Menu
CHIP Speedtest

ACDSee for Pentax 2.0

30.11.2009 00:00 | Redakce Chip
Každý majitel digitálního fotoaparátu i mobilního telefonu přivítá legendární prohlížeč obrázků, který zvládne i organizaci a základní úpravy. Navíc funguje i pod Windows 7.

ACDSee for Pentax 2.0ACDSee for Pentax 2.0

Fotografem je prakticky každý majitel digitálního fotoaparátu, kamery nebo mobilního telefonu. Proto je vhodné mít po ruce nějaký prohlížeč obrázku, který podporuje více formátů, umožňuje snadnou orientaci ve sbírkách fotografií a zvládne i základní úpravy snímků.

Programů na prohlížení grafických souborů a na jednoduchou úpravu grafiky naleznete na internetu opravdu obrovské množství. Z programů zdarma jsou nejvíce oblíbeny IrfanView, XnView nebo Picasa od Google. Z placených jmenujme český Zoner Photo Studio. Legendou však asi už navždy zůstane ACDSee, které ostatním programům bylo a je velkým vzorem. Důkazem, že původní koncepce dosud nezastarala je i tato šest let stará verze programu ACDSee, nabízená nyní jako doporučená pomůcka samotnými výrobci fotoaparátů. Program ACDSee for Pentax 2.0 je velmi rychlý a nabízí všechny důležité funkce, které by běžný uživatel mohl vyžadovat od správce fotografií. Navíc naprosto spolehlivě funguje i ve Windows Vista a 7.

ACDSee má za sebou řadu různých verzí a distribucí a je těžké se orientovat v celém portfoliu produktů. Na Chip DVD najdete klasické ACDSee 6.0, které bylo upraveno pro výrobce fotoaparátů Pentax a díky kterému mají k programu přístup všichni. Zájemci o nejnovější verzi mohou využít speciální nabídka nákupu  plné verze ACDSee Photo Manager 2009.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win 2k/XP (32b.) běží pod Vista/W7
  • On-line registrace

První dojmy: Program sice vzhledově zastaral, ale rozhodně neurazí. Naopak rozvržení a celková přehlednost jsou na vysoké úrovni.
První dojmy:
Program sice vzhledově zastaral, ale rozhodně neurazí. Naopak rozvržení a celková přehlednost jsou na vysoké úrovni.

Nepovinná registrace

Při druhém a dalším spuštění programu vám program nabídne možnost registrace. Registrace není povinná a jediná její výhoda je, že budete mít rychlejší přístup k technické podpoře. Pokud se registrovat nechcete, zatrhněte vlevo dole pole »Don´t remind me again«. Pokud se však kvůli technické podpoře registrovat chcete, nechte vybranou první možnost a klikněte na »OK«. Otevře se vám nové okno, ve kterém klikněte skoro úplně nahoře na »Register your product now«. Na tomto místě je záhodno upozornit, že jde o online registraci. Ve vašem výchozím prohlížeči se vám otevře registrační stránka, na které je třeba vyplnit »First name«, »Last name« a »Email«, tedy jméno, příjmení a email, vybrat operační systém z nabídky a nakonec do spodního okna vyplnit licenční číslo programu. To najdete v samotném programu v horním menu po kliknutí na »Help|About ACDSee« v řádku »License«. Po vyplnění všech potřebných informací klikněte na »Submit«. Pokud jste vše vyplnili správně, ocitnete se na stránce s poděkováním za registraci. To je vše, nemusíte čekat na žádný potvrzovací e-mail.

Editační mód: V módu editace najdete všechny důležité funkce, které se dají očekávat. Můžete samozřejmě měnit jas a kontrast, ořezávat grafiku nebo měnit její rozměry.
Editační mód:
V módu editace najdete všechny důležité funkce, které se dají očekávat. Můžete samozřejmě měnit jas a kontrast, ořezávat grafiku nebo měnit její rozměry.

Seznamování

Přestože jde v jádru již o program staršího data, funguje bez jakýchkoliv problémů i na moderních operačních systémech, kterými jsou Windows Vista nebo Windows 7. To je výborné a tím si ACDSee určitě mnoho uživatelů získá. ACDSee si také poradí s velkým množstvím grafických formátů a těžko budete hledat nějaký, kterým mu takzvaně zavaříte, a nedokáže ho otevřít. Navíc funguje bleskurychle. Naopak je trochu škoda, že čeština do programu ACDSee 6.0 nejde použít i do ACDSee for Pentax, přestože jde o takřka stejné programy.

Katalogizace

Při prvním spuštění se vás program zeptá, zdali chcete zkatalogizovat vaše obrázky a fotky. Jaký to má význam? Pro program obrovský. Tím, že si takto hypoteticky obrázky a fotky uloží do paměti, se zrychlí přístup k náhledům a vy budete mít k vašim obrázkům a fotografiím rychlejší přístup. Pokud vyberete při katalogizaci první možnost, program vyhledá obrázky a fotky jen ve složce »Obrázky«, která je v dokumentech. Druhá možnost vám dá na výběr složky, které chcete katalogizovat. Je to hrozné slovo, že?

Vyhledávač duplicitních obrázků: I vyhledávání duplicitních obrázku je v programu zahrnuto. Navíc jde bleskurychlý proces.
Vyhledávač duplicitních obrázků:
I vyhledávání duplicitních obrázku je v programu zahrnuto. Navíc jde bleskurychlý proces.

Rozvržení

Na vzhledu programu lze vidět, že už se na něm přece jen zub času trochu podepsal. Není vyloženě ošklivý, ale moderní uživatel je zvyklý na různé grafické vymoženosti. Výborné však je rozvržení programu. Uprostřed je hlavní okno s náhledy obrázku. Dole je možné jedním kliknutím vybraný obrázek vytisknout nebo všemožně upravovat. Vlevo dole je o něco větší náhled, který dokonce dokáže přehrávat hudbu i video a vlevo nahoře je klasické rozbalovací menu pro výběr složek na disku. Nakonec nahoře je obligátní menu a několik ikonek na posun vpřed, vzad, úpravu obrázku atd.

Upravování obrázku

Nejprve je třeba vybrat v hlavním okně obrázek, který chcete upravovat. U každého obrázku se samozřejmě ukazují základní informace o rozlišení, barevné hloubce, datu pořízení, velikosti nebo o použitém formátu. Pokud chcete obrázek zmenšit, otočit nebo změnit jeho formát, klikněte v horní nabídce na ikonu »Modify«. V této nabídce vyberte, co potřebujete provést. Pokud však chcete měnit barevné vyvážení, jas a další parametry, najdete potřebnou ikonu s popiskem »Edit« o trochu více vpravo. Klikněte na ni, čímž se otevře editační mód. Tento mód nabízí oproti klasickým freeware programům obrovské možnosti. Je třeba vzpomenout si, že ACDSee 6.0 bylo normálním komerčním produktem. Nemusíte umět ani moc dobře anglicky, jednotlivé ikonky jsou totiž samy o sobě velmi názorné. Můžete měnit samozřejmě jas, kontrast, barevné vyvážení. Můžete se pokusit obrázek či fotografii vyostřit nebo právě naopak do nich přidat šum. Samozřejmě i zde můžete fotky otáčet nebo je oříznout. Efekty jsou také samozřejmostí, jen by jich mohlo být více.

Prezentace: Nezapomnělo se ani na možnost vytvořit si z fotek prezentaci. Nejde sice o žádné rozsáhlé možnosti, ale i tak potěší.
Prezentace:
Nezapomnělo se ani na možnost vytvořit si z fotek prezentaci. Nejde sice o žádné rozsáhlé možnosti, ale i tak potěší.

Další funkce

ACDSee umožňuje vaše obrázky a fotografie rovnou vytisknout a nabízí rozhodně pokročilejší funkce než například tisk z malování. Samozřejmě můžete nastavit DPI, ale také je možno měnit výsledné gamma vyvážení snímku. Velikost grafiky je samozřejmostí. Do fotografie navíc můžete například přiložit textovou hlavičku. Možností je zkrátka spousta, jak dokládá i obrázek níže.

Funkcí nabízí ACDSee mnoho. Jak již bylo zmíněno výše, dokáže přehrát i videa a hudbu, což je velmi užitečné především ve chvíli, kdy se v programu prohrabujete hromadou dokumentů a potřebujete zjistit, co se to tam schovává za divně pojmenované video nebo mp3. V programu se nachází také kalendář, který zaznamenává data pořízení jednotlivých fotografií a umožňuje je pak právě podle různých dat filtrovat. Podrobné vyhledávání fotografií nebo vyhledávání duplicitních obrázků a fotek je samozřejmostí. Stejně tak je samozřejmostí třízení fotografií podle různých kriterií, podle velikosti, formátu nebo třeba výše zmíněného data pořízení. Navíc se nabízí možnost rovnou z programu vaše fotografie vypálit nebo poslat e-mailem. Možností je opravdu spousta a v jejich prozkoumávání vám pomůže velmi vydatná nápověda, která je bohužel stejně jako program jen anglicky.

Možnosti tisku: Možnosti tisku jsou rozsáhlé, a pokud si s nastavením chcete vyhrát a dostat dokonalé výsledky, je rozhodně lepší tisknout například právě přes tento program.
Možnosti tisku:
Možnosti tisku jsou rozsáhlé, a pokud si s nastavením chcete vyhrát a dostat dokonalé výsledky, je rozhodně lepší tisknout například právě přes tento program.

Alespoň vyzkoušet?

Pokud nemáte jasného favorita na správu, úpravu a prohlížení grafiky, rozhodně ACDSee vyzkoušejte. Nevybudovalo si jméno jen tak nadarmo. Je velmi rychlé, uživatelský příjemné a stabilní na všech modernějších operačních systémech od Microsoftu. Konkurence je sice veliká, ale ACDSee má řadu funkcí navíc, kterými získává kladné body.

Uveřejněno na Chip DVD 12/09.

Radomír Starzyczný

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání