Menu
CHIP Speedtest

ABBYY Business Card Reader 2.0

19.03.2013 23:00 | Redakce Chip
ABBYY Business Card Reader 2.0
Uveřejněno na Chip DVD 04/13.

Plná verze programu ABBYY Business Card Reader 2.0 se specializuje na digitalizaci informací z papírových vizitek a jejich uložení do databáze poštovního klienta Outlook nebo do univerzálního formátu vCard, se kterým je možné pracovat v počítači nebo v mobilním telefonu. S ohledem na dnešní možnosti synchronizace všech používaných zařízení prostřednictvím webových služeb (Outlook.com, Gmail ad.) je Business Card Reader nepostradatelným prostředníkem mezi analogovým a digitálním světem. Vizitku, jejíž obsah chcete převést do elektronické podoby, přitom stačí jen vyfotit nebo naskenovat. Automaticky je přitom rozpoznáván jak použitý jazyk, tak i rozmístění informací na vizitce.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu ABBYY Business Card Reader 2.0, která bude po registraci na internetu fungovat celý jeden rok. Roční licence programu stojí necelých 400 Kč. Licence bez časového omezení pak vyjde přibližně na 650 Kč.

Použití plné verze programu Business Card Reader je naprosto jednoduché, i díky přehlednému uživatelskému rozhraní, které je kompletně přeloženo do češtiny – a to včetně podrobné nápovědy.

Začít můžete ihned – Business Card Reader umí zpracovávat vizitky přímo z vašeho skeneru, nebo rozpoznávat obsah vizitek již naskenovaných či vyfotografovaných a uložených v souboru typu PDF či v některém ze standardních obrazových formátů (JPG, TIFF, PNG ad.). Dejte si pouze pozor na spuštění volby »Skenovat vizitky« v případě, že k vašemu počítači žádný skener připojený nemáte. Program by se zacyklil chybovými hláškami a bylo by nutné jej násilně ukončit přes Správce úloh.

Business Card Reader – ovládání i nápověda je v češtině.
Business Card Reader – ovládání i nápověda je v češtině.

Skenování

Funkce na skenování vizitek bez problému spolupracuje s běžnými typy skenerů prostřednictvím rozhraní TWAIN. V ovládacím okně najdete jednoduchý návod jak vizitky na sklo skeneru poskládat (jde o to, aby byl text na vizitkách jedním směrem) a hned můžete spustit skenování. Business Card Reader naskenuje vždy nejvýše 4 vizitky současně, ovšem hromadně zpracovávat můžete i větší počty vizitek. Stačí po naskenování každé sady použít tlačítko »Skenovat další«. Pokud se informace nacházejí na obou stranách vizitky, můžete naskenovat a analyzovat i druhou stranu vizitky pomocí funkce »Připojit rubovou stranu obrazu«.

Skenování vizitek: Při digitalizaci vizitek máte na výběr mezi jejich naskenováním, nebo použitím vyfotografovaných snímků.
Skenování vizitek: Při digitalizaci vizitek máte na výběr mezi jejich naskenováním, nebo použitím vyfotografovaných snímků.

Pokud máte vizitky naskenované nebo nafocené, třeba mobilním telefonem, použijte volbu »Otevřít vizitky« a vyhledejte příslušné soubory. Business Card Reader přitom dokáže dobře rozpoznat i několik vizitek vyfocených vedle sebe v jednom záběru, nebo naskládaných na sklo skeneru. Při zpracování více vizitek proto není nutné skenovat nebo fotit každou vizitku zvlášť.

Pečlivé rozpoznávání: Business Card Reader je velmi úspěšný v analýze obsahu vizitek a rozpoznání jednotlivých kontaktních informací.
Pečlivé rozpoznávání: Business Card Reader je velmi úspěšný v analýze obsahu vizitek a rozpoznání jednotlivých kontaktních informací.

Analýza vizitek

Rozpoznávání obsahu vizitek trvá jen několik okamžiků a hned se zobrazí náhled výsledku. Pod náhledem naskenované vizitky jsou automaticky vyplněna pole kontaktních informací, jako jméno, příjmení, název firmy a pracovní pozice, adresa, telefony, e-mail i odkaz na webové stránky. Údaje, jejichž rozpoznáním z obsahu vizitky si není Business Card Reader stoprocentně jistý jsou přitom zvýrazněny červenou barvou. Možná budete, podobně jako my, překvapeni opravdu velmi vysokou úspěšností programu při získávání údajů z vizitek i jejich správném přiřazení do správných polí na kartě kontaktu. Úspěšnost rozpoznání ovšem logicky souvisí i s kvalitou obrazu vizitek, kdy je jednoznačně vhodnější upřednostnit skenování před fotografováním.

Pokud byste ovšem s výsledkem rozpoznání obsahu vizitek spokojeni nebyli, nabízí Business Card Reader několik možností jak jej zlepšit. Kliknutím na náhled obrazu vizitky se otevře editační okno, ve kterém můžete upravit označení oblasti, kde se na vizitce nacházejí informace k rozpoznání. Pokud nedojde ke správnému zorientování polohy vizitky na snímku, lze ji upravit pomocí tlačítka »Otočit«. Další příčinou neuspokojivého výsledku může být špatné určení jazyka použitého na vizitce, což můžete napravit pomocí nabídky »Detekovat jazyk vizitky automaticky«.

Vložení do Outlooku: Nejlépe spolupracuje Business Card Reader s Outlookem – kontakty z vizitek vkládá přímo do jeho adresáře.
Vložení do Outlooku: Nejlépe spolupracuje Business Card Reader s Outlookem – kontakty z vizitek vkládá přímo do jeho adresáře.

Ukládání vizitek

Program Business Card Reader umí ukládat údaje získané z vizitek především do adresáře kontaktů v poštovním klientovi Microsoft Outlook, odkud je můžete po internetu dále synchronizovat s mobilním telefonem a především i webovými e-mailovými službami jako je například Outlook.com.

Pokud Outlook nepoužíváte, máte na výběr ještě z ukládání jednotlivých kontaktů do souborů ve formátu vCard (které je možné importovat například do databáze bezplatně použitelného e-mailového klienta Windows Live Mail) a ukládání do souborů ve formátu CSV, které otevřete v Excelu nebo jiném tabulkovém kalkulátoru.

Kontrola duplicit: Business Card Reader si ohlídá i kontakty, které již v Outlooku máte, a upozorní vás na duplicity.
Kontrola duplicit: Business Card Reader si ohlídá i kontakty, které již v Outlooku máte, a upozorní vás na duplicity.

Volbu formátu pro uložení kontaktů provedete pomocí nabídky »Uložit jako« a ukládání spustíte tlačítkem »Uložit vše«. V případě ukládání kontaktů do Outlooku je třeba v následujícím kroku ještě zvolit adresář u konkrétního e-mailového účtu (pokud jich máte v poštovním klientovi založeno více).

Zajímavá je i předvolba »Příloha emailu vCard«, která vloží obsah právě naskenované vizitky (nebo více vizitek) do přílohy e-mailové zprávy. Příjemce takového e-mailu si pak kontaktní údaje z vizitek snadno uloží do svého adresáře. Jestliže jste nasbírali třeba i hodně velké množství vizitek, nabízí vám roční plná verze aplikace ABBYY Business Card Reader 2.0 z Chip DVD jistě dostatečně dlouhou dobu na jejich pečlivou digitalizaci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání