Menu
CHIP Speedtest

Ashampoo Anti-Malware 1.21

04.11.2010 15:50 | Redakce Chip
Ashampoo Anti-Malware 1.21

Stejně jako v reálném i v tom virtuálním světe na nás číhá nebezpečí za každým rohem. Ke snížení rizik a následků dobře poslouží nový nástroj z Chip DVD 11/10 komplexní antivirové ochrany.

Ashampoo Anti-Malware je hardwarově nenáročný bezpečnostní program, který primárně nabízí kompletní antivirovou a antispywarovou ochranu pro váš počítač. Mimo to s ním můžete bezpečně zlikvidovat důvěrná data nebo vymazat vyrovnávací paměť, cookies a historii internetového prohlížeče. Dokáže také podstatně zrychlit váš stroj díky nástrojům pro sken a kontrolu procesů běžících na pozadí nebo spouštěných při startu Windows. To vše a ještě víc je vám nyní k dispozici v češtině a na půl roku zdarma.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Ashampoo Anti-Malware 1.21, která vám bude po registraci sloužit půl roku bez jakýchkoli funkčních omezení. Běžná cena licence Ashampoo Anti-Malware je téměř 800 Kč. Zájemci mohou využít zvýhodněnou cenu   na pořízení komerční roční licence.

Nastavení scanu: Výběr scanovacích úkonů je skutečně rozmanitý.
Nastavení scanu: Výběr scanovacích úkonů je skutečně rozmanitý.

Po spuštění programu vás přivítá pěkné, kompletně české prostředí. Orientace v něm je snadná. Z položek menu budete nejčastěji asi používat »Scan« a »Nástroje«.

Scanujeme

Program Ashampoo Anti-Malware vznikl spojením dvou samostatných aplikací od téhož výrobce a to konkrétně antiviru a antispywaru. Scanovaní tedy ověřuje soubory na přítomnost kódu, který se dokáže bez vědomí uživatele šířit (virus), a současně hledá i programy, které odesílají data z počítače bez příkazu jeho uživatele (spyware). Pro scanování nejprve přepněte do záložky »Scan« a vyberte požadovaný způsob hledání havěti kliknutím na šipku vedle ikonky s lupou. Průběžně jste informování o procentu a počtu zkontrolovaných souborů, uběhlém času od začátku a o případně nalezených infekcích. Jakmile je scanování dokončeno, objeví se souhrnné okno s výsledkem. Pokud je nalezen virus nebo spyware, bude po vašem odsouhlasení přesunut do karantény nebo rovnou odstraněn. Karanténa je jakási záchytka, kde jsou infekce izolovány a nemohou nadělat žádné škody. Ale v případě, že vám důležitý program nebude správně fungovat poté, co byla některá jeho součást označena jako infekce a umístěna do karantény, není problém ji opět obnovit.

Bezpečná likvidace dat

Plánovač úloh: Pro lepší zabezpečení nabízí Ashampoo plánovač úloh.
Plánovač úloh: Pro lepší zabezpečení nabízí Ashampoo plánovač úloh.

Domácí uživatel ocení likvidaci dat především v případě, kdy se zbavuje současného pevného disku a chce mít jistotu, že případná citlivá data nebudou obnovena a zneužita. Máte na výběr ze tří způsobů bezpečného zničení dat lišících se pouze počtem přepsání vybraných souborů nebo složek. Likvidace je velice jednoduchá, stačí přepnout do záložky »Nástroje« a vybrat »Likvidace souborů«. V nově otevřeném okně aplikace zvolte ikonku se složkou nebo souborem, vpravo nahoře zvolte metodu likvidace a potvrďte kliknutím na »Zničit«. Před potvrzením si pro jistotu ještě jednou zkontrolujte, jestli se zde nenachází některé soubory, které byste mohli potřebovat. Takto smazaná data budou odstraněna nadobro bez jakékoliv možnosti návratu.

Manažer procesů

Manažer procesů: Součástí programu je manažer procesů, ne nepodobný správci úloh ve Windows.
Manažer procesů: Součástí programu je manažer procesů, ne nepodobný správci úloh ve Windows.

Další zajímavou funkcí, kterou budete u konkurenčních bezpečnostních balíků hledat jen těžko, je Manažer procesů. Jedná se o alternativu ke Správci úloh z Windows. Můžete zde nastavit prioritu právě běžícím procesům nebo je rovnou ukončit. Za povšimnutí stojí výběrové tlačítko »Zobrazení«, kde si můžete nechat zobrazit např. jen procesy spuštěné přímo uživatelem a ověřit si, jestli je všechny opravdu potřebujete. Přepnutím záložky z »Manažera procesů« na »Využití kapacity« se graficky zobrazí aktuální vytížení procesoru, RAM paměti a swapování souborů na pevný disk.

Pořádek v internetovém prohlížeči

Ashampoo Anti-Malware nabízí nástroj také pro práci s browsery. Ke spuštění vyhledávače

Záložka nástrojů: Program nabízí mimo antivirovou a antispywarovou ochranu i celou řadu dalších nástrojů.
Záložka nástrojů: Program nabízí mimo antivirovou a antispywarovou ochranu i celou řadu dalších nástrojů.

stačí v záložce »Nástroje« kliknout na ikonku zeměkoule nazvanou »Čistič internetu«. Pokud máte v prohlížeči uložené své přístupové údaje k některým internetovým aplikacím a chcete je nadále využívat, přepněte si nejprve nahoře do »Nastavení« a zrušte zaškrtnutí »Cookies« u používaného prohlížeče. Stejně tak je možné v případě potřeby nemazat historii navštívených internetových stránek nebo stahování. Následně stačí přepnout zpátky do »Čističe prohlížeče« a spustit hledání. Možná budete překvapeni, jak velké objemy dat zabírají dočasné internetové soubory. Tato data jsou ve většině případů nepotřebná a zabírají jen místo, nemusíte se tedy bát je kompletně odstranit.

Tuner spouštění

Pod tímto názvem se neskrývá nic jiného než jednoduchý prostředek ke kontrole a

Čistič internetu: Před prohlížeče je možnost odstranit z výběru položky, které nechcete smazat.
Čistič internetu: Před prohlížeče je možnost odstranit z výběru položky, které nechcete smazat.

modifikaci spouštěných programů při startu Windows. Přepněte do záložky »Nástroje« a vyberte ikonku automobilového zapalování nazvanou »Tuner spouštění«. Otevře se nové okno se seznamem všech aplikací spouštějících se při startu Windows. Zrušením fajfky a kliknutím na »Aktualizovat« zakážete příslušnému programu automatické spouštění při startu. Kliknete-li na aplikaci pravým tlačítkem, vyvolá se místní nabídka s možností aktivace, deaktivace, odstraněním a úpravou. Smazáním docílíte toho, že určitý záznam zmizí ze seznamu programů určených ke spuštění, kdežto deaktivace mu pouze zamezí start společně s Windows, ale později ho můžete velice snadno opět aktivovat. Dále je zde možnost přidat, popřípadě upravit cestu k aplikaci určené ke spuštění s operačním systémem.

Rezidentní štít

Součástí bezpečnostního balíku od společnosti Ashampoo je samozřejmě také rezidentní štít, který běží na pozadí a kontroluje nechtěné a potenciálně nebezpečné programy, snažící se na pozadí instalovat nebo nějakým jiným způsobem pronikat do systému.

Ashampoo Ant-Malware je bezpečnostní program, který vznikl spojením dříve samostatných aplikací Ashampoo Antivirus, Ashampoo Antispyware a dalších systémových utilit. Vzhledem k několikaleté zkušenostem výrobce na poli kybernetické bezpečnosti má program předpoklady být dobrým ochráncem. Navíc běhá svižně a nabízí nadstandardní funkce.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání