Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ VYCHÁZÍ

1AVCapture 1.9

11.01.2013 23:00 | Redakce Chip
1AVCapture 1.9
Uveřejněno na Chip DVD 02/13.

 

Plná verze programu 1AVCapture 1.9 z Chip DVD je připravena pořizovat záznamy obrazu i zvuku z vašeho počítače. Kromě statických snímků můžete obsah celé pracovní plochy, nebo třeba jen okna vybraného programu, nahrávat do videa s nastavitelnou kvalitou i snímkovou frekvencí. Nahrávat lze také zvuk – ať už z mikrofonu nebo z libovolného zvukového zařízení připojeného k počítači. Zajímavé jsou rovněž funkce na vysílání obrazu i zvuku z počítače po internetu, které ovšem vyžadují trochu náročnější konfiguraci a především také statickou IP adresu počítače. S využitím základních funkcí vám pomůže přehledný průvodce nastavením.

Na Chip DVD je připravena plná verze komerční edice programu 1AVCapture 1.9. K neomezenému použití programu stačí jen provést registraci na internetu. Běžná cena licence programu 1AVCapture je asi 1 200 Kč.

Výběr funkce: Hned při startu programu 1AVCapture si můžete vybrat profil nastavení pro záznam obrazu či zvuku z počítače.
Výběr funkce: Hned při startu programu 1AVCapture si můžete vybrat profil nastavení pro záznam obrazu či zvuku z počítače.

Plná verze programu 1AVCapture vám hned po svém spuštění nabídne profily funkcí a nastavení pro základní úkoly, které je s aplikací možné provádět. Na seznamu profilů najdete následující možnosti použití programu:

• Publikování snímků obsahu pracovní plochy počítače na internetové stránce prostřednictvím FTP serveru.

• Pořízení nahrávky pracovní plochy (bez zvuku) ve formátu AVI nebo WMV.

• Nahrávka plochy s komentářem namluveným do mikrofonu.

• Nahrávání obsahu webových stránek a videopřehrávačů.

• Ukládání jakéhokoli zvuku z počítače do souborů ve formátech MP3, WAV či WMA.

• Nahrávání zvuku z mikrofonu.

• Živé vysílání záznamu pracovní plochy a mluveného komentáře po internetu.

• Vysílání obsahu pracovní plochy bez zvuku.

• Živé vysílání zvuku z počítače po internetu.

• Pořizování snímků obrazovky a jejich ukládání ve formátu JPG.

Svoje rozhodnutí o použité funkci můžete kdykoli později změnit přímo v hlavním okně programu, kde jsou jednotlivé profily dostupné pod tlačítky s číslicemi 1 až 10. Jejich popis se zobrazuje ve spodní části okna programu.

Seznam nahrávek: V hlavním okně programu je k dispozici seznam pořízených nahrávek i náhled okna, jehož obsah bude 1AVCapture zaznamenávat.
Seznam nahrávek: V hlavním okně programu je k dispozici seznam pořízených nahrávek i náhled okna, jehož obsah bude 1AVCapture zaznamenávat.

V hlavní části okna aplikace 1AVCapture najdete především seznam nahrávek (na záložce »Record«) a snímků obrazovky (»Snapshots«) nebo obsahu určeného k vysílání po internetu (»Broadcast«). V pravé části pak najdete náhled snímané části pracovní plochy či okna vybraného programu a další informace o zdroji nahrávky. Tlačítkem s kamerou (»Capture Snapshots«) pořídíte statický snímek aktuálního obsahu pracovní plochy. Hned vedle najdete tlačítko se dvěma modrými obdélníky (»Dettach capture«), kterým uvolníte do samostatného okna ovládací prvky pro pořizování záznamu obrazu či zvuku.

Průvodce nastavením: S konfigurací záznamu pracovní plochy či oken aplikací vám pomůže užitečný průvodce.
Průvodce nastavením: S konfigurací záznamu pracovní plochy či oken aplikací vám pomůže užitečný průvodce.

Nahrávání videa

Jelikož ovládání programu 1AVCapture nepatří k nejpřehlednějším, bude se vám hodit průvodce pořízením nahrávky (»Record Wizard«), kterého vyvoláte tlačítkem s obrázkem filmové klapky a not.

V průvodci si opět vybíráte z konkrétních funkcí programu 1AVCapture skrytých pod čísly, navíc máte ovšem k dispozici volbu zdroje obrazu s možností výběru okna konkrétního programu, jehož obsah bude aplikace zaznamenávat. Tato volba se otevře po kliknutí na tlačítko »Window/Region/Frame-Rate«. V novém okně pak označte volbu »Window« a přesuňte ikonu se zaměřovačem do okna konkrétní aplikace, jejíž obsah chcete pomocí 1AVCapture zaznamenat. Červené orámování vám ukáže, která část okna bude v záběru. Druhou možností je volba »Region«, kde po kliknutí na tlačítko »Select« sami označíte, která část pracovní plochy bude nahrávána. Také můžete označit předvolbu »Full-Screen«, kterou zajistíte nahrávání celé pracovní plochy. Důležité je ještě nastavení »Capture Frame Rate«, kterým se určuje frekvence snímků videozáznamu.

Publikování snímků: 1AVCapture může v pravidelných intervalech pořizovat snímky pracovní plochy a vystavovat je na internetu.
Publikování snímků: 1AVCapture může v pravidelných intervalech pořizovat snímky pracovní plochy a vystavovat je na internetu.

Po návratu zpět do okna průvodce se můžete ještě rozhodnout o zdroji nahrávaného zvuku (mikrofon či jiné zařízení připojené k počítači) a pak následuje výběr způsobu použití nahraného záznamu. Pokud chcete pouze pořídit nahrávku a tu uložit na disk vašeho počítače, označte předvolby »Record« a »Change record settings«. V dalším koku vás pak ještě bude čekat volba výstupního formátu videa a jeho kvality, ale především i možnost nastavení pravidelného nahrávání z vašeho počítače v přesně zadaném čase. Poté se již můžete pustit do samotného nahrávání.

Zajímavou možností je vysílání záznamu pracovní plochy vašeho počítače po internetu. K tomu ovšem potřebujete buďto statickou IP adresu, nebo je nutné přenastavit váš router. Pokud se budete chtít do vysílání on-line pustit, pomůže vám bezplatná služba no-ip (www.no-ip.com), která umí nahradit pevnou IP adresu. Vysílání záznamu po internetu má vlastní okno konfigurace, ve kterém lze nastavit například FTP server pro ukládání pořízeného obsahu, vytvoření webové stránky pro publikování snímků obrazovky nebo načasování automatického záznamu pracovní plochy.

Konfigurace programu: Všechny potřebné předvolby nastavení najdete v jediném okně.
Konfigurace programu: Všechny potřebné předvolby nastavení najdete v jediném okně.

Pro automatický záznam se vyplatí upravit i další nastavení, dostupná v nabídce »View | Global Options«. Kromě nastavení IP adresy pro vysílání záznamu zde najdete například i možnost vypnout spořič obrazovky a zakázat přechod počítače do režimu spánku. Také můžete změnit složky na pevném disku vašeho počítače, do kterých se budou ukládat pořízené snímky a nahrávky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání