Menu
CHIP Speedtest

Ad-Aware Pro Internet Security

27.05.2011 21:00 | Redakce Chip
Ad-Aware Pro Internet Security
Nebezpečí z internetu není radno podceňovat – ať už jej využíváte k zábavě s přáteli na sociálních sítích, k nakupování a obsluze bankovního konta nebo prostě jen k surfování po oblíbených stránkách.

Ad-Aware Pro Internet Security z Chip DVD spolehlivě ochrání váš počítač až do konce října letošního roku. Hned po instalaci zajistí program odolnost před útoky virů, červů, trojských koní či spywaru – tedy havětí, se kterou se u počítače připojeného k internetu dříve či později nevyhnutelně setkáte. Ad-Aware Pro Internet Security pracuje na pozadí Windows, automaticky se aktualizuje a kontroluje všechna data stahovaná z internetu. Provádět můžete rovněž i kontroly počítače na vyžádání nebo pravidelně vyhledávat škodlivý software podle nastaveného harmonogramu. Díky automatickým funkcím budou vaše data v bezpečí i bez toho, abyste se o činnost antiviru obzvlášť starali.

Na Chip DVD je připravena funkčně plná verze antiviru Ad-Aware Pro Internet Security, bez omezení použitelná do konce října letošního roku (5 měsíců). Jestliže se rozhodnete používat Ad-Aware Pro Internet Security i po uplynutí platnosti plné verze z Chip DVD, přijde vás roční předplatné bezpečnostního programu přibližně na 520 Kč. Ještě více bezpečnostních funkcí nabízí Ad-Aware Total Security, připravený odolat i nebezpečným internetovým stránkám, nevyžádané poště, phishingovým útokům nebo napadením prostřednictvím komunikačních sítí. Ad-Aware Total Security obsahuje i firewall, funkce na šifrování, obnovení i bezpečnou likvidaci dat a možnosti rodičovské kontroly práce s počítačem a surfování na internetu. Roční předplatné pokročilejší verze antiviru přijde na zhruba 850 Kč.

 

Pokročilé rozhraní: Program nabízí dvě verze uživatelského rozhraní – v té pokročilejší informuje podrobněji.
Pokročilé rozhraní: Program nabízí dvě verze uživatelského rozhraní – v té pokročilejší informuje podrobněji.

Při prvním spuštění startuje Ad-Aware Pro Internet Security ve zjednodušeném rozhraní, informujícím uživatele o stavu aktualizací databáze škodlivého softwaru, provedených kontrolách počítače a ochraně před napadením v reálném čase. Více informací se dozvíte po kliknutí na tlačítko »Switch to Advanced Mode« v levém dolním rohu okna Ad-Aware Pro Internet Security. Získáte například informaci o datu a čase poslední aktualizace, kontroly počítače nebo o posledním zaznamenaném bezpečnostním incidentu. Pro přepnutí do základního, zjednodušeného rozhraní použijte opět tlačítko v levém dolním rohu okna programu.

Kontrola počítače

Zatímco automatická kontrola dat stahovaných z internetu pracuje ihned po instalaci Ad-Aware Pro Internet Security na pozadí operačního systému, kontroly celého obsahu počítače musíte spouštět sami, nebo si

Uživatelské testy: Kromě rychlé a kompletní kontroly počítače si můžete nastavit vlastní profily testů.
Uživatelské testy: Kromě rychlé a kompletní kontroly počítače si můžete nastavit vlastní profily testů.

je můžete nastavit na pravidelné intervaly. Pro kontrolu počítače klikněte na tlačítko »Scan System« a následně si vyberte jeden ze tří nabízených způsobů kontroly. Test »Smart Scan« provede rychlou kontrolu klíčových součástí počítače, oproti tomu »Full Scan« spustí časově náročnější, kompletní test počítače.

Vlastní způsob kontroly počítače na výskyt virů a dalšího škodlivého softwaru si můžete nastavit pomocí funkce »Profile Scan«. Kliknutím na tlačítko »Settings« otevřete okno nastavení vlastních testů. Nový profil vytvoříte tlačítkem »+«, zadáte jeho název a pak už jen určíte, jakým způsobem bude počítač testován pomocí označení nabízených předvoleb. Kontrolu počítače lze omezit i pouze na vybrané složky, které zvolíte po kliknutí na tlačítko »Select Folders«.

Pravidelné kontroly

Ad-Aware Pro Internet Security umí provádět kontroly počítače podle vašeho nastavení i v pravidelných intervalech. Pro nastavení použijte funkci »Schedule a Scan« v hlavním okně programu Ad-Aware Pro Internet Security. V ovládacím okně funkce »Scheduler« klikněte na

Ochrana v reálném čase: Všechny moduly na ochranu v reálném čase jsou ve výchozím nastavení aktivní.
Ochrana v reálném čase: Všechny moduly na ochranu v reálném čase jsou ve výchozím nastavení aktivní.

tlačítko »+« a zadejte název úlohy. Dále si vyberte typ kontroly, kterým může být rychlé či kompletní skenování nebo kontrola podle vlastního profilu nastavení, a samozřejmě i frekvenci, s jakou bude automatická kontrola prováděna. Vedle denní, týdenní či měsíční periodicity si můžete nastavit i kontrolu při každém startu počítače a také si zvolit datum a čas, kdy bude provedena první kontrola.

Aby vás Ad-Aware Pro Internet Security nezdržoval hlášením výsledků pravidelných testů, nastavte si automatické zpracování nalezených problémů pomocí předvolby »Automatic« v nabídce »How?«. Při pravidelných kontrolách se vám bude hodit i záložka »Ignore List«, kam lze zařadit soubory, označené programem jako potenciálně nebezpečné, o kterých ovšem víte, že jsou v pořádku. Ad-Aware Pro Internet Security je při pravidelných kontrolách již nebude považovat za problém.

Ochrana v reálném čase

Zameťte stopy: Smazání pozůstatků po surfování je součástí zajištění soukromí při práci s počítačem.
Zameťte stopy: Smazání pozůstatků po surfování je součástí zajištění soukromí při práci s počítačem.

Ad-Aware Pro Internet Security nabízí hned čtyři různé funkce pro ochranu počítače před napadením v reálném čase. Je o ochranu před nebezpečnými procesy, blokování potenciálně škodlivých souborů, obranu registru Windows před neoprávněnými zásahy a zabránění síťovým spojením na nebezpečné adresy.

Informace o stavu těchto bezpečnostních nástrojů najdete v okně zobrazeném po kliknutí na tlačítko »Ad-Watch«. Ve výchozím stavu jsou všechny komponenty ochrany v reálném čase aktivní, pokud chcete toto nastavení změnit, použijte tlačítko »Settings«. Pomocí jednotlivých záložek v okně »Ad-Watch Live!« lze nastavovat pravidla pro blokování konkrétních procesů, ochranu záznamů v registru i pravidla síťové komunikace.

Extra funkce

Ad-Aware Pro Internet Security obsahuje ještě další zajímavé funkce, které dále zvýší pohodlí a bezpečnost práce s vaším počítačem – najdete je pod tlačítkem »Extras«. V okně se záložkou »TrackSweep« najdete nástroj na vyčištění pozůstatků po surfování na internetu. Ad-Aware Pro Internet Security umí odstranit data z vyrovnávací paměti, cookies, historii navštívených adres a ostatní informace uložené v paměti internetového prohlížeče. Stačí jen zvolit obsah k vymazání a použít tlačítko »Sweep Now«. Podporovány jsou prohlížeče Internet Explorer, Firefox, Opera a Google Chrome.

Odbrzděný start: Deaktivací nepotřebných programů a služeb výrazně zkrátíte dobu čekání na start.
Odbrzděný start: Deaktivací nepotřebných programů a služeb výrazně zkrátíte dobu čekání na start.

Další nástroje jsou připraveny pod záložkou »Toolbox«. Důležitá je především funkce »AutoStart Manager«, se kterou můžete snadno řídit služby a aplikace, automaticky spouštěné se startem operačního systému. V samostatném okně nástroje můžete deaktivovat zbytečnosti prodlužující start vašeho počítače. Dávejte si pouze pozor, abyste nevyřadili z provozu důležitý ovladač nebo aplikaci. Ad-Aware Pro Internet Security nabízí i další nástroje a nastavení, se kterými si pokročilejší uživatelé jistě hravě poradí. Zároveň však není nutné výchozí nastavení antivirového programu měnit – k ochraně počítače před napadením z internetu začne sloužit ihned po své instalaci.

Uveřejněno na Chip DVD 06/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání