Menu
CHIP Speedtest

Akční kamerka s Wi-Fi ovládáním

14.01.2013 14:35 | Redakce Chip
Akční kamerka s Wi-Fi ovládáním
Minulé léto jsme měli možnost vyzkoušet odolnou minikameru pro vyznavače adrenalinových sportů s názvem GoPro. Tento typ kamer používal díky plnému HD rozlišení, kompaktním rozměrům a odolnému krytu snad každý profesionální videohazardér a záznamů pořízených touto kamerou najdete na YouTube nepřeberné množství. Firma Sony nedávno oznámila uvedení konkurenční „hračky“ s označením HDR-AS15 a my jsme měli možnost si ji vyzkoušet v různých prostředích.

 

 

 

Kameře GoPro jsme vyčítali hlavně horší ovládání a výrazný efekt rybího oka. Sony HDR-AS15 můžete ovládat jak přímo prostřednictvím prvků na těle zařízení, tak mnohem snadněji přes Wi-Fi pomocí smartphonu nebo tabletu, na kterých můžete navíc zároveň sledovat právě zabíraný obraz (tedy vše pouze v dosahu Wi-Fi, takže kamera a tablet/telefon nesmí být od sebe příliš vzdáleny). Aplikace PlayMemories je dostupná zdarma jak pro Android, tak pro iOS. Po jejím spuštění stačí zapnout kamerku, zadat do aplikace heslo pro přístup, a můžete ovládat a natáčet. Obejdete se ale i bez smartphonu.

Kamera nemá vnitřní paměť, záznam se provádí na microSD nebo microMS kartu. Nastavení parametrů obrazu či časovače snímání statických snímků lze provést přímo na kameře, posloupnost oken menu je dobře vysvětlená v českém menu. Ovládání kamery je snadné, budete v podstatě mačkat jen spínač nahrávání a zbytek je realizován pomocí dvou tlačítek a minidispleje. Po vložení do ochranného nárazuvzdorného, prachuodolného a do 60 metrů vodotěsného obalu, který je součástí dodávky, je přístupná pouze spoušť. Kamera je neskutečně malá a lehká, s obalem už ale váží 187 gramů a měří 98 x 62 x 35 mm.

Kvalitní optika a senzor jsou základem každé kamery. V tomto případě použila firma Sony objektiv Carl Zeiss (F2,8) a 16Mpx snímač Exmor R. Spolu vytváří lepší obraz než GoPro Hero 2, i když v horších světelných podmínkách obě kamery poměrně výrazně šumí. Stabilizace obrazu je sice pouze digitální, ale skvělá, lze ji však použít pouze ve 120° záběru, ve 170° nemá dostatečný počet pixelů pro ořezávání a výsledný obraz není tak kvalitní. Moc se nám líbila možnost 4x zpomaleného záznamu v 720p, výsledný efekt je úžasný.

Kamera má stereomikrofon a jack pro připojení externího mikrofonu, ten ale samozřejmě nelze připojit, pokud je kamera uzavřena ve vodotěsném obalu. Kvalita zvukového záznamu je tedy poněkud omezená. Součástí dodávky jsou kromě vyměnitelného akumulátoru a vodotěsného krytu i dva držáky s rovnou nebo zakulacenou lepicí základnou, které lze například připevnit k helmě. Popruh na uchycení je však nutné dokoupit.

Technická data

Rozlišení nom. / efekt.            16,8 Mpx / 11,9 Mpx

Úložiště interní / karta            - / microSDHC, MS Micro (M2), max. 32 GB

Konektory       1x microUSB, 1x microHDMI out, audio in

Akumulátor / výdrž     Li-Ion, 3,6 V, 1 240 mAh, 4,5 Wh / cca 140 minut záznamu

Snímkové frekvence   1 920 x 1 080 @ 30fps; 1 280 x 720 @ 120, 60 nebo 30fps; 680 × 480 @30fps

Statické snímky                  1 920 x 1 080 bodů

Rozměry / s krytem     82 x 47 x 24,5 mm / 98 x 62 x 35 mm

Hmotnost / s krytem    86 g / 187 g

Cena: 7 690 Kč

CHIP 1,6 (výborný)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání