Menu
CHIP Speedtest

3D bez brýlí? Na obzoru; v obchodech prozatím ne

06.09.2010 15:12 | Redakce Chip
3D bez brýlí? Na obzoru; v obchodech prozatím ne
Pokud nejsou překážkou peníze ani prostor v bytě, proč by mohl člověk váhat s pořízením 3D televizoru? — Ano, správně, kvůli těm protivným brýlím.

To se však změní, a pilně na tom pracuje nizozemská společnost Dimenco ve spolupráci s Philips. Philips předvedl bezbrýlový 3D prototyp na každém veletrhu IFA rokem 2007 počínaje; zdá se však, že teprve prototyp letošní již část návštěvníků opravdu nadchl, ačkoli obraz dosud není tak ostrý jako u technologií „brýlových“ a okraje předmětů v obraze jsou někdy rozmazané.

Ani s vhodným úhlem pohledu to ještě není žádná sláva, avšak Dimenco slibuje, že ještě má jak technologii zlepšit a že se prodeje bezbrýlových 3D televizorů dočkáme v roce 2013. Dobrá — to je jistě slib optimistický, a tedy přehnaný, ale možná, že kolem roku 2015 by to být mohlo.

Zato první monitory profesionální (a tedy pro užití domácí nesmyslně drahé) prý budou dostupné už za několik měsíců. Prozatím pro ně nebude obsah — tedy, nebude ho mnoho. Použitá lentikulární technologie si žádá způsob uložení záznamu neslučitelný s nynějším 3D Blu­‑ray. Než přijdou tyto televizory na trh, budou se musit standardy uložení nějak sloučit.

lentikulární matice
(autor: Bernard SOULIER; pod licencí CC:Attribution-ShareAlike 3.0)
lentikulární matice
(autor: Bernard SOULIER)

Lentikulární zobrazení je známo již dlouho — pro spotřebitelskou fotografii bylo dostupné (na Západě) už před desetiletími, a my na Východě jsme je znali alespoň z „pohyblivých“ obrázků na propiskách. Spočívá v rozdělení obrazu na tenké proužky; v nich je střídavě uložen obraz pro oko levé a pro oko pravé; směrován je tenkými svislými čočkami tak, abyste každým okem zachytili ten správný. Doposud to má viditelná omezení: před 3D obrazovkou si musíte najít správný bod a pak se z něj nehýbat. Uvidíme v letech příštích, co s tím inženýři z Dimenco ještě stihnou vymyslit.

Nejsou však jediní — obrazovky s touto technologií vyvíjí také Toshiba, jež svůj prototyp poprvé ukázala letos na jaře. Rýsuje se tedy soutěž o to, kdo zvládne sestrojit prodejný model nejdříve.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání