Menu
CHIP Speedtest

Ashampoo HDD Control 2

21.03.2013 23:00 | Redakce Chip
Ashampoo HDD Control 2
Uveřejněno na Chip DVD 04/13.

Elegantní správce disků Ashampoo HDD Control 2 vám v plné verzi umožní neustálý monitoring disků, hlídání kritických úrovní hodnot a následná varování s radami jak je vyřešit. Dále také nabízí rozšířené možnosti defragmentace, včetně neustálé proaktivní varianty. Otestuje vám rychlost čtení dat z disků a potřebný přístupový čas k souborům. Pomůže vám také s úklidem nepotřebných, dočasných souborů a ušetří tak místo. Pokud omylem smažete nějaká data, která budete posléze potřebovat, tak tu také bude pro vás a pomůže vám je vrátit do původního stavu, popřípadě smazat, tak aby už vrátit nešly. Pro přehlednost zobrazí i místa s největší koncentrací dat v názorném grafu.

Na Chip DVD se nachází aktuální plná verze programu Ashampoo HDD Control 2 v hodnotě 490 Kč zcela zdarma, která bude po e-mailové registraci sloužit neomezeně.


Základní přehled: Přehledné uživatelské rozhraní v českém jazyce a možností sledování různých informací o pevném disku.
Základní přehled: Přehledné uživatelské rozhraní v českém jazyce a možností sledování různých informací o pevném disku.

Při spuštění Ashampoo HDD Control 2 se vám otevře přehledné monitoring okno, ve kterém okamžitě zjistíte, jak je na tom váš pevný disk se zdravím, výkonem a teplotou (podporuje i externí disky). V případě, že některá hodnota překračuje doporučenou hodnotu, navrhne i vhodné řešení. Dále tu najdete informace o sériovém čísle disku, době provozu a další podrobnosti.

Součástí programu je také Ashampoo HDD Control 2 Guard, který se vám spustí defaultně při každém startu Windows. Jeho cílem je neustálý monitoring disku a v případě kritických hodnot informovat uživatele spolu s návrhem řešení této situace. Tento podprogram zabírá pouze 4,3 MB paměti RAM, takže ho můžete nechat v klidu bez obav pracovat v pozadí, vyvoláte ho kliknutím na ikonu v liště vedle hodin.

Defragmentace: HDD Control 2 nabízí několik možností defragmentace od rychlé, normální a inteligentní až po možnost stálé proaktivní defragmentace.
Defragmentace: HDD Control 2 nabízí několik možností defragmentace od rychlé, normální a inteligentní až po možnost stálé proaktivní defragmentace.

Optimalizace výkonu

Pokud patříte mezi ty, které trápí nadměrný hluk ze šrotujícího disku, tak právě pro vás je tu vychytávka zvaná AAM – Automatický Akustický Managment. Najdeme jí v okně »Monitoring« při stisku na »Nástroje« a následně »Nastavit Automatický Akustický Managment (AAM)«. Zde si můžeme nastavit, zda preferujeme vyšší výkon na úkor hlučnosti nebo naopak. Při volbě »Tichý« ztratíte maximálně 10% výkonu, ale výsledek je znát a vašim uším se uleví. Je třeba podotknout, že ne všechny disky tuto funkci podporují.

Obdobnou verzi nastavení najdete v »Nástroje« a »Nastavit rozšířený managment výkonu«, zde je pak nastavení výkonu na úkor spotřeby. V tomto okně si také můžete nechat zobrazit detailní výpis S.M.A.R.T. dat, udělat test povrchu pevného disku, informace o disku si nechat uložit do textového souboru, popřípadě si nadefinovat vlastní test v sekci »Volby« a následným spuštěním v kolonce »Nástroje«.

Defragmentace tak trochu jinak

Chceme-li, aby počítač podával dobrý výkon, musíme se o něj pravidelně starat stejně jako o kterýkoliv jiný stroj. Fragmentované části disku zpomalují přístup počítače k souborům a ostatní komponenty jsou nuceny čekat. Pravidelnou defragmentací tento přístupový čas zkrátíme na minimum. Když se přesuneme do okna »Defragmentace« nalezneme zde několik tlačítek. Před samotnou defragmentací provedeme analýzu »Analyzovat« požadovaného disku.

Poté přichází na řadu samotná defragmentace »Start defragmentace«, vedle tohoto tlačítka najdeme šipku s dalším nastavením typu defragmentace a to rychlá, normální a inteligentní. Při normální se soubory spojí do jednoho místa, aby byl jeden soubor přečten co nejrychleji, při inteligentní program zároveň disk analyzuje a zjistí, které soubory jsou nejvíce využívány a ty následně zařadí tak, aby se spouštěly co nejrychleji. Rychlá je obdoba normální, akorát v co nejkratším čase. Všeobecně je doporučena volba inteligentní defragmentace. Další možností je proaktivní defragmentace. Ta probíhá, když je disk zrovna nečinný a člověk tak ušetří čas na klasické defragmentaci. Spustí se kliknutím na »Proaktivní defragmentace« a člověk se nemusí o více starat. Ta ovšem není doporučena pro notebooky, protože tato funkce zvyšuje spotřebu.

Upozornění: Defragmentace není potřebná u SSD disků a dokonce i snižuje jejich životnost.

Čas jsou peníze: Otestujte si svůj pevný disk a zjistěte jeho opravdovou rychlost čtení dat, čas přístupu a porovnejte online, jak jste na tom v celosvětovém měřítku.
Čas jsou peníze: Otestujte si svůj pevný disk a zjistěte jeho opravdovou rychlost čtení dat, čas přístupu a porovnejte online, jak jste na tom v celosvětovém měřítku.

Otestujte si svůj disk

Chcete si ověřit výroky výrobce o rychlosti vašeho disku? Otestujte si ho. Přechodem do okna »Test«, následným výběrem disku a stiskem tlačítka »Start« se nám začne vykreslovat rychlostní graf v závislosti přenesených MB za sekundu. Po ukončení testu zjistíte maximální, minimální, průměrnou rychlost čtení a přístupový čas. Zkuste si test provést před a po defragmentaci a uvidíte rozdíl.

Za zmínku také stojí tlačítko »Online porovnání«, kde zjistíte jak je na tom váš disk v porovnání s ostatními ve světě a na jaké se drží příčce.

Uklidí za vás: Na disku se nachází spousta nepotřebných a dočasných souborů, které vám zbytečně zabírají místo, skoncujte s nimi díky HDD Control 2.
Uklidí za vás: Na disku se nachází spousta nepotřebných a dočasných souborů, které vám zbytečně zabírají místo, skoncujte s nimi díky HDD Control 2.

Jarní úklid

Stejně jako prach se vám začne vrstvit, pokud ho pravidelně nestíráte, stejně tak se vám nahromadí spousta nepotřebných a dočasných souborů v PC. Jejich uklízením ušetříte nějaké to mega, někdy dokonce i giga na disku a o něco málo zrychlíte jeho chod. Právě k uklízení slouží okna »Čištění disku« a »Čištění internetu«.

Někdo by mohl namítnout, že otevřít a smazat si složky Temporary internet files a Temp umí každý a nepotřebuje k tomu žádný program. Ashampoo HDD Control 2 však dělá daleko více než jen to, sofistikovaným algoritmem analyzuje soubory na disku a vypisuje nepotřebné a nepoužívané soubory po celém disku a nejen v těchto dvou složkách. Stiskem tlačítka »Hledej« započnete úklid, následně označíte soubory, které opravdu chcete vymazat a stisknete »Smazat«, tím je celý úklid u konce v rekordním čase.

Analýza na míru: S.M.A.R.T. data detailně popisují každou část disku – stav, spolehlivost a výkon. Díky tomu lze včas předvídat možné selhání disku a zálohovat.
Analýza na míru: S.M.A.R.T. data detailně popisují každou část disku – stav, spolehlivost a výkon. Díky tomu lze včas předvídat možné selhání disku a zálohovat.

Práce s daty

Stalo se vám někdy, že jste smazali nějaký soubor, který jste poté potřebovali, ale v koši nebyl? Ashampoo HDD Control 2 nabízí elegantní řešení tohoto problému. Kliknutím na »Obnovení dat« a tlačítko »Hledej«, se vám zobrazí seznam smazaných a obnovitelných souborů. Zde vyberete soubor, který chcete obnovit a stisknete »Obnovit«. Doporučuje se soubor obnovovat na jiný disk než ten, ze kterého soubor chcete obnovovat.

Stejně tak se může stát, že potřebujete zahladit stopy nebo zkrátka smazat data s tím, že je nepůjde vrátit a ulehčit tak o trochu disku. Ať už máte důvod jakýkoliv Ashampoo HDD Control 2 nabízí i funkci opačnou k obnovení – likvidace dat. Je to jednoduché, kliknete na »Likvidace dat« v menu a sem buď přes prohlížeč přesunete data, nebo klikem na »Přidat složku« či »Přidat soubor(y)«. Jakmile máme vybráno kliknutím na »Zničit« vyskočí varovné okno, jestli to opravdu chceme udělat, že data budou nenávratně zničena. Potvrzením je akce u konce a data jsou nenávratně ztracena.

Poslední funkcí, kterou program nabízí, je analýza disku. Přepnutím do okna »Analýza« a následním výběrem disku a kliknutím na »Start« se zobrazí detailní výpis disku, kolik která složka zabírá místa, kolik to je procent z celku, kolik je tam umístěných souborů a složek a to včetně grafů se zobrazením největší koncentrace zaplnění disku. Analýzu lze vytřídit i dle typu souborů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání