Menu
CHIP Speedtest

3D Nintendo se začne prodávat koncem března

20.01.2011 15:28 | Redakce Chip
3D Nintendo se začne prodávat koncem března
Nintendo 3DS ponese první masově prodávaný bezbrýlový 3D displej. Jenže jen malý a hrubý.

Nintendo ve středu v New Yorku oznámilo, že jeho dlouho očekávaná 3D konzola Nintendo 3DS bude v USA uvedena 27. března, zprvu však bez možnosti stahovat hry nebo přistupovat k webu — to přijde až později. Stát má do 250 dolarů.

Nintendo využívá toho, že bezbrýlové 3D už je dostatečně zvládnuté na malém displeji — zatímco pro televizní obrazovky ještě zralé není. Prostorově obraz uvidíte ostatně jen potud, pokud nebudete displej natáčet vůči sobě do stran, zatímco nahoru nebo dolů ho sklápět můžete, a dojem se neztratí.

Píšeme‑li malý, pak skutečně myslíme malý: 3D displej má úhlopříčku 3,5 palce (je 7,67 cm široký a 4,60 cm vysoký) a rozlišuje 800 × 240 pixelů, ale z těch osmi set vodorovných připadá na každé oko jen čtyři sta. Spodní dotykové LCD má 320 × 240 pixelů.

Po pravé straně displeje je posuvný ovladač, kterým si každý doladí 3D pro sebe. Je nejspíše nezbytný jak proto, že lidé mají oči posazené různě daleko od sebe, tak i proto, že chtějí displej sledovat z různé vzdálenosti. Posuvník je možné stáhnout i k nule a získat tak běžné 2D zobrazení.

Zavřené Nintendo 3DS. Stereo kamery navrchu.
Zavřené Nintendo 3DS. Stereo kamery navrchu.

Kromě hraní her umožní konzola i přehrávání 3D videa — poslouží tedy jako přenosný a bezbrýlový 3D přehrávač, a díky dvěma kamerám zezadu na víku jí můžete i trojrozměrně fotografovat. Tedy fotografovat… Tyto kamery rozlišují 640 × 480 pixelů každá. Pro vestavěný displej to stačí, ale jinak uznáte, že nic moc.

Třetí kamera je k uživateli čelně, a lze si jejím prostřednictvím vytvořit své Mii… svého avatára — konzola umí zachytit a převést hlavní rysy obličeje do podoby herní postavy.

I uspané Nintendo 3DS může mít v provozu funkce nazvané StreetPassSpotPass. Když si hráč povolí StreetPass, pak si jeho Nintendo bude vyměňovat údaje s jinými nintendy, které náhodně „potká“. Jedná se o údaje herní, jako dosažené skóre, postavy Mii a tak podobně. SpotPass si zase i „ve spánku“ „osahává“ WiFi sítě a zjišťuje, co je na nich dostupno. Na funkci se ještě pracuje a při zahájení prodeje možná nebude úplná.

Konzola má vestavěno WiFi a zdířku na karty SD. K dotykovému displeji je také pero. Vestavěn je i sensor pohybu a gyrosensor.

Nintendo 3DS je první svého druhu, ale ze zmíněných parametrů vidíte, že bezbrýlové 3D má ještě dosti kam růst, a Nintendo jen prošlapává pěšinku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání