Menu
CHIP Speedtest

16. týden - Vybíráme software týdne

19.04.2012 07:24 | Redakce Chip
Každý den pracujeme s daty a vždy se hodí mít po ruce nějaký šikovný program. V redakci Chipu jsme se snažili vybrat tři zajímavé programy které k tomuto tématu mají hodně blízko a tady přinášíme jejich krátké recenze.

Pevné disky a oddíly Klonování 1:1

Clonezilla (ISO-Image) 1.2.12-10

Před změnami systému a většími aktualizacemi dobře běžících systémů byste vždy měli vytvořit aktuální obraz disku. S pomocí Open-Source řešení Clonezilla se dají nejenom zálohovat oddíly pevných disků, ale také můžete klonovat celé disky jedna ku jedné.

Před tím je ovšem nutné udělat pár úkonů. Nejprve uložte soubor ISO Clonezilly na počítač a vypalte jej vypalovacím programem jako je například AmoK DVD Burner (viz níže) na CD nebo DVD. V BIOSu potom nastavte pořadí bootování tak, aby byl CD-ROM na prvním místě. Protože program nemůže zapisovat na disk, resp. oddíl disku, který je právě zálohován, budete muset použít externí úložné médium, nebo mít v počítači ještě jiný pevný disk.

Až máte toto všechno hotové, můžete vložit médium s Clonezillou do CD/DVD mechaniky a systém restartovat. Počítač zobrazí startovací obrazovku programu, ve které se můžete navigovat pomocí šipek (stejně jako na dalších obrazovkách). Enterem potvrďte start programu. Zvolte jazyk a typ klávesnice a potom už následujte pokyny programu.

Clonezilla (ISO-Image) 1.2.12-10

Pokud chcete zálohovat všechny disky, vyberte položku »device_image« a následně zadejte místo pro uložení.

Po vytvoření obrazu disku nebo oddílu byste jej vždy měli nechat zkontrolovat, jestli je bez chyb. Jedině pak totiž máte jistotu, že budete moci vaše data z úložného média obnovit.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 9x/2000/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.clonezilla.org
CENA: Freeware
POMĚR CENA/VÝKON: velmi dobrý

Vypalování dat

AmoK DVD Burner 2.0 Beta

Jednoduchý vypalovací program AmoK stačí jenom rozbalit a spustit soubor EXE – instalace není nutná. Po startu programu můžete jak zpracovávat image soubory, tak i vytvářet datová CD, DVD a Blu-ray disky stylem Drag&Drop. A pokud chcete, následně můžete nechat zkontrolovat jejich správnost.

Program umí převádět soubory NRG (používané softwarem Nero) na ISO a potom je i vypalovat.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows NT/2000/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: http://amok.am
CENA: Freeware
POMĚR CENA/VÝKON: výborný

Vytvoření záloh

SyncBack Freeware 3.2.26.0

Bezplatný program SyncBack za vás převezme starost o zálohování, obnovení i synchronizaci vašich dat. Předpokladem toho je na začátku vytvořit Backup-profil, který obsahuje nutné údaje jako seznam zdrojů a cílové médium. V expertním módu můžete nastavit také plánování komprimovaného zálohování.

Zálohovací profil můžete také naplánovat na určité časy a tuto úlohu tak automatizovat.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 9x/2000/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.2brightsparks.com
CENA: Freeware
POMĚR CENA/VÝKON: velmi dobrý

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání