Menu
CHIP Speedtest

Ashampoo Gadge It

13.04.2012 22:00 | Redakce Chip
Windows Vista a 7 nabízejí podporu miniaplikací umístěných na pracovní ploše. S užitečným nástrojem si můžete vytvořit miniaplikace vlastní. Ušitou přesně na míru vašim požadavkům. A buďte bez obav – není to žádné ruční programování kódu.

Plná verze programu Ashampoo Gadge It z Chip DVD slouží k vytváření miniaplikací na pracovní plochu Windows. Tyto miniaplikace mohou fungovat především jako nabídky na spouštění vašich oblíbených aplikací, otvírání často navštěvovaných internetových stránek a k dalším denně opakovaným úkonům při práci s počítačem. Další zajímavou funkcí programu Ashampoo Gadge It je vytváření úvodních nabídek pro vypalované CD či DVD, které slouží k navigaci v jejich obsahu. Nabídky se automaticky spustí po vložení disku do počítače. Podobnou nabídku umí Ashampoo Gadge It vytvořit i ve formátu HTML, určeném pro internetové prohlížeče. S prací v programu Ashampoo Gadge It vám pomůže přehledné uživatelské rozhraní v češtině i řada připravených šablon.

Na Chip DVD je připravena plná programu Ashampoo Gadge It, která vám bude po registraci sloužit bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Běžná cena za licenci Ashampoo Gadge It je 300 Kč.

Různé typy nabídek: Ashampoo Gadge It umožňuje vytváření čtyř různých typů miniaplikací a nabídek s požadovanými funkcemi.
Různé typy nabídek: Ashampoo Gadge It umožňuje vytváření čtyř různých typů miniaplikací a nabídek s požadovanými funkcemi.

Nabídku všech typů miniaplikací na pracovní plochu Windows a spouštěcích menu, které umí Ashampoo Gadge It vytvořit, najdete hned v hlavním okně aplikace. Každá ze čtyř předvoleb pak obsahuje vlastního průvodce nastavením.

Miniaplikace pro postranní panel

Volba »Sidebar Gadget« slouží k vytvoření miniaplikace pro postranní panel na pracovní ploše, který patří mezi standardní funkční výbavu Windows Vista a 7.

V průvodci si nejdříve zvolte název své miniaplikace a případně i soubor s hudbou, která bude přehrávána před otevřením některé z nabídek miniaplikace. Dále můžete doplnit informace o vaší miniaplikaci, což j užitečné zejména v případě, že chcete vlastní dílko nabídnout i ostatním uživatelům. Také si můžete zvolit ikonu, pod kterou bude vytvořená miniaplikace k dispozici v seznamu miniaplikací ve Windows.

Editor miniaplikací: V editoru Ashampoo Gadge It si snadno zvolíte styl miniaplikace a nadefinujete funkce tlačítek.
Editor miniaplikací: V editoru Ashampoo Gadge It si snadno zvolíte styl miniaplikace a nadefinujete funkce tlačítek.

Pak už se dostanete k samotnému editoru s nástroji na vytvoření miniaplikace. K dispozici máte především tlačítka, obrázky, textová pole, tvary či témata pozadí. Tlačítkům je možné připravit několik různých funkcí, jako je spuštění konkrétního souboru (programu), otevření vybrané složky, odeslání e-mailu na zadanou adresu nebo otevření předvolené stránky v internetovém prohlížeči. Každé z tlačítek může mít samozřejmě vlastní popisek, ale také design, který si můžete volit z nabídky na záložce »Tlačítka« v levé části okna programu. Funkce tlačítka upravíte v okně nastavení, vyvolaném dvojím kliknutím na zvolené tlačítko.

Poté co máte vytvořen panel s tlačítky a k nim přiřazeny požadované funkce, můžete pokračovat k uložení hotové miniaplikace. Pokud chcete používat miniaplikaci jen ve svém počítači, použijte výchozí nastavení složky pro její uložení. Jinak můžete miniaplikaci uložit do kterékoli jiné složky. Posledním krokem je instalace miniaplikace do postranního panelu pomocí volby »Instalovat miniaplikaci (gadget)«. Vaše vlastní miniaplikace se pak rovnou otevře na pracovní ploše Windows.

Funkce tlačítek: Každé z tlačítek může spustit vybraný soubor (aplikaci), otevřít webovou stránku nebo třeba odeslat e-mail na zadanou adresu.
Funkce tlačítek: Každé z tlačítek může spustit vybraný soubor (aplikaci), otevřít webovou stránku nebo třeba odeslat e-mail na zadanou adresu.

Funkce přehrávání hudby na pozadí je ve výchozím nastavení vypnuta, proto najeďte na miniaplikaci kurzorem myši a klikněte na tlačítko s klíčem. V okně nastavení pak povolte přehrávání hudby. Jestliže si miniaplikaci zavřete, můžete ji znovu umístit na pracovní plochu pomocí nabídky »Miniaplikace«, vyvolané kliknutím pravým tlačítkem myši kamkoli na pracovní plochu Windows.

Samostatná miniaplikace

Volba »Standalone Gadget« má prakticky stejnou funkci jako předchozí nabídka »Sidebar Gadget«, pouze s tím rozdílem, že vytvořená miniaplikace bude fungovat i v prostředí Windows XP, které nemají funkci postranního panelu. Nic samozřejmě nebrání ani použití tohoto typu miniaplikace v operačních systémech Windows Vista a 7.

Jediný rozdíl je v ukládání miniaplikace, kde se vám vyplatí použít volbu »Odkaz při spouštění«, která zajistí automatické zobrazení miniaplikace na ploše po startu Windows. Jinak byste museli miniaplikaci spouštět pokaždé sami.

Spouštěcí menu

Menu pro CD: Automaticky spouštěné nabídky jsou vhodným způsobem navigace v obsahu CD či DVD.
Menu pro CD: Automaticky spouštěné nabídky jsou vhodným způsobem navigace v obsahu CD či DVD.

Volba »Standalone Menu« slouží k vytváření automaticky zobrazovaných nabídek, užitečných pro umístění na vypalovaných CD a DVD.

Oproti nástrojům na vytváření miniaplikací najdete v průvodci navíc i nastavení tzv. splash screenu, tedy úvodního obrázku, zobrazeného před samotným menu. Další tvorba pak probíhá velmi podobně jako u miniaplikací, navíc máte ovšem k dispozici několik šablon nabídek, včetně různých pozadí a rozložení tlačítek. Vše si samozřejmě můžete upravit podle svých potřeb. Ashampoo Gadge It exportuje úvodní nabídku ve speciálním formátu, který zajistí automatické spouštění vypálených CD či DVD. Stačí jen správně propojit tlačítka s požadovanými funkcemi a můžete si snadno vytvořit efektní navigaci pro disky s filmy či fotkami. Vytvořenou nabídku si můžete rovněž uložit pro další úpravy a použití ve více projektech.

Vlastní miniaplikace: Vytvořenou miniaplikaci najdete mezi ostatními v galerii miniaplikací Windows Vista či 7.
Vlastní miniaplikace: Vytvořenou miniaplikaci najdete mezi ostatními v galerii miniaplikací Windows Vista či 7.

Soubory nabídky, vygenerované programem Ashampoo Gadge It, lze samozřejmě použít i na USB flash discích nebo paměťových kartách, u těch je ovšem, z důvodu bezpečnosti, ve Windows 7 zakázáno automatické spouštění. Menu pak můžete spustit pomocí souboru »autorun.exe«.

Navigace pro stránky

Speciální úvodní nabídku vytvoří funkce »Browser Menu«. Jedná se o nástroj podobný »Standalone Menu«, ovšem s tím rozdílem, že Ashampoo Gadge It vygeneruje data v HTML kódu, určeném pro internetové prohlížeče. Funkce »Browser Menu« se proto dobře hodí pro vytváření nabídek pro internetové stránky, kde mohou jednotlivá tlačítka či odkazy směrovat návštěvníka na další obsah webu.

Nabídky na každý den

Funkční výbava plné veze aplikace Ashampoo Gadge It z Chip DVD je velmi bohatá a pomůže vám vytvořit užitečné miniaplikace a nabídky, se kterými si usnadníte každodenní práci s počítačem.

Uveřejněno na Chip DVD 05/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání