Menu
CHIP Speedtest

7-Data Recovery Suite

23.06.2013 22:00 | Redakce Chip
7-Data Recovery Suite
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

Představujeme vám 7-Data Recovery Suite, povedený program of firmy SharpNight Co, Ltd, na obnovu ztracených audio souborů, videí, obrázků, textových souborů a spousty dalších. Aplikace dokáže s lehkostí obnovit data vyhozená z koše a obstojně si vede i při revitalizaci souborů po formátu disku, paměťové karty, usb disku nebo jakéhokoli jiného datového média. Předností 7-Data Recovery Suite je hlavně důkladnost a kvalita, s jakou data obnovuje. Dále se pyšní přehledným menu rozčleněným na 4 moduly, z nichž každý je vhodný na jinou činnost. Oproti jiným programům dokáže námi nabízený 7-Data Recovery Suite přehledně uspořádat obnovené mediální soubory, které je možno ještě před uložením na disku prohlédnout.

Na Chip DVD naleznete plnou verzi aplikace 7-Data Recovery Suite, kterou lze po jednoduché registraci vylepšit na komerční verzi odpovídající edici 7-Data Recovery Suite Home, která má hodnotu přibližně 1000 Kč. Tu je možno využívat po dobu 1 roku zdarma bez dalších omezení.

Hlavní obrazovka: Čtyři módy výběru. Rychlé »Deleted Recovery«, nebo tři další, extrémně pomalé, ale za to velmi důkladné.
Hlavní obrazovka: Čtyři módy výběru. Rychlé »Deleted Recovery«, nebo tři další, extrémně pomalé, ale za to velmi důkladné.

Jak funguje mazání ve Windows?

Co se vlastně skrývá za obnovou smazaných dat? Jak je možné obnovit něco, co jednou bylo smazáno? Operační systém Windows „maže“ data velmi nedůkladně. Přesunutí do koše znamená pouze uložení souboru do jiného adresáře. Pokud koš vysypete, operační systém poupraví hlavičku souboru a místo na disku, kde se soubor ještě před chvílí nacházel, označí jako prázdné. Data jsou však na stejném místě stále přítomna, a to je přesně důvod, proč je 7-Data Recovery Suite schopen je najít a opět obnovit. Pokud ovšem na toto uvolněné místo jiný program zapíše data, je původní soubor nevratně smazán.

Deleted Recovery: Vysypané soubory z koše dokáže aplikace zobrazit i ve správné stromové struktuře.
Deleted Recovery: Vysypané soubory z koše dokáže aplikace zobrazit i ve správné stromové struktuře.

Bezpečné odstranění

Jak se tedy data bezpečně odstraní? Nejspolehlivější metodou je několikanásobné náhodné přepsání. Pokud na data, která se jeví jako prázdné místo, zapíšete data nová, ta stará se přepíší a stanou se tak nečitelnými. Profesionální obnovovače však dokáží najít a poskládat i tyto kousky, proto je doporučeno použít nejméně sedminásobného celkového přepsání disku. Toho lze docílit jak komerčními aplikacemi, tak i některými programy, které jsou nabízeny zdarma ke stažení.

Digital Media Recovery: Přehledný strom obnovitelných mediálních souborů. Občas (vysvíceno) je však ztráta dat nevyhnutelná.
Digital Media Recovery: Přehledný strom obnovitelných mediálních souborů. Občas (vysvíceno) je však ztráta dat nevyhnutelná.

Obnova smazaných dat

Při spuštění aplikace 7-Data Recovery Suite máte na výběr 4 možnosti obnovy dat.

»Deleted Recovery« slouží k nalezení souborů, které byly před nedávnem vysypány z koše. Stačí zvolit disk, u kterého proběhne rychlá analýza, vybrat soubory a stiskem »Save« je uložit do vybraného adresáře. Je důrazně doporučováno obnovená data ukládat jinam, než kde se původně nacházela - aby nedošlo k jejich přepsání.

»Complete Recovery« je hlavní síla programu. Slouží k obnovení dat z poškozených nebo formátovaných disků. Pokud tedy přestal harddisk nebo paměťová karta z jakéhokoli důvodu fungovat a potřebujete obnovit data, tento modul je právě ten, který hledáte. Scan disku je o mnoho delší, než u předchozí volby. V závislosti na velikosti může trvat např. u 1TB úložného prostoru až desítky hodin.

»Lost Partition Recovery« slouží k obnovení ztracených dat následkem zrušení oddílů disku, vadného MBR (hlavní spouštěcí záznam), nebo při jiných problémech, jejichž výsledkem se stala nefunkčnost disku.

»Digital Media Recovery« je velmi povedené řešení obnovení fotek, obrázků, audia a videa souborů. Po prozkoumání zvoleného disku, se před vámi objeví přehledný strom veškerých podporovaných nalezených médií, jako např.: .bmp, .dwg, .psd, .tif, .doc, .xls, .3ds, .rar, .wav, .mp3 a další. Pokud tedy potřebujete obnovit fotky nebo textové dokumenty, tato varianta vám velmi usnadní práci. Media Recovery dále obsahuje i náhled souboru ještě předtím, než proběhne jeho obnovení. Výtečná možnost, jak vybrat ta správná data.

Filtr: Možností, jak výsledky odfiltrovat, je mnoho. Předností 7-Data Recovery Suite je i filtrování dle data.
Filtr: Možností, jak výsledky odfiltrovat, je mnoho. Předností 7-Data Recovery Suite je i filtrování dle data.

Praktický test

Námi nabízený 7-Data Recovery Suite byl podroben také praktickému testu. Byla vytvořena složka, ve které se nacházely 4 druhy souborů. 200 obrázků ve formátu jpg, 50 hudebních skladeb, 10 videí a jeden 2,5GB velký instalační soubor.

První fází testu bylo pouhé obnovení z vysypaného koše pomocí »Deleted Recovery«. Program zde obstál na jedničku, vše bylo při „nechtěném vysypání“ funkční a čitelné.

Druhou fází testu bylo obnovení z naformátovaného disku pomocí »Complete Recovery«. Zde už měl 7-Data Recovery Suite menší potíže, instalační soubor nefungoval a pár videí (každé o velikosti 250MB) nebylo možno přehrát.

Třetí fází testu bylo obnovení z 1x přepsaného a následně zformátovaného disku pomocí »Complete Recovery«. Tato operace zachránila jen menší soubory a pár obrázků. Videa se sice obnovila v plné velikosti, avšak mediální program je nedovedl spustit. Na trhu však existuje řada aplikací, která dovede spustit i částečně chybné video soubory.

7-Data Recovery Suite obstál velmi dobře při náhodném smazání souborů a dokonce i v obnově dat po formátu disku.

Konkrétní vyhledávání: Výsledky odfiltrování souborů s příponou .png a větších jak 1MB s možností náhledu v samotném programu.
Konkrétní vyhledávání: Výsledky odfiltrování souborů s příponou .png a větších jak 1MB s možností náhledu v samotném programu.

Filtrování nalezených dat

Kromě vynikající volby Media Recovery umí 7-Data Recovery Suite filtrovat analyzovaná data. Výsledky je možno řadit dle velikosti, zaměřit se jen na jeden formát, hledat dle názvu, nebo i podle času, kdy byl naposled soubor změněn, nebo u něj byl zaznamenán přístup. Existuje tedy velké množství variant, jak můžete nalézt přesně to, co hledáte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání