Menu
CHIP Speedtest

5. týden - Vybíráme software týdne

03.02.2012 11:40 | Redakce Chip
5. týden - Vybíráme software týdne

Spravujte své fotografie ze zimních radovánek. V redakci Chipu jsme se snažili vybrat tři nejzajímavější programy a přinášíme jejich krátké recenze.

Optimalizovaná pracovní plocha a vylepšené nástroje

PaintShop Pro X4

U nejnovější verze svého nástroje na zpracování fotografií a obrázků PaintShop Pro X4 přepracoval Corel pracovní plochu a doplnil užitečné funkce. Nejvýznamnějším vylepšením je navigace pomocí více samostatných panelů. Uživatel může nyní snadno přepínat mezi nabídkami nástrojů na správu, základní optimalizaci i pokročilou editaci fotografií, a přitom má stále k dispozici velký náhled zpracovávané fotografie. Velký prostor je věnován také funkcím na třídění snímků, jejich hodnocení nebo označení štítky. Oproti předchozí verzi nabízí nový program rychlejší přístup k EXIF a IPTC datům o fotografiích. Celkově přináší nová verze PaintShop Pro X4 uživatelům, včetně těch začínajících, větší komfort pro práci s celými sériemi fotografií. K úplnému dotažení však novému prostředí stále trochu chybí, například při přepínání mezi záložkami se vždy načítá celé okno a průzkumník efektů je řešen jako klasické okno Windows. Nejedná se sice o nedostatky s vlivem na funkčnost programu, kazí však celkový dojem z jinak dobře zpracované aplikace.

PaintShop Pro X4

Nabídkou efektů i výběrem nástrojů na úpravy snímků uspokojí PaintShop Pro X4 začátečníky, kteří ocení především funkce pro automatickou optimalizaci expozice, ale i pokročilé uživatele manuálně nastavitelnými nástroji na detailní retuše. Mezi novinkami najdeme například i nástroj na selektivní úpravy zvolené části snímku, který pomůže i úplným amatérům vytvářet fotografie se zajímavými efekty lokálního rozostření pomocí posuvníků, s možností uložení vlastních předvoleb. Pokročilí uživatelé se naopak mohou těšit na vylepšené nástroje na vytváření HDR snímků s podrobným nastavením parametrů, na rozsáhlou podporu zpracování RAW snímků z fotoaparátů desítek různých výrobců nebo podporu práce na dvou displejích, kdy lze rozdělit náhled snímků a nástrojové panely na samostatné obrazovky.

Rezervy aplikace spočívají především v jejím výkonu. PaintShopPro X4 sice svižně nastartuje, ovšem už jen výpočet náhledu některých efektů trvá tak dlouho, až se zdá, že program havaroval. Tento fakt je zřejmý i z našeho porovnání rychlosti práce s konkurenčními aplikacemi.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina, němčina
INFO: www.corel.com
CENA: 900 Kč
POMĚR CENA/VÝKON: velmi dobrý

Kreslíme v počítači

DrawPlus X5

Vektorový editor DrawPlus X5 je jako dobře vybavený, snadno ovladatelný a rychlý nástroj zdatným konkurentem profesionálním aplikacím za násobně vyšší cenu. DrawPlus X5 nabídne mnoho důvodů ke spokojenosti jak amatérům, preferujícím práci s připravenými kliparty, tak i profesionálním grafikům, kteří v něm najdou všechny nástroje na pokročilou tvorbu.

DrawPlus X5

Navíc je možné grafiku kompletně zpracovat v barevném prostoru CMYK, tedy ve formátu využívaném profesionálními tiskárnami. Vedle nástrojů na kreslení, animace a tvorbu 3D grafiky nabízí DrawPlus X5 také velmi dobře funkční import dat ve formátu PDF. Práci s programem si můžete vyzkoušet na bezplatně dostupné verzi Starter Edition s omezenou funkcionalitou. Pro její použití je nutné se zaregistrovat na stránkách výrobce.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.serif.com
CENA:2 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON: velmi dobrý

Zpracování digitálních fotografií

FastStone Image Viewer

Image Viewer umí zobrazovat RAW soubory a ovládá jednoduché fotografické práce jako ořez a korekturu osvitu. Poněvadž nástroj nevyžaduje téměř žádné systémové prostředky, hodí se zvláště dobře pro notebooky, na nichž Photoshop běží jen pomalu. Bloggery, kteří posílají obrázky na cestách, podporuje Image Viewer perfektně.

 

Prostřednictvím ikony kamery importujete své obrázky přímo z digitálního fotoaparátu a můžete je rovnou přejmenovat.

Informace o programu
OPERAČNÍ SYSTÉM: Windows 2k/XP/Vista/7
JAZYK: angličtina
INFO: www.faststone.org
CENA: freeware
POMĚR CENA/VÝKON: výborný

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání