Menu

Ashampoo Home Designer Pro

25.02.2013 23:00 | Redakce Chip
Ashampoo Home Designer Pro
Uveřejněno na Chip DVD 03/13.

 

Home Designer vám umožní vyprojektovat si dům přesně podle vašich představ. Můžete si tak třeba vytvořit dům snů a to, jestli ho přenesete i do reality a skutečně postavíte, záleží jen a jen na vás. Základními nástroji pro návrh domu jsou zdi, okna, dveře, schody, střecha, vnitřní interiéry a samozřejmě i rozmanité okolí domu. Vše je dostupné v mnoha variantách, snadno si vyberete venkovní dveře, vnitřní dveře a okna na jaké si jen vzpomenete.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Home Designer Pro 1.1 v hodnotě 700 Kč. Aplikace slouží k navrhování domů případně jednotlivých místností a po jednoduché registraci vám bude sloužit bez jakýchkoliv funkčních nebo časových omezení. Výrobce nedávno uvolnil profesionální řešení Ashampoo 3D CAD Architecture 4 a 3D CAD Professional 4. Tyto nástroje nabízí oproti předchůdcům podporu Windows 8, lepší práci v 2D, umí měřit a konstruovat úhly a také nabízí rozšířenou podporu při zpracování návrhů.

Po spuštění: Pokud neurčíte jinak, tak se při každém zapnutí programu objeví tato nabídka. V dolní části jsou ukázkové projekty, nahoře pak pomocník při tvorbě a odkaz na videa.
Po spuštění: Pokud neurčíte jinak, tak se při každém zapnutí programu objeví tato nabídka. V dolní části jsou ukázkové projekty, nahoře pak pomocník při tvorbě a odkaz na videa.

Máte k dispozici několik možností jak začít. Buď úplně od nuly načrtnutím obvodových zdí, potom vnitřních, další patro, střecha… Využít pomocníka, který usnadní navrhování základní kostry, a nebo můžete otevřít jeden z ukázkových projektů. Nejprve si spusťte třeba některý z ukázkových projektů, které najdete hned po spuštění ve spodní části okna, ať získáte představu, co jde s tímto softwarem vytvořit.

Ovládání

Základní dva pohledy 2D půdorys a 3D model se nachází uprostřed a všude kolem je spousta nástrojů a funkčních ikon. Ty na levé straně budete používat asi nejčastěji. Jsou zde totiž různé Prvky (ikonka zdi a sloupu), po rozkliknutí této nabídky se objeví zdi, sloupy, komín, okna, dveře – jednoduše všechny základní stavební prvky každé budovy. Následuje nabídka konstrukce schodů, střechy a okolního terénu. Každý z pohledů se ovládá trochu jinak. Pro 3D platí, že za stálého držení levého tlačítka myši se otáčí pohled, kolečko myši pohybuje s pohledem nahoru a dolu a za stálého držení pravého tlačítka se přibližuje/oddaluje.

2D a 3D: K dispozici máte 2 pohledy, jeden z nich je konstrukční, ve kterém se přesněji navrhuje rozložení a ten druhý zobrazuje trojrozměrný vzhled.
2D a 3D: K dispozici máte 2 pohledy, jeden z nich je konstrukční, ve kterém se přesněji navrhuje rozložení a ten druhý zobrazuje trojrozměrný vzhled.

U 2D se levým tlačítkem vyvolává okno výběru podobně jako třeba na ploše ve Windows a při podržení prostředního tlačítka můžete s nákresem pohybovat.

Důležitý je také panel na pravé straně obrazovky, který má dole záložky. Lze se přepínat mezi »Katalog« a »Projekt«. Z katalogu můžete vybírat postavy, vybavení interiéru, střešní okna, dokonce i solární panely a celou řadu materiálů. Při přepnutí do druhé záložky se objeví nabídka podobná vrstvám ve Photoshopu nebo jiných grafických programech. Zde je možné zapínat nebo vypínat viditelnost různých vrstev, případně dvojklikem na ně měnit vlastnosti a hlavně přecházet z jednoho patra do druhého. Když vám nepůjde něco nakreslit tam, kde byste chtěli, pravděpodobně stačí jen zvolit správnou hladinu v panelu Projekt.

Zdi a dveře: Obvodové zdi jsou tlustší, vnitřní pak tenčí protože nejsou nosné. Statiku vám ale program nespočítá.
Zdi a dveře: Obvodové zdi jsou tlustší, vnitřní pak tenčí protože nejsou nosné. Statiku vám ale program nespočítá.

Hrajeme si na zedníky

Až si program trochu osaháte a zjistíte, co vše je možné v něm navrhovat, můžete zkusit vytvořit vlastní dům. Zavřete aktuální projekt a dejte »Soubor | Nový«. Pro začátek si ještě zapněte pohled v 3D kliknutím vlevo nahoře na ikonku nazvanou 3D. Obě okna můžete zobrazit např. vedle sebe – to se hodí, pokud máte širokoúhlý monitor, klikněte proto na »Uspořádat svisle«. Z počátku se bude třeba soustředit na 2D pohled. Klikněte si tedy do něj, čímž se zaktivní a vyberte v levém postranním menu »Prvky« a z nabídky »Stěny« položku »Obvodová stěna«. Nyní nakreslete venkovní zdivo vašeho domečku. Po umístění prvního bodu zdi do projektu se zobrazí dialogové okno, kde vidíte např. délku v metrech. Stejným způsobem pak vyberte a nakreslete vnitřní zdi rozdělující dům na místnosti. Zvolte proto druhou možnost »Nosná stěna (vnitřní)« (případně »Nenosná stěna (vnitřní)«), která už není tak mohutná jako obvodové zdi.

Základní konstrukce: Něco tomu ještě chybí. Střecha, okna, lepší podlaha, venkovní prostředí a vnitřní vybavení.
Základní konstrukce: Něco tomu ještě chybí. Střecha, okna, lepší podlaha, venkovní prostředí a vnitřní vybavení.

Umístění dveří a jiných komponent

Následně budete asi chtít vyřešit rozložení dveří. Z nabídky »Prvky« vyberte možnost »Dveře« a ještě před vložením klikněte do projektu pravým tlačítkem myši a zvolte »Vlastnosti«. V této bohaté nabídce úprav si můžete dveře přizpůsobit vašim potřebám. Je zde především Šířka, výběr různých typů (Výběr), panty vpravo nebo vlevo. Podobné nastavení jako u dveří je i u většiny dalších komponent – když přijdete na to, jak si pohrát s dveřmi, ostatní komponenty už budou hračkou. Až si dveře přizpůsobíte, klikněte na »OK« a vložte je do návrhu. Někdy se nepodaří vložit přesně tam, kde byly zamýšleny z důvodu nastavení velkého kroku podkladové sítě. V tom případě je k dispozici tzv. Konstrukční podpora. Tato položka se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši a můžete zde třeba vybrat střed, jako pomocný konstrukční bod. Jedná se o střed úsečky, kterou následně narýsujete – z pravidla bude asi úsečka kopírovat zeď.

Propracovaný dům: V Home Designeru lze navrhovat poměrně komplikované několikapatrové domy.
Propracovaný dům: V Home Designeru lze navrhovat poměrně komplikované několikapatrové domy.

Další patro

Do druhého patra se dostanete velmi jednoduše. Stačí v pravém panelu »Projekt« vybrat »Stavba 1«, zpřístupní se kousíček nad tím několik položek a jedna z nich je »Nové podlaží nad«. Zde potom klikněte na »Přenos vlastností | vybraný« a zaškrtněte, co vše si přejete, aby bylo přeneseno z 1.NP do 2.NP. Postačí z nabídky vybrat třeba »Základní konstrukční prvky | Stěny, Stropy a Podlahy «. Potvrďte kliknutím na »OK« a další patro je na světě.

Home Designer Pro je poměrně komplikovaný nástroj, který je potřeba trochu osahat a vyzkoušet. Nabízí mnohem víc, než co zde bylo popsáno, ale principiálně je umisťování dalších objektů stejné. Pod záložkou Katalog najdete celou řadu exteriérových a interiérových objektů stejně jako třeba postavy lidí. Pokud budete chtít proniknout hlouběji, podívejte se například na YouTube, je zde k dispozici poměrně dost návodu k tomuto programu http://www.youtube.com/user/archcadcz?feature=watch.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání