Menu
CHIP Speedtest

Ashampoo Snap 4

18.11.2011 23:00 | Redakce Chip
Ashampoo Snap 4
Vytvořit obrázek nebo video toho, co se právě nachází na vaší obrazovce, je podle Murpyho zákonů potřeba právě tehdy, když nemáte nainstalovaný žádný vhodný nástroj. Připravili jsme pro vás osvědčenou utilitu od Ashampoo.

Ashampoo Snap 4 je jednoduchý jednoúčelový program se snadným ovládáním. Je určen k vytváření screenshotů, jednotlivých oken, nebo libovolné části obrazovky. Zvládá také automatické skrolování dokumentu nebo webové stránky až na její konec a následně z toho vytvoří jeden kompletní obrázek. Takto típnutý obrázky pak umožňuje efektivně upravit přímo nástroji integrovanými v aplikaci. Mimo statických obrázků si umí poradit i s pohyblivým videem včetně možnosti nahrávat zároveň zvuk z mikrofonu. 

Na Chip DVD najdete plnou verzi Ashampoo Snap 4 v hodnotě 300 Kč. Nejnovější aktuální verze 5 navíc nabízí nové funkce hlavně v propojení se sociálními sítěmi. Umí exportovat přímo na Facebook nebo YouTube. Licenci nové verze Snap 5 si můžete pořídit za zvýhodněnou cenu.

 

Registrace tohoto produktu je vyžadována po internetu (bude dostupná minimálně do konce ledna 2012). V prvním kroku instalace si zvolte jazyk, instalátor do češtiny přeložený není, ale samotný program ano. Dále odsouhlaste licenční podmínky, a pokud nechcete instalovat Ashampoo toolbar do prohlížeče zvolte v následujícím kroku »Custom instalation« a zrušte zaškrtnutí u »Install MyAshampoo Toolbar«. 

Prostředí programu: Po najetí na horní okraj obrazovky se objeví malý vysouvací panel s možnostmi snímání.
Prostředí programu: Po najetí na horní okraj obrazovky se objeví malý vysouvací panel s možnostmi snímání.

Po instalaci program spusťte a klikněte na »Získat bezplatnou licenci k plné verzi nyní« a do formuláře na nově otevřené stránce v internetovém prohlížeči zadejte svůj e-mail a potvrďte kliknutím na »Send«. Do e-mailové schránky vám během chvilky dorazí zpráva od Ashampoo, nestane-li se tak, zkontrolujte složku se spamem, popřípadě opakujte zadání. Ve zprávě klikněte na v pořadí druhý odkaz a zobrazené licenční číslo zkopírujte a vložte jej do připraveného pole v okně aktivace programu. Následně stačí kliknout na »Aktivovat nyní« a můžete používat neomezenou plnou verzi. Na úvodní obrazovce a při prvním spuštění budete informování o existenci nové verze programu Snap 5 a bude vám nabídnuto ji rovnou stáhnout. Zde klikněte na »Ne, děkuji«. Doporučujeme neinstalovat novější verzi, protože dojde k odinstalování starší verze. Pokud si budete chtít vyzkoušet novou verzi instalaci trialu, najdete ji zde na DVD, nemusíte nic stahovat. Pokud již máte účet u Ashampoo, zisk licenčního čísla je ještě jednodušší, do formuláře zadáte e-mailovou adresu, v dalším kroku heslo a klíč se hned v prohlížeči zobrazí.

Po spuštění programu ani nepoznáte, že se nastartovala nějaká aplikace. To, že je Snap spuštěn a plně funkční indikuje skrývající se panel na horní straně obrazovky. Pokud tam najedete myší, objeví se několik ikonek reprezentující jednotlivé nástroje. První z nich slouží k zachytávání videa a dalších šest k tvorbě screenshotů nejrůznějších forem. Ze začátku vás bude doprovázet textový průvodce v češtině, který vysvětlí, co k čemu slouží a jak postupovat při tvorbě. Až vás omrzí, můžete ho vypnout zrušením zaškrtnutí vlevo dole u „Zobrazit tuto nápovědu příště“.

Režim úprav: Vpravo jsou ikonky pro ukládání, nápovědu, tisk atd. Vlevo nástroje pro úpravu a nahoře otáčení, přiblížení apod.
Režim úprav: Vpravo jsou ikonky pro ukládání, nápovědu, tisk atd. Vlevo nástroje pro úpravu a nahoře otáčení, přiblížení apod.

Zachytávání obrázků

K dispozici je mnoho druhů snímání obrázků. První z nich s názvem „Snímat rolující okno (volný styl)“ je vhodný v případě, že chcete například z webové stránky nebo dokumentu vyexportovat jen šířkou omezenou část. Třeba půl stránky, nebo text na blogu bez okolního menu. Přepněte se do webu, nebo okna programu, který chcete nasnímat, zvolte druhou ikonu z horního vysouvacího menu a vytvořte libovolný obdélník kdekoliv na obrazovce. Pro přesnější výběr poslouží zvětšený náhled oblasti kolem kurzoru zobrazující se vpravo dole. Při výběru záleží pouze na šířce obdélníku, výška může být libovolná, neboť tento režim bude skrolovat a vytvářet obrázek až do konce dokumentu/stránky. Pak už jen klikněte dovnitř obdélníku a snímání začne. Podobně pracuje v pořadí třetí nástroj „Snímat rolující okno (webová stránka)“ s tím rozdílem, že zachytí celou šíři okna – na uživateli je tedy pouze výběr okna, které se má rolovat a snímat od začátku do konce. Další nástroje pro zachytávání statických obrázků fungují na podobném principu, akorát už nebudou projíždět a zaznamenávat celý dokument, ale sejmou pouze uživatelem vybranou oblast. Až budete mít požadované obrázky vytvořeny, zvolte v menu možnost »Zastavit snímání/upravit soubor«.

Úprava obrázků

Přepnutím do módu úpravy si program vezme celou obrazovku a udělá z ní svoji pracovní paletu. Uprostřed je vámi vytvořený obrázek s rámečkem okolo, který se dá vypnout v nastavení (Přidat k zachycenému efektu stín) a nahoře, vlevo a vpravo se objeví spousty funkčních tlačítek, které slouží k doladění obrázku do finální podoby. Ikony vpravo jsou součástí celku, který výrobce nazval Panel akcí. Zde můžete obrázek uložit, zkopírovat, vytisknout atd. Vlevo jsou pak nejrůznější nástroje pro úpravu a nahoře je Panel obrázek sloužící k rotacím, zrcadlení, přiblížení, oddálení, nebo třeba ke změnám velikosti obrázku. S ovládáním si vývojáři vyhráli a nutno podotknout, že je velmi intuitivní a hlavně nástrojů je tak akorát pro rychlou práci s dobrým výsledkem.

Zachytávání videa: Na rozdíl od obrázku je u videa třeba provést alespoň základní nastavení.
Zachytávání videa: Na rozdíl od obrázku je u videa třeba provést alespoň základní nastavení.

Snímání videa

Při tvorbě videozáznamu už se nabízí více možností a je třeba si předem pohrát trošku s nastavením. Klikněte na první ikonu s popiskem »Snímat video…«, objeví se okno s nastavením. Nejprve zvolte, co chcete zachytávat, jestli celou obrazovku, okno, libovolnou oblast, nebo oblast o pevném rozlišení. Vyberete-li Plocha obrazovky, tak vězte, že se začne nahrávat v plném rozlišení vašeho monitoru vše co je na něm vidět. Pokud chcete, můžete si vpravo nakonfigurovat libovolný kodek, datový tok a počet snímků za sekundu atd., pokud si s tím však nechcete hrát, ale potřebujete vytvořit video co nejrychleji v dostatečné kvalitě, tak zvolte druhou možnost z přednastavených, pokud vyžadujete malé video, s co nejmenší zátěží na systémové prostředky vyberte první z přednastavených možností.

Při nahrávání se zachytává pouze obraz, zvuk nebude slyšet, ovšem pokud tvoříte nějaký návod, nebo video, které potřebuje komentář, můžete si zaškrtnout „Zachytit i mikrofon“ a případně doplnit komentáře. Další nastavení je pro zvýraznění kurzoru myši a animaci při kliknutí jednotlivými tlačítky, najdete jej pod tlačítkem »Konfigurace kurzoru myši a

Nastavení: V nastavení můžete zadat e-mailovou adresu, na kterou se budou posílat data po kliknutí na příslušné tlačítko v prostředí programu.
Nastavení: V nastavení můžete zadat e-mailovou adresu, na kterou se budou posílat data po kliknutí na příslušné tlačítko v prostředí programu.

efektů…«. Ovšem, co zde považuji za nejdůležitější, je efekt přiblížení. Ve výchozím stavu je nastaven na klávesovou zkratku F10 a zmáčknete-li ji v průběhu natáčení, vyřízne se a zvětší oblast kolem kurzoru myši a budou tak lépe vidět detaily. Záznam ukončíte stisknutím klávesy [PAUSE] a pozastavíte s možností následné obnovy kombinací [SHIFT+PAUSE]. Po dokončení nahrávání je postup stejný jako u obrázků, stačí kliknout na »Zastavit snímání/upravit soubor«. Možnosti úpravy zde nejsou žádné, ale prohlédnout si video, uložit ho natrvalo atd. není problém.

Funkcemi nabitý a přitom snadný na ovládání

Výrobce Ashampoo odvedl dobrou práci. Vytvořil program, který nijak výrazně nezatíží systémové prostředky počítače a přitom nabídne skvělou podporu při vytváření screenshotů a videa. Na téměř všechny příkazy existují klávesové zkratky, které najdete v »Nastavení | Více možností | Všeobecné«, a pokud se s nimi skamarádíte, budete moci tvořit screenshoty a videa ještě rychleji. Zachytávání obrázků umí kdejaký program, ale tak pohodlnou práci a dobré výsledky s videem se jen tak nevidí.

Uveřejněno na Chip DVD 12/11.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání