaměstnanec Applu si založil vlastní start-up a vyvinul nové zařízení s prvky umělé inteligence. V některých oblastech už by brzy mohlo nahradit dnešní smartphony.

Opera uvolnila předběžnou verzi svého zcela přepracovaného prohlížeče, který má do konce roku nahradit stávající Operu. Jmenuje se Opera One, bude k dispozici pro všechny hlavní platformy a podle tvůrcům byl navržen tak, aby měl čistší vzhled a dostatek volného prostoru pro funkce umělé inteligence. Otevřené karty seskupuje do „ostrůvků“.

Evropská komise bude od 25. srpna vyžadovat, aby 19 velkých online platforem a vyhledávačů dodržovalo nové předpisy týkající se online obsahu. Týká se to například platforem Google, Facebook, Apple, Bing, Twitter a TikTok. Musí splnit celý soubor nových povinností, jinak jim hrozí vysoká pokuta.

Antivirový nástroj VirusTotal má novu funkci Code Insight pro analýzu kódu založenou na umělé inteligenci. Analyzuje potenciálně škodlivé soubory, dokáže vysvětlit jejich případné škodlivé chování, a zlepšuje schopnost identifikovat, které z nich představují skutečné hrozby.

Porota kalifornského státního soudu v pátek přisoudila společnosti Tesla vítězství. Rozhodla, že funkce autopilota automobilu neselhal v provozu. Jde zřejmě o první soudní proces související s nehodou, do níž byl zapojen částečně automatizovaný řídicí software.

Google aktualizoval umělou inteligenci nazvanou Bard o možnost pomáhat lidem s programováním a vývojem softwaru, včetně generování kódu, ladění kódu a jeho vysvětlování. Jde ale stále jen o experiment, jehož výstupy musíte prověřit.

Řada smartphonů Galaxy S23 se ještě ani nestačila pořádně ohřát na trhu a na internetu se začínají množit zaručené zprávy o nadcházející S24. Model Ultra by mohl mít akumulátor s technologií, zaručující delší výdrž.

Firma Acer je známa především jako výrobce notebooků a osobních počítačů. Nyní ale po elektrokoloběžkách představila i ebii, jednomotorové elektrokolo s „umělou inteligencí“. Baterii kola lze využít jako powerbanku s USB-C konektorem.

Miliardář Elon Musk oznámil, že spustí platformu umělé inteligence, kterou nazývá "TruthGPT" a která bude konkurovat AI Microsoftu a Googlu. Uvedl, že OpenAI se nyní stala uzavřenou, ziskovou organizací úzce spjatou s Microsoftem.

Slabá poptávka, nadbytečné zásoby a zhoršující se makroekonomické prostředí - to vše přispělo k prudkému poklesu dodávek osobních počítačů v prvním čtvrtletí roku 2023.  Podle IDC činily celosvětové dodávky 56,9 milionu kusů, což ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022 znamenalo pokles o 29,0 %.

Nějakou dobu to trvalo, protože bylo potřeba vyřešit regulační problémy, ale teď už je možné přes WhatsApp společnosti Meta konečně v Brazílii zaplatit. Meta si tuto zemi vybrala jako testovací prostor pro novou funkci Pay Small Businesses.

Podle nejnovějších informací od Sony se velmi intenzivně pracuje na novém PlayStation handheldu. Další generace herní konzole do ruky se plánuje na letošní listopad.

Bezpečnostní experti zjistili, že pomocí umělé inteligence lze velmi rychle prolomit hesla. Existují ale způsoby, jak se můžete chránit.

Výrobce automobilů Tesla čelí hromadné žalobě poté, co vyšlo najevo, že zaměstnanci používali interní systém ke sdílení citlivých videí a snímků zákazníků pořízených kamerami v autech. Zaměstnanci se bavili na účet zákazníků.

Windows 10 stále zůstávají nejrozšířenějším operačním systémem pro stolní počítače. Rozdíl mezi Windows 10 a 11 zůstává konstantní. Ne všichni uživatelé, kteří přešli ze starších systémů, se rozhodli pro Windows 11. Překvapil ale propad Windows 11 mezi hráči.

Vědci z Technické univerzity ve Vídni úspěšně vyvinuli inovativní kyslíko-iontovou baterii, která má oproti běžným lithium-iontovým bateriím několik zásadních výhod. Při její výrobě se nevyužívají vzácné kovy a baterie je nehořlavá a má dlouhou životnost.

Google Earth aktualizoval svou funkci Timelapse o snímky z let 2021 a 2022. Interaktivní mapa sestavená z milionů satelitních snímků vám nyní umožní sledovat někdy až děsivé změny na Zemi, způsobené požáry v Kalifornii nebo odlesňováním Amazonie.

Model umělé inteligence nazvaný Segment Anything Model (SAM) od firmy Meta dokáže identifikovat na snímcích a videích jednotlivé objekty, a to i ty, které se během tréninku nevyskytly. Můře být užitečný v široké škále aplikací, od analýzy vědeckých snímků až po úpravu fotografií.

Koncern Meta, který vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp, změnil své zásady používání. Ochránci osobních dat z toho nejsou zrovna nadšeni. I když se zřejmě blíží doba, kdy Meta bude muset uživatelům nabídnou odmítnutí sledování.

Překladatelský nástroj DeepL dostal nového sourozence. Online nástroj DeepL Write neprovádí překlady, ale rozpoznává pravopisné a gramatické chyby a navrhuje opravy. Zatím ale podporuje jen angličtinu a němčinu.

Pokud si přejete, aby vaše data a zprávy zůstaly soukromé a skryté před očima zvědavců, je dobré věnovat pozornost šifrování. U mnoha služeb jde o standard. Jak je to ale ve skutečnosti? Stále jsou velké mezery. Zvlášť v případě chytrých zařízení.

S umělou inteligencí může být legrace. O virální senzaci se postarala open source umělá inteligence ModelScope "text2video", když vytvořila video s Willem Smithem.

Ukazují to data agentury NMS Market Research o postoji Čechů k umělé inteligenci. Jen 15 procent lidí se obává, že je umělá inteligence v jejich práci nahradí. 61 procent si pak myslí opak.

Více než 1100 podpisů od vlivných technologických podnikatelů a expertů se připojilo k otevřenému dopisu, který byl v úterý večer zveřejněn na internetu. Vyzývá k pozastavení vývoje AI.

Evropský parlament odhlasoval přísnější pravidla pro online nakupování. Na co se uživatelé mohou připravit a co by se v důsledku těchto opatření mělo změnit?

Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy Čína slibuje zmírnit rozsáhlá regulační opatření a podpořit soukromé podniky. 

<< <   1 2 3 ...   >>

Instinct 2X Solar vše podřídil odolnosti, dlouhé výdrži a přesnosti. Oproti svým předchůdcům (Instinct nebo Instinct 2) má model 2X větší…

Menší verze válečkového Bluetooth reproduktoru JVC XS-E322B je velmi podobná nedávno testovanému modelu XS-E622B a vyznává stejnou filozofii…

Nejtenčí notebook s OLED displejem kombinuje vysokou mobilitu s příjemným pracovním zážitkem. Navzdory malým rozměrům a nízké hmotnosti je…
Komerční sdělení