Menu
CHIP Speedtest

Ashampoo Video Styler 2013

30.10.2012 23:00 | Redakce Chip
Ashampoo Video Styler 2013
Uveřejněno na Chip DVD 11/12.

 

Ashampoo Video Styler je aplikace pro práci s videem pro ty nejméně náročné uživatele. Nabízí jen základní funkce, jako je úprava parametrů obrazu, aplikace základních filtrů, přidání hudby do pozadí apod. Nečekejte žádné pokročilé funkce a to bohužel třeba ani střih videa. To co program umí, to zvládá rychle a bez zbytečného zdržování.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Ashampoo Viodeo Styler 2013 v ceně 250 Kč, který nemá žádná funkční ani časová omezení.

 

 

 

 

 

Přístup k filmu: V levé části otevřete složku s filmem, nabídka filmů se pak objeví v pravé horní části okna. V dolní části uvidíte živý náhled filmu.
Přístup k filmu: V levé části otevřete složku s filmem, nabídka filmů se pak objeví v pravé horní části okna. V dolní části uvidíte živý náhled filmu.

Přidání videí

Abyste mohli s videem vůbec pracovat, musíte jej nejprve přidat. V levé části okna máte strukturu disků – vyberte adresář, ve kterém se nachází video, to se pak zobrazí v pravé části okna. Pod ním se zobrazí větší náhled videa, ten můžete spustit kliknutím na tlačítko Play. Program zároveň zobrazí celý náhled filmu, který je efektně orámován „filmovým pásem“.

Korekce barev: Změnu jasu, kontrastu, gammy či saturace provedete mnohem rychleji, než u složitějších programů.
Korekce barev: Změnu jasu, kontrastu, gammy či saturace provedete mnohem rychleji, než u složitějších programů.

Úpravy videa

Možnosti editace nejsou příliš bohaté a aspoň nástroje pro střih videa bychom přivítali. Pokud však máte video připravené ve správné délce, možnosti střihu vám chybět nebudou. Hned nad náhledem filmového pásu máte k dispozici 4 ikony – první dvě video zrcadlí. Přesněji řečeno první ikona kolem svislé osy, druhá kolem vodorovné osy. Pokud jste se tedy natáčeli mobilem v zrcadle, můžete video opravit. Další dvojice ikon video otáčí – po úhlech 90 stupňů je možné video natočit vlastně libovolně. Opět je to funkce, kterou využijete, pokud jste video natáčeli mobilním telefonem a teď vám „dojde“, že formát na výšku není ten pravý. Proč nenatáčet videa na výšku, to se dozvíte například zde: http://youtu.be/Bt9zSfinwFA.

Záběr s Titanicu?: Kdepak, to je jen filtr s názvem »Old mobie«
Záběr s Titanicu?: Kdepak, to je jen filtr s názvem »Old mobie«

Korekce barev

Zdá se vám natočený film tmavý? Nebo je málo barevný? Vše je možné velmi jednoduše upravit. V pravém menu klikněte na tlačítko »Color Correction« a budete moci u celého filmu upravovat jas, kontrast, gammu i sytost barev. Kliknutím na »OK« pak provedené změny potvrdíte. Výhoda: Pokud změníte jakoukoliv hodnotu, v náhledu se okamžitě projeví, jak bude video vypadat.

Náš tip: Chcete-li z filmu udělat černobílý, jednoduše nastavte hodnotu »Saturation« na 0.
Export v HD: Ashampoo má plnou podporu HD filmů.

Efekty

Dalším políčkem v menu úprav je položka nazvaná »Effects«. Ta nabízí několik jednoduchých filtrů. Na všechny se podrobně podíváme.

Invert Colors – chcete strašidelný záběr? Pak použijte tento filtr. Z bílé se stane černá, z černé bílá, z červené zelená atd. Film bude vypadat děsivě.

Grey scale – zvolením tohoto filtru dosáhnete stejného efektu, jako když saturaci nastavíte na hodnotu 0 – vymizí barevná informace a film bude černobílý.

Sepia – každý z nás už viděl film nebo aspoň fotografii se sépiovým nádechem. Tento filtr zajistí právě barevný nádech filmu.

Old movie – chcete své přátele přesvědčit, že tento film je 100 let starý? Pak použijte tento filtr. Obraz „poškodí“ tak, aby vypadal, že na filmovém kotouči se nachází už pár desítek let.

TV – vtipný filtr, který vaše video vloží do starého televizoru. Zajímavost, kterou jiné konkurenční programy nenabízí.

Clipping – Obvykle je hodně problematické video oříznout. Pro nástroj Clipping to však není problém. Máte možnost zcela libovolně obraz videa oříznout, aniž byste museli cokoliv zdlouhavě nastavovat. Zkrátka jen za aktivní body nastavíte novou velikost filmu. Rovněž je možné zamknout poměr stran 16:9 nebo 4:3.

Hudbu na pozadí

Jak videu dodáte profesionální nádech? Samozřejmě tím, že mu přidáte hudební podklad. Klikněte na tlačítko »Background Music« a vyberte zvukový soubor. Ten by měl mít zhruba stejnou délku, jako vaše obrazová stopa.

Vlastní velikost: Při exportu si můžete vybrat, kolik MB má film mít. Spodní grafika ukazuje, jak na tom bude film s kvalitou.
Vlastní velikost: Při exportu si můžete vybrat, kolik MB má film mít. Spodní grafika ukazuje, jak na tom bude film s kvalitou.

Export

Máte vše připraveno, tak jste si přáli? Nyní přichází na řadu export videa. Pokud chcete video jen uložit do počítače, zvolte »File | Save file«. Spustí se průvodce, který vám pomůže video uložit.

V prvním kroku volíte, zda má být video 4:3 nebo 16:9 – zvolte podle toho, s jakým materiálem jste pracovali. V dalším kroku nastavujete velikost videa. Můžete určit konkrétní velikost v MB. Informační ukazatel ukazuje, jak kvalitní bude výstup při vámi zvolené kvalitě. V dalším kroku už jen volíte, kam se má video uložit. Jedná-li se o náročný projekt, můžete zaškrtnout »Shut down the computer after encoding« a nechat počítač video přepočítávat. Po dokončení se sám vypne. Nakonec klikněte na tlačítko »Produce«, tím dojde ke spuštění výpočtu.

Chcete-li se o video podělit s přáteli, věnujte pozornost ikonám sociálních sítí v pravém horním okně programu. Význam ikon je zřejmý – první z nich zajistí vypublikování na serveru Facebook, druhá pak na YouTube.

Pokud na ikony kliknete, čeká vás stejný postup jako při ukládání videa. Jen s tím rozdílem, že program už předem nastaví parametry vhodné pro konkrétní sociální síť.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání