Menu
CHIP Speedtest

Advanced SystemCare with Antivirus 2013

27.07.2012 22:00 | Redakce Chip
Advanced SystemCare with Antivirus 2013
Uveřejněno na Chip DVD 08/12.

 

Advanced SystemCare with Antivirus 2013 je novou verzí dobře známého a bohatě vybaveného balíku pro správu a optimalizaci výkonu počítače. Přídomek "with Antivirus" však značí významnou novinku - ke stávajícím funkcím se přidává plnohodnotná antivirová ochrana. Z jediného okna tak můžete mít přístup k nástroji pro vyčištění registru Windows, defragmentaci pevného disku, kontrole na spyware i adware, účinnému antivirovému nástroji a více než dvou desítkám dalších užitečných funkcí. Kromě toho jek dispozici také režim Turbo Boost pro získání maximálního výkonu počítače vypnutím nepotřebných programů a služeb. Uživatelské rozhraní je přehledné a navíc převážně v češtině, takže se i v rozsáhlé nabídce funkcí snadno zorientujete.

Na Chip DVD najdete nejnovější plnou verzi Advanced SystemCare with Antivirus 2013 v ceně 550 Kč. Program je shodný s prodávanou verzí a nemá žádná funkční omezení.

Odrazový bod: Hlavní okno Advanced SystemCare with Antivirus 2013 přehledně odděluje základní části nástroje.
Odrazový bod: Hlavní okno Advanced SystemCare with Antivirus 2013 přehledně odděluje základní části nástroje.

Po dokončení instalace je Advanced SystemCare with Antivirus 2013 ihned připraven k použití. Je pravděpodobné, že v tu chvíli bude vaše virová databáze zastaralá. Proto začněte právě s její aktualizací pomocí tlačítka »Fix Now« u hlášení »Database is out of date«. Jakmile budete hotovi, můžete si z menu hlavního okna jednoduše vybrat, které úkony chcete s nástrojem provést.

Antivirus

Najetím kurzorem myši na »Antivirus« si můžete zvolit mezi rychlou (volba »Quick Scan«) a úplnou (»Full Scan«) antivirovou kontrolou. Kliknutím na »Custom Scan« lze nastavit konkrétní cíl kontroly. Ačkoliv to v samotném programu není patrné, výrobce dal přednost před vlastním řešením osvědčenému jádru od antivirového specialisty Bitdefender. Díky tomu se můžete spolehnout na včasné aktualizace i kvalitní kontrolu v reálném čase.

Test na viry: Nová výbava zahrnuje antivirovou ochranu v reálném čase i následnou kontrolu disku na přítomnost nejrůznější havěti.
Test na viry: Nová výbava zahrnuje antivirovou ochranu v reálném čase i následnou kontrolu disku na přítomnost nejrůznější havěti.

Každodenní údržba

Tato kontrola slouží především k odstranění dalšího škodlivého softwaru a vyčištění registru Windows. Detekuje také zástupce již neexistujících souborů, odstraňuje pozůstatky po surfování na internetu a maže nepotřební dočasné soubory z pevného disku počítače. Výhodou je, že nezabere příliš času a tak se hodí na běžnou údržbu, kdykoliv si vzpomenete. Optimalizaci spustíte tlačítkem »Skenovat«.

Pokud by vám některá část údržby nevyhovovala, můžete nastavení libovolně měnit v nabídce »Více | Nastavení«. Například u čištění pozůstatků po vaší práci s počítačem si můžete zvolit, jaký obsah internetových prohlížečů a která data z běžně používaných aplikací budou smazána. Může jít o navštívené webové adresy, cookies, data z formulářů, seznamy naposledy otevřených souborů a další údaje o historii využívání počítače.

Denní údržba: Neplatné položky z registru i dočasné soubory můžete bezpečně smazat během několika minut.
Denní údržba: Neplatné položky z registru i dočasné soubory můžete bezpečně smazat během několika minut.

Hluboká údržba

Pro důkladnější údržbu systému proveďte čas od času skenování také ve skupině »Hluboká údržba«. Celá operace může trvat až několik desítek minut, během kterých dojde k vyhledání potenciálně nebezpečného softwaru, vyčištění a defragmentaci registru Windows, optimalizaci nastavení operačního systému, kontrole automaticky spouštěných programů a služeb, vyčištění pozůstatků po práci s počítačem a surfování na internetu, smazání zbytečných dat z pevného disku, opravě případných chyb, optimalizaci spouštění Windows a defragmentaci dat na disku. Některé operace se dokončí až po restartování počítače.

V nabídce »Více | Nastavení« opět můžete upřesnit, které úkony mají být provedeny a případně i upravit jejich podrobnější nastavení. Jen pozor při nastavení úrovně fragmentace dat, při které bude spuštěna optimalizace rozložení souborů na pevném disku. Právě tato operace obvykle trvá nejdéle, proto ji doporučujeme ponechat na přednastavené hodnotě 3 %.

Hloubková údržba: Důkladnější údržba systému zabere sice delší čas, ale výsledek byste měli na výkonu počítače pocítit.
Hloubková údržba: Důkladnější údržba systému zabere sice delší čas, ale výsledek byste měli na výkonu počítače pocítit.

Toolbox

Popis rozsáhlé nabídky funkcí plné verze programu Advanced SystemCare with Antivirus 2013 by nebyl ani zdaleka vypovídající bez uvedení alespoň několika užitečných nástrojů z nabídky »Toolbox«.

Vedle funkcí, které se používají k optimalizaci výkonu počítače během údržby, je k dispozici například nástroj na spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů jejich několikanásobným přepsáním, funkce na odinstalování zbytečných programů, nástroj na obnovu nechtěně smazaných dat, správce doplňků Internet Exploreru, nástroj na aktualizaci a zálohování ovladačů instalovaného hardwaru, analyzátor zaplnění pevného disku, vyhledávač duplicitních souborů a prázdných složek a v neposlední řadě i detailní přehled hardwarové a softwarové konfigurace vašeho počítače. Aby si balík udržel přijatelnou velikost, může se stát, že po kliknutí na některý z nástrojů vám bude nabídnuto nejprve jeho stažení z internetu. Ušetří se tak volné místo na disku, které by nevyužívané nástroje zbytečně zabíraly.

Užitečné nástroje: Bohatá sada doplňkových nástrojů obstará i úkoly, kvůli kterým byste jinak museli instalovat velké množství samostatných aplikací.
Užitečné nástroje: Bohatá sada doplňkových nástrojů obstará i úkoly, kvůli kterým byste jinak museli instalovat velké množství samostatných aplikací.

Režimy optimalizace výkonu

V dolní části hlavního okna programu je k dispozici i speciální režim »Turbo Boost« pro pozastavení některých nepotřebných služeb a tím i zvýšení výkonu počítače. Funkci je ovšem třeba nejdříve nakonfigurovat pomocí jednoduchého průvodce, který se spustí před každým aktivováním tohoto režimu. V prvním kroku máte na výběr mezi režimem pracovního a herního počítače a s tím související výběr systémových služeb, které je možné deaktivovat. Další výkon přidá vašemu počítači i omezení vizuálních efektů operačního systému Windows.

Program obsahuje ještě další, poněkud nenápadnější nástroj na zvýšení výkonu počítače. Najdete jej pod volbou »ActiveBoost« a slouží k řízení systémových zdrojů, detekuje neaktivní procesy a optimalizuje využití CPU i RAM.

Uživatelská nastavení: Funkce všech komponent lze podrobně nastavit podle vlastních potřeb.
Uživatelská nastavení: Funkce všech komponent lze podrobně nastavit podle vlastních potřeb.

Obnova

Před každým provedením údržby a změn v konfiguraci operačního systému provádí Advanced SystemCare with Antivirus 2013 automatickou zálohu původního nastavení. Při testování nástroje jsme nezaznamenali žádný problém. V případě potřeby však najdete jednotlivé body obnovy v nabídce »Obnovit«, odkud poté můžete uvést počítač do předchozího stavu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání