Menu
CHIP Speedtest

Amazon chystá tablety

23.05.2011 20:54 | Redakce Chip
Amazon chystá tablety
Kdo, ne‑li Amazon?

Ještě letos se patrně dočkáme uvedení dvou tabletů od Amazonu: sedmipalcového s procesorem Nvidia Tegra 2, pod kódovým označením „Coyote“, a ke konci roku by se mohl objevit desetipalcový „Hollywood“ s výkonným, čtyřjádrovým Nvidia T30 „Kal‑El“. Je zřejmé, že na tabletech Amazonu najdeme Android.
 
Amazon
je mimořádně dobře připraven (dokáže‑li však časem vykročit i mimo USA…), a neuspěje‑li on, pak vedle Applu už asi nikdo.

U zákazníků má velice dobré jméno, a třebaže ho můžeme považovat i za firmu technologickou, světu spíše nastavuje přívětivou tvář poskytovatele obsahu a zboží. Že umí navrhnout úspěšný hardware, to dokázal řadou Kindle, a tyto vyhlášené čtečky nemíní pro tablety opustit. Spíše chce zasáhnout i ty zákazníky, kteří si namísto čtečky přejí zařízení všestrannější.

Amazon má nyní vlastní tržiště aplikací pro Android (zatím jen pro USA) a vedle prodeje elektronických knih je zaveden také co prodejce digitální hudby (opět zatím ne mimo USA). Proniká i do internetové televize. Nedávno k tomu uvedl vlastní službu oblačnou (jejíž podstatná část je rovněž zatím dostupna jen v USA; vše kvůli nutnosti vyjednat autorská práva).

Má už tedy mnohé pohromadě. Až přijdou jeho tablety, budou toho všeho jistě využívat pomocí předinstalovaných aplikací a integrace do amazoního Androidu. Otázka je, zda, co a kdy bude Amazon moci nabídnout i mimo USA.

Zpráva z Tchaj­‑wanu hovoří o tom, že výroba jakéhosi tabletu pro Amazon je už objednána u Quanta Computer; ten je OEM výrobcem také pro RIM a Sony a usiluje prý o objednávku i na příští generaci tabletů Lenovo.

Tablet pro Amazon by se podle zprávy měl dostat na trh v druhé polovině roku 2011, a předpokládejme, že uvedená objednávka se týká menšího „Coyote“. Odhadněme tedy, že Coyote bude oficiálně uveden už v létě, anebo nejpozději v září. Před Vánocemi se pak má vyrábět sedm set až osm set tisíc kusů měsíčně…

Zdroje PCMagu zase tvrdí, že „Coyote“ by mohl (v Americe) stát asi $349, zatímco Hollywood $449. Podotkněme, že sedmipalcový „Coyote“ nebude s Tegrou 2 žádné dělo a ti náročnější si nejspíše počkají na „Hollywood“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání