Menu

AIR: Web 2.0 bez browseru

28.01.2008 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Adobe chce odstranit internetový prohlížeč. Desktopové aplikace mohou samy surfovat na webu, telefonovat nebo přehrávat video – a to díky technologii Adobe Integrated Runtime.

AIR: Web 2.0 bez browseru

Adobe chce odstranit internetový prohlížeč. Desktopové aplikace mohou samy surfovat na webu, telefonovat nebo přehrávat video - a to díky technologii Adobe Integrated Runtime.

Cílem technologie Web 2.0 je - trochu nadneseně řečeno - splynutí lokálního desktopu s webem. V ideálním případě nemá uživatel vůbec vědět, zda jeho přehrávač bere skladby z internetu, nebo z lokálního pevného disku. Až doposud tento ideální případ ztroskotával na úzkém hrdle internetového prohlížeče, protože bez Internet Exploreru, Firefoxu a spol. nefunguje žádná služba Webu 2.0 - stejně jako widgety nefungují bez dodatečných funkcí v operačním systému.

Firma Adobe, konkurent Microsoftu, chce pomocí AIR, tedy „Adobe Integrated Runtime", toto úzké hrdlo obejít. AIR si bere data stejným způsobem z webu i z desktopu a komunikuje s vlastním souborovým systémem stejně samozřejmě jako s databankami na webových serverech. Oklika přes webový prohlížeč tak padá. Není náhoda, že zpětně zapsáno zní AIR jako RIA, tedy zkratka pro „Rich Internet Applications".

Používání AIR: Stažení, nainstalování, spuštění

Technologie AIR je dostupná zdarma. Aby ji uživatel mohl využívat, musí stáhnout framework z http://labs.adobe.com/showcase/air a dvojitým kliknutím jej nainstalovat. Potom si může vyzkoušet všechny nástroje AIR, které jsou připraveny ke stažení na téže stránce - přičemž všechno je freeware. Instalace nástrojů probíhá bezproblémově, neboť na rozdíl od aplikací Windows programy AIR neznečišťují systémové registry a nepoužívají žádné DLL knihovny. Po odinstalování tak máte čistý systém.

Instalaci spustíte dvojitým kliknutím na AIR soubor. Zde jsou skryty všechny programové soubory v komprimované formě - v principu se nejedná o nic jiného než o ZIP archiv. Instalátor jednoduše zapíše soubory do zvoleného adresáře a dodatečně aplikaci zanese do „System Control | Software". Odtud také později spustíte deinstalační rutinu.

Ačkoli se AIR nyní nachází ještě v beta fázi, finální verze má přijít na začátku roku 2008. Momentálně jsou mnohé aplikace naprogramovány pro verzi beta 1, ale pod aktuální verzí beta 2 nebudou fungovat. Například AIR iPhone nefunguje pod verzí beta 2, Adobe Media Player zase neběží pod verzí beta 1.

Adobe Media Player: Přehrávač si bere filmy z pevného disku a z webu, ovládá však jenom formát Flashe.
Adobe Media Player: Přehrávač si bere filmy z pevného disku a z webu, ovládá však jenom formát Flashe.

AIR zevnitř: Tři enginy formují AIR kód

Uvnitř AIR pracují tři komponenty, které spojují desktop s internetem: webkit, Flash engine a databáze SQL Lite.

V případě webkitu se jedná o HTML engine, který je srovnatelný s Mozillou Gecko. Tvoří také základ pro internetový prohlížeč Safari od Applu. Rozhodně nejde o špatnou volbu, protože engine nabízí dobrý výkon, a to při korektním nahrazování webového kódu podle HTML standardu.

Jako komponenta Web 2.0 má webkit v prvé řadě vylepšit desktop a design pracovní plochy. Naproti tomu Flash engine nahrazuje vlastní programový kód a uvádí tak věci do pohybu. Přesto engine nejde za funkcionalitu známého Flash přehrávače. Vstupuje na lokální souborový systém, má zde čtecí a zapisovací práva. Soubory tak lze jednoduše přetahovat do programu pomocí drag & drop.

Adobe Flash omezuje možnosti AIR, protože na rozdíl od technologie Silverlight od Microsoftu zde programátoři nemohou použít tradiční programovací jazyky, jako je C nebo C++. Technologii AIR je také zabráněn přístup k důležitým funkcím operačního systému, jako například k hardwarové akceleraci grafické karty nebo k nainstalovaným kodekům.

Namísto toho je programátor odkázán pouze na typické webové jazyky, jako je JavaScript nebo HTML, a na ActionScript ve Flashi, respektive ve Flexu od Adobe. Toto omezení je však logické, protože AIR byl od začátku navržen tak, aby byl použitelný napříč platformami, a je vyvíjen současně pro Windows a Mac OS. Linuxovou verzi AIR chce Adobe zveřejnit na internetu nejpozději na začátku roku 2008.

Air iPhone: Vypadá jako mobil od Applu, je ovšem AIR.
Air iPhone: Vypadá jako mobil od Applu, je ovšem AIR.

Programování: Webový kód se stane desktopovým nástrojem

AIR nabízí navíc jednu velkou výhodu: nástroje pro Web 2.0, které jsou naprogramovány v HTML a JavaScriptu, je možné jednoduše zkompilovat jako AIR aplikaci. To je možné pomocí SDK (Software Development Kit) nebo pomocí rozšíření AIR pro Flash, případně pro Flexbuilder. Od verze 3.0 je druhý jmenovaný open-source, takže zde nejsou nutné dodatečné náklady.

Kompilování probíhá jednoduše: v nejlepším případě musí programátor jen vytvořit XLM soubor, aby z Webu 2.0 nebo flash aplikace vytvořil AIR nástroj. Součástí každého AIR balíku je totiž „application descriptor file". Tento „application.xml" popisuje základní atributy, jako je jméno programu, jeho verze nebo copyright.

Soubor vytvoří programátor buď manuálně pomocí AIR SDK, nebo je možné vyřídit to zcela jednoduše automaticky - prostřednictvím AIR rozšíření pro Flash nebo Flex.

Bezpečnost: Takto se AIR chrání před internetovými útoky

U platformy, která stahuje data z vlastního počítače stejně jako z webu, se samozřejmě nabízí otázka, zda a do jaké míry je celá věc bezpečná. Pro AIR obecně platí, že bezpečnostní díry, které se vynořily ve Flash playeru nebo v Safari, mohou postihnout i AIR, protože používá podobný kód.

Přesto prostředí AIR dovoluje některá bezpečnostní opatření. Není tak možné instalovat aplikaci za zády uživatele: systém se uživatele neustále ptá, zda s instalací souhlasí. Kromě toho uživatel vidí v odpovídajícím okně vydavatele, zda je software autorizován, a rozpozná úroveň svého systémového přístupu - například „unrestricted".

Každá AIR aplikace spouští svůj kód v Security Sandboxu, v němž je přístup souboru v extrémním případě omezen pouze na čtecí práva - to však může být změněno programátorem. Pro HTML kód naproti tomu platí silnější restrikce.

V normálním případě běží aplikace Windows ve starých známých a nudných oknech s lištou nahoře, kde jsou skryta odpovídající rozvinovací menu s různými funkcemi. Pod Vistou to sice může vypadat průhledněji a pestřeji, koncept rozhraní přesto zůstává stejný. Naprogramovat jinou pracovní plochu pro nástroj pro Windows je sice možné, pro vývojáře to však znamená další úsilí.

Projekt, jako je iPhone, se však nemůže omezit na typickou pracovní plochu. AIR software chce rozhraní mobilu od Applu integrovat do aplikace - kromě toho má software telefonu na Mac OS a Windows vypadat stejně. Programátor AIR nástroje tak může bez další dodatečné práce navrhovat volná okna a strukturu menu. Tolik umělecké volnosti nemá v žádném jiném prostředí. V jiných prostředích chybí vlastnosti, jako je například transparentnost nebo libovolně tvarovatelná okna, zatímco v AIR kódu jsou již poskytovány.

Verdikt: AIR přináší Web 2.0 přímo na desktop

Koncept AIR míří do budoucnosti a může myšlenku Webu 2.0 posunout o krok dál. Nejlepším příkladem je Finetune. Díky technologii AIR nefunguje toto webové rádio na webové stránce, ale přímo na vašem desktopu.

Najde se zde však dost programátorů, kteří by byli na věci zainteresováni? Tradiční jazyky jako C a C++ ovládají jenom někteří, bez ActionScriptu z Flashe však u AIR nepracuje nic. Pro flashové reklamní bannery, díky nimž je možné vydělat peníze, není AIR potřeba. Zůstávají tak pouze nadšenci, kteří mají dobrý nápad pro Web 2.0 a chtějí ho implementovat pro desktop. Pro budoucnost by bylo ideální spojení funkcí AIR a technologie Silverlight -jinak řečeno webové nástroje bez internetového prohlížeče napsané v tradičním kódu.
Info: http://labs.adobe.com/

Článek vyšel v Chipu 01/08.

Markus Mandau

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení