Menu
CHIP Speedtest

20. týden - Vybíráme software týdne

16.05.2012 04:00 | Redakce Chip
20. týden - Vybíráme software týdne
Programů pro práci s videem je celá řada. V redakci Chipu jsme se snažili vybrat tři zajímavé programy které k tomuto tématu mají hodně blízko a tady přinášíme jejich krátké recenze.

Videoeditor se zajímavým konceptem ovládání

LoiLoScope2


Ihned po instalaci a spuštění programu LoiLoScope2 vám bude jasné, že se jeho japonský výrobce vydal trochu jinou cestou, než tvůrci klasických videoeditorů.

Program LoiLoScope2 vám dává na výběr z celé řady úloh, kde kromě úpravy vlastních záběrů či stažených videí najdete například i funkce na vytváření prezentací z fotografií, konverzi formátů a další úpravy videí (rozlišení obrazu, filtry, vylepšení obraz ad.) a jejich nahrávání do přenosných přehrávačů, na Facebook, YouTube a další servery.

LoiLoScope2

Zcela netypická je pracovní plocha pro práci s videem. Obsahuje průzkumníka pro výběr multimediálních souborů ke zpracování, okno s náhledem upravovaného videa a časovou osou, panel s funkcemi na vypalování filmových DVD a Blu-ray disků a dokonce i odpadkový koš na nepotřebné záběry. Používaný nástroj se po kliknutí vždy zvětší a nabídne vám všechny své funkce. Všechen materiál, se kterým chcete ve svém videoprojektu pracovat, můžete nejdříve umístit na pracovní plochu programu LoiLoScope2 a po úpravách jej smontovat ve výsledné video. Pracovní plochou lze navíc volně posouvat, tak abyste měli vždy ideální pohled a dostatečný prostor na aktuálně prováděný úkol. Pokud by vám snad ovládání programu připadalo složité, velmi vám pomůže průvodce, který vám představí všechny důležité funkce videoeditoru LoiLoScope2 a způsob jejich ovládání. Další funkce, například na úpravu obrazové a zvukové složky videa, korekci rychlosti přehrávání nebo vkládání grafických objektů do obrazu pak jistě během praktického používání aplikace objevíte sami. Použití programu LoiLoScope2 je navíc velmi rychlé, během testování výrazně předstihnul svého konkurenta.

Uživatelům zvyklým na klasické rozhraní známých videoeditorů možná nebude prostředí programu LoiLoScope2  vyhovovat. Především začátečníci mohou ale díky zajímavému konceptu jeho ovládání získat přístup i k pokročilým funkcím na úpravy videa. Velmi potěšující je i celková rychlost práce s programem.

Výstupní formáty videa: WMV, AVI, MPEG2, MP4
Možnosti exportu: DVD, Blu-ray, iPhone, iPad, PS3, PSP, mobily, Apple TV, Facebook, YouTube, Vimeo
Speciální funkce: Podpora výpočtů pomocí GPU na grafických kartách NVIDIA s technologií CUDA

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: http://loilo.tv
CENA: cca 2 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON: dobrý

Vytváření HDR snímků

HDR Darkroom 2.2.0

Dnes velmi populární HDR fotografie s velmi velkým dynamickým rozsahem expozice mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem expozice nelze vytvářet přímo fotoaparátem, je třeba v počítači zpracovat sérii snímků, pořízených s různými parametry expozice.

HDR Darkroom 2.2.0

Mezi nástroje umožňujících tento typ zpracování fotografií patří i HDR Darkroom. Program umí pracovat i s jednotlivými fotografiemi, ze kterých se pokusí vytvořit HDR snímek. Lepších výsledků ovšem dosáhnete při použití více fotografií, které byly pořízeny právě za účelem vytvoření HDR snímku. Pokročilí uživatelé se jistě nebudou spoléhat jen na automatiku, ale upraví si parametry mapování tonality fotek sami.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 9x/2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.everimaging.com
CENA: cca 1 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON: velmi dobrý

Rychlý střih videa pro začátečníky

SolveigMM Video Splitter 3

Je to právě rychlost a snadné použití, co činí program pro střih a úpravy videa SolveigMM Video Splitter výjimečným. Uživatelské prostředí je tak jednoduché a přehledné, že i úplný začátečník může ihned začít se střihem a dalšími úpravami natočených záběrů, aniž by studoval příručku. Navíc je zajímavá i možnost instalovat program nejen přímo do počítače, ale také v přenosné podobě na USB flash disk, abyste jej mohli bez instalace použít i v jakémkoli jiném stroji s operačním systémem Windows.

SolveigMM Video Splitter 3

Části filmu pro vystřižení či ponechání lze přesně označit a pomocí dávkového zpracování můžete snadno odstranit reklamy nebo nepovedené scény i z více filmů najednou. Stejně tak je možné upravovat zvlášť obrazovou i zvukovou složku filmů. Všechny tyto úkoly provádí program nejen velmi rychle, ale i bez ztráty kvality filmového záznamu. Rychlost videoeditoru ještě více vynikne ve srovnání s konkurencí. Zatímco Magix Video easy 3 HD při našem testu potřeboval ke střihu hodinového filmu na délku 35 minut téměř tři čtvrtě hodiny, SolveigMM Video Splitter to samé zvládl za necelé dvě minuty. Ještě rychlejší byla přenosná verze programu, kterou můžete použít i na úplně cizím počítači. Skvělého výsledku program dosahuje díky tomu, že znovu nekóduje celé video.

Kromě střihu, dávkového zpracování a skládání scén bohužel SolveigMM Video Splitter nenabízí žádné pokročilé funkce, a proto nemůže konkurovat pokročilým videoeditorům. To je velká škoda, protože i programy pro začátečníky, jako je zmíněný Magix  Video easy 3 HD, nabízí například korekci barev, četné efekty a třeba i přímý export upraveného videa na YouTube a mnoho dalších funkcí.

Pokud hledáte videoeditor, se kterým můžete pracovat velmi rychle a bez ztráty kvality, budete programem SolveigMM Video Splitter velmi mile překvapeni. Jelikož ale kromě základních funkcí pro střih a úpravy obrazu a zvuku nenabízí žádné další pokročilé nástroje ani možnosti exportu, jistě nebude volbou zkušenějších uživatelů.

Podporované formáty videa: AVI, AVCHD, MOV, WMV, MPEG-1, MPEG-2, MP4, MKV, ASF, MP3, WMA
Zvláštnosti: Při úpravách není nutné znovu kódovat celé video.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.solveigmm.com
CENA: cca 1 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON: dobrý

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání