Menu
CHIP Speedtest

Apple chystá vlastní procesory pro notebooky

09.05.2011 11:45 | Redakce Chip
Apple chystá vlastní procesory pro notebooky
Nechce si nechat ujít nástup 64bitových jader ARM.

Apple zamýšlí výrobu vlastních procesorů pro notebooky, zdá se podle zprávy SemiAccurate. Již nyní si navrhuje vlastní systém na čipu pro iPhony a iPody (zařízení s iOS) — řadu Ax, k níž patří i A4 nebo A5. Uvnitř nich je jádro anebo jádra ARM.

Zdá se, že Apple by na jádrech některé z příštích generací ARM rád postavil vlastní procesory i pro počítače výkonnější. Vhodným okamžikem bude uvedení plně 64bitové architektury ARM, a to by mohlo být někdy na přelomu let 2012 až 2013, alespoň tehdy chce svůj 64bitový ARM uvést Nvidia. Výrobu ve větším objemu lze snad očekávat od léta 2013…

Otázka také je, co na takových počítačích poběží… Možná se proto dočkáme vývinu iOS v systém i pro osobní počítače.

ARM je architektura založená na jádrech vyvíjených britskou společností ARM Ltd. Ta jen navrhuje jádra a licencuje je jiným — Nvidii, Applu a dalším — kteří kolem jádra vyvinou hotový úplný procesor, nebo rovnou celý systém na čipu.

Počátky ARM spadají do osmdesátých let 20. století. Když se tehdy inženýři Acornu chtěli posunout dále, za hranice současných mikroprocesorů, které zhodnotili jako nevyhovující, dospěli k přesvědčení, že jim nezbývá než si nový procesor sami navrhnout — od počátku a čistě. Jenže dobré věci se někdy prosazují těžce a dlouze…

Architektura ARM zůstala po desetiletí ve stínu procesorů Intel a přežívala a rozšiřovala se především v zařízeních mobilních, pro něž nebyla kompatibilita s x86 důležitá. Její čistý návrh totiž usnadňoval úsporný provoz.

Nyní se však nad Intelem pomalu smráká. Nové, mobilní operační systémy i aplikace webové způsobily, že slučitelnost s kódem x86 ztrácí na důležitosti. Nakonec i Microsoft se jistí tím, že vyvíjí svá Windows 8 také pro ARM.

V jednom však Intel vyniká nad jiné — ve výrobním procesu. Apple se rozhlíží po dalších výrobních kapacitách. Hovoří se Samsungem, s Global Foundries, s TSMC… Nejlepší továrny má však Intel. Možná se nakonec dočkáme překvapivého rozuzlení, že se Intel smíří se svým ústupem z oboru návrhu procesorů a vezme zavděk příjmy z toho, že je bude vyrábět pro jiné.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání