Menu
CHIP Speedtest

All My Movies 7.0 & All My Books 3.0

06.08.2012 11:50 | Redakce Chip
All My Movies 7.0 & All My Books 3.0
Uveřejněno na Chip DVD 08/12.

 

Programy All My Movies a All My Books slouží ke správě katalogu filmů na DVD, CD, Blu-ray a dalších typech médií a evidenci vašich knih. Potřebné informace o filmech (název, žánr, rok vydání, obsazení, obsah, obrázek obalu atd.) i knihách (autor, vydavatel, počet stran, obálka ad.) umí aplikace vyhledat v internetových databázích. Do katalogu můžete zařazovat filmy v různých formátech, All My Movies je umí analyzovat a zjistit informace o délce, rozlišení nebo použitém kodeku. Nechybí ani místo pro vaše poznámky a snímky z filmu nebo informace o zapůjčení. Připraveny jsou i funkce pro vyhledávání a filtrování záznamů a import a export seznamů v různých formátech.

Na Chip DVD najdete speciální verze programů All My Movies 7.0 a All My Books 3.0, použitelné plných 180 dní od instalace. Komerční verze obsahují neomezený export katalogu v HTML, lze s nimi vytvářet nové databáze a obsahují zálohování. V rámci akce můžete využít výhodnou nabídku na nákup obou programu společně za 1300 Kč.

Popisky v češtině: All My Movies umí stahovat popisky filmů v češtině, stačí jen změnit nastavení použité databáze.
Popisky v češtině: All My Movies umí stahovat popisky filmů v češtině, stačí jen změnit nastavení použité databáze.

V programu All My Movies je připravena ukázková databáze s několika filmy, se kterou můžete dále pracovat. All My Movies přitom nabízí i značné množství uživatelských nastavení, mezi kterými najdete například správu nabídky žánrů a typů médií, úpravu zobrazení popisků filmů (zobrazované položky a jejich vzhled, vytváření vlastních položek) nebo nastavení používaných internetových databází, ze kterých program získává informace o filmech, seriálech či hercích. Ve výchozím nastavení stahuje All My Movies informace z databáze IMDB, vy si ovšem můžete nastavit import dat v češtině z velmi rozsáhlé databáze ČSFD. Použije k tomu nastavení v nabídce »Nástroje | Předvolby | Online databáze | Výchozí databáze«.

K úpravě vzhledu programu slouží několik připravených skinů. Obecně je ovládání programu All My Movies snadné, pomohou vám klávesové zkratky a ikony na hlavním panelu aplikace.

Vložení filmu: Pro založení nové karty o filmu vám stačí zadat jen název filmu, vše ostatní All My Movies dohledá na internetu.
Vložení filmu: Pro založení nové karty o filmu vám stačí zadat jen název filmu, vše ostatní All My Movies dohledá na internetu.

Databáze filmů

Nové filmy se do databáze vkládají klávesou »Insert«, obejdete se přitom i bez použití DVD nebo CD s filmem, stačí jen vyplnit název snímku do příslušného políčka v okně pro vkládání filmů a kliknout na tlačítko pro vyhledání detailů hned vedle. All My Movies vyhledá informace o filmu v internetové databázi a nabídne vám dostupné záznamy, které lze obratem sáhnout a zařadit k filmu do vašeho katalogu. Záznam o filmu bude obsahovat originální název, žánr, zemi původu, rok natočení, hodnocení uživatelů internetové databáze, obsazení a popis filmu. Z internetu se také stáhne obrázek přebalu originálního DVD nebo Blu-ray disku s filmem, můžete ovšem použít i vlastní obrázek nebo sken. Pokud se vám nepodaří hledaný film najít, zvolte pomocí šipky vedle tlačítka pro vyhledávání jinou databázi (například IMDb.com).

Speciální záznamy jsou připraveny pro seriály, jejichž karty v databázi mohou obsahovat popisy všech epizod v rámci sezóny, včetně data jejich vysílání a další podrobnosti. Jestliže při vkládání nového filmu použijete i CD, DVD nebo Blu-ray, na kterém je film uložený, provede program analýzu a doplní i další položky záznamu. Jde především o rozlišení videa, poměr stran, velikost souboru s videem, použité kodeky a bitrate. Do databáze se uloží rovněž i informace o médiu, na kterém je film uložený – konkrétně jeho typ nebo počet médií. Velmi zajímavá je možnost sejmutí snímků z filmu a jejich uložení do databáze.

All My Movies nabízí také funkce pro usnadnění ukládání nových filmů. Filmy a jejich popisky lze importovat z XLS nebo CSV souborů, rovněž je možné prohledat pevný disk počítače a zařadit všechny nalezené filmy a seriály do katalogu. Další možností je i vkládání filmů pomocí čárových kódů na originálních přebalech DVD a Blu-ray disků. All My Movies vyhledává kódy v zahraničních databázích, proto s touto metodou získávání informací o filmech uspějete především s disky pořízenými v zahraničních e-shopech jako je Amazon a další.

Seriály: Pro seriály je připravena speciální karta s možností vložení popisu jednotlivých epizod.
Seriály: Pro seriály je připravena speciální karta s možností vložení popisu jednotlivých epizod.

Vyhledávání a třídění

V základním nastavení zobrazuje All My Movies všechny vložené filmy, k dispozici jsou ovšem různé funkce pro jejich třídění. V menu Rychlý filtr je možné nechat zobrazit například seznam filmů, které byste si chtěli pořídit, které již máte, ale doposud jste je neviděli, vypůjčené filmy nebo jinak označené snímky. Podle všech položek profilu filmů lze v databázi pohodlně vyhledávat.

Vyhledávat a třídit filmy můžete také přímo pomocí záznamů na kartě filmu. Snadno třeba vyhledáte další filmy natočené ve stejném roce, se stejným hercem, od stejného režiséra atd. Stačí klinout na vybranou část popisku na kartě filmu či seriálu. Výsledek třídění se pak zobrazuje v levé části okna programu All My Movies.

Při kliknutí na jméno herce, režiséra nebo třeba scénáristy můžete využít i další užitečnou funkci programu All My Movies, kterou je jmenný adresář osobností z filmové branže s životopisem, filmografií a fotkou, s možností vyhledávání a třídění. Také tato data se stahují z internetové databáze, byť ne vždy úspěšně.

Třídění a vyhledávání: Podle většiny položek popisu filmu či seriálu je možné prohledávat a třídit celý obsah databáze.
Třídění a vyhledávání: Podle většiny položek popisu filmu či seriálu je možné prohledávat a třídit celý obsah databáze.

Domácí videopůjčovna

All My Movies nabízí i řadu dalších funkcí. Uživatele asi zaujme především možnost exportu katalogu filmů do formátu HTML stránky (třeba pro publikování na webu), textového souboru nebo tabulky pro Excel či do mobilního telefonu. Zajímavé mohou být i statistiky filmů podle typu média, žánru, roku natočení nebo použitého kodeku. Pokud často půjčujete filmy přátelům, pomůže vám All My Movies s evidencí výpůjček.

Evidence knih: Podobné funkce jako All My Movies nabízí pro knihy All My Books, chybí jen zdroj dat o knihách v češtině.
Evidence knih: Podobné funkce jako All My Movies nabízí pro knihy All My Books, chybí jen zdroj dat o knihách v češtině.

Pořádek v knihovně

Prakticky vše co jsme uvedli o správě filmů a seriálů v programu All My Movies platí i pro evidenci sbírky knih (samozřejmě i elektronických) s pomocí aplikace All My Books. Výjimkou je stahování dat o knihách, kde se budete muset spokojit s popisky v angličtině (ze serveru Amazon) či několika dalších jazycích. Kvalitní český zdroj bohužel chybí. Například Haškova Švejka databáze Amazonu samozřejmě obsahuje, jedná se ale pochopitelně o americké vydání.

Samozřejmě vám nic nebrání pečlivě si zaevidovat celou knihovnu, včetně stručného obsahu knih a dalších podrobných popisků, jako je vydavatel, typ vazby, počet stran ad.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání