Menu
CHIP Speedtest

760 bezpečnostních děr

08.12.2010 17:22 | Redakce Chip
760 bezpečnostních děr
Firefox, iTunes, Flash Player – i populární programy mohou být nebezpečné. Pokud chcete všechna bezpečnostní rizika omezit nebo úplně eliminovat, budete potřebovat příliš mnoho času.

Když v srpnu letošního roku upozornila slovinská bezpečnostní firma Acros na závažnou „DLL zranitelnost“ (http://www.securityfocus.com/archive/1/513190), okamžitě se objevila otázka, zda šlo o díru v systému Windows, nebo jen o problém ve vybraných aplikacích. Kdo byl tedy vinen: Microsoft, nebo Apple, Adobe, Mozilla a spol.? Postižena totiž byla celá řada populárních a hojně rozšířených programů: od iTunes, Firefoxu, Photoshopu,VLC media playeru či desítky dalších drobných nástrojů až po velké programové balíky typu Microsoft Office. Paradoxem je, že zmiňovaná zranitelnost není zdaleka nová. Už před dvanácti lety upozornila americká NSA (National Security Agency) na potenciální rizikovost funkce „LoadLibrary“ při hledání DLL souborů.
Zkrátka příliš „pohodlní“ vývojáři mohou uživatelům způsobit problémy téměř u jakéhokoliv programu či platformy. To potvrzuje i firma Secunia, zabývající se (mimo jiné) i dokumentováním známých softwarových mezer. Podle jejích údajů se na počítači běžného uživatele s padesáti nejpoužívanějšími programy letos zdvojnásobí počet zaznamenaných zranitelností na 760.
A jak na tento nepříznivý trend může reagovat uživatel? Existuje několik metod, jak se bránit před potenciálně rizikovými aplikacemi – my vám ukážeme tu nejsnadnější a na DVD přidáme programy, které vám s tím pomohou. Poradíme vám, jak minimalizovat následky programátorských chyb…

Tento článek najdete v Chipu 1/2011, který vychází 16. prosince 2010.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání