Menu
CHIP Speedtest

Amazon uvedl oblačné úložiště hudby, ale riskuje tím

29.03.2011 17:26 | Redakce Chip
Amazon uvedl oblačné úložiště hudby, ale riskuje tím
Nelíbí se to totiž nahrávacímu průmyslu.

Amazon, obří internetový obchod, dnes spustil Amazon Cloud Drive — oblačné úložiště pro každého, kdo má účet u Amazonu; a Amazon Cloud Player — přehrávač, který z něj umí přehrávat hudbu. Na rozdíl od úložiště je přehrávač (pro webové prohlížeče a pro Android) dostupný jen zákazníkům ze Spojených států; jako ostatně jen oni smějí v americkém Amazonu nakupovat MP3. (Jež lze nyní při nákupu uložit do Cloud Drive.)

Pokud jde o Amazon Cloud Drive, máte‑li účet u Amazonu, máte u něj nyní 5 GB místa k uložení čehokoli (pokud neporušíte pravidla poskytování služby). Nedostupnost přehrávače mimo USA je pak zjevně důsledkem zhoubně přebujelého autorského práva…

Amazon totiž dost riskuje. Spuštěním sice předběhl jiné velké hráče, jako Apple nebo Google, jenže je to vabank. Amazon pro tuto službu dosud nezískal licence od velkých nahrávacích a filmových společností — o licencích se prý stále jedná a výsledek je nejistý.

Veřte tomu nebo ne — abyste si u Amazonu uložili vámi právoplatně zakoupené (licencované) hudební soubory nebo videa a pak si je z toho úložiště přehrávali na některém svém zařízení, na to Amazon — přinejmenším podle některých právních názorů — potřebuje licenci od držitelů autorských práv. Mluvčí Sony Music Entertainment se pro Wall Street Journal již vyjádřila v tom smyslu, že firma Sony je „zklamána“ tím, že Amazon od nich nemá pro službu licenci. Podobně to prý cítí i ostatní velké společnosti.

Nedivíme se, že Google do toho tentokrát po hlavě neskočil. Spálil se už mnohokrát. Už tak má na krku právních starostí dosti — dosud například nejsou vyřešeny Google Books

Přesto je řada menších služeb, které něco podobného již nabízejí. Jen nemají známá jména a tolik uživatelů. Bez dalšího prozkoumání dva odkazy:

MediaFire
MP3tunes

A pak je tu švédské Spotify — to zas máme v Evropě, ale nemůže se rozšířit do Států — protože se firmě dosud nepodařilo dohodnout se s nahrávacími společnostmi.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání