Menu
CHIP Speedtest

Audials One 8

04.07.2011 21:00 | Redakce Chip
Audials One 8
Poslouchejte internetová rádia v plné kvalitě, vyhledávejte hudbu jedním kliknutím, vytvořte si luxusní sbírku hudby zcela zdarma.

Audials One je nástroj pro práci s hudbou. Má obrovskou databázi internetových rádií, která dokáže nejen přehrávat, ale také je ukládat do PC. A pokud provozovatel internetového rádia vysílá také informace o tom, co právě hraje (většina rádií tak činí), můžete si vysílání ukládat a program vám songy také otaguje, takže si rychle a zcela zdarma vytvoříte archív oblíbené hudby. Máte chuť si poslechnout konkrétní písničku nebo něco od oblíbeného interpreta? I toto přání splní. Jen zadáte název a během pár sekund program najde to, po čem vaše slechy touží. Díky paralelnímu stahování tak můžete během několika minut vytvořit výběr hudby, kterou si vezmete do auta, nebo si ji nahrajete do MP3 přehrávače. Synchronizaci s přenosnými přehrávači totiž program také zvládá naprosto bez problémů.
 Na Chip DVD najdete instalaci plné verze programu Audials One 8 v ceně 600 Kč, která nemá žádná časová omezení. Komerční verze obsahuje další rozšířené funkce a plug-iny.

Internetová rádia

Neomezená databáze: Stačí si vzpomenout na interpreta nebo název songu a program jej najde a stáhne.
Neomezená databáze: Stačí si vzpomenout na název songu nebo interpreta a program jej najde a stáhne.

Po spuštění se nejprve ocitáte v záložce »Radio«. Jak název napovídá, jedná se o funkci pro přehrávání internetových rádií. Funkce funguje velmi jednoduše. Do řádku »Quick search« začněte psát název rozhlasové stanice, kterou chcete poslouchat, okamžitě se začnou objevovat názvy stanic. Kliknutím na tu požadovanou se spustí přehrávání. Jen z České republiky jsme našli 165 rádií, zahraničních jsou desetitisíce. Kliknutím na »+ Stations« se zobrazí seznam všech internetových rádií a vy je můžete filtrovat podle svých preferencí. Třeba si vyberete jazyk, bitrate (ovlivňuje kvalitu) a také styl, které rádio hraje.

Ne každému ale stačí obyčejné přehrávání rádií. Audials One nabízí také možnost ukládat to, co rádio právě hraje. Pro nahrávání existuje několik možností. Nejjednodušší je, pokud na právě přehrávané rádio kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte buď »Record and cut songs« nebo »Record continuously«. V prvním případě program

Ukládání: Jedním kliknutím je možné ukládat stream internetového rádia.
Ukládání: Jedním kliknutím je možné ukládat stream internetového rádia.

nahraje aktuální přehrávanou písničku a po jejím ukončení nahrávání skončí. Vytvoří se jeden soubor a ponese informace o přehrávané skladbě (interpret, název,…). Ve spodní části okna za nápisem »Convert« si vyberete, do jakého formátu se má písnička uložit. Standardně je zvolen formát MP3. Druhá volba bude ukládat celé vysílání, tak jak leží a běží. Nechcete-li provádět konverzi do zvoleného formátu, pak zrušte zatržení u položky »Convert«. Hudba pak bude uložena v takovém formátu, jak je streamovaná.

Program umí ukládat i několik stanic najednou, to se hodí pro případy, že si chcete vytvořit bohatou sbírku hudby. V tom případě v horní části okna vyberte žánr, který chcete ukládat, zvolte z kolika stanic a klikněte na tlačítko »Start recording«.

Vyhledávání

Česká rádia: Databáze obsahuje 165 českých rozhlasových stanic.
Česká rádia: Databáze obsahuje 165 českých rozhlasových stanic.

Občas máte chuť si poslechnout konkrétní skladbu, nebo zpěváka. Jenže najít konkrétní song není vždycky jednoduché. K tomu vám pomůže záložka »Search«. Přepněte se do ní a do vyhledávacího řádku zadejte název interpreta, nebo konkrétní název skladby. Dole, vedle nápisu »Filter« pak vyberte »Audio/Video«. A nakonec klikněte na tlačítko »Search«. Přibližně do minuty se pak zobrazí výsledky. Dvojitým kliknutím na výsledek se začne nalezený výsledek ukládat do PC – okamžité přehrávání není možné. Jakmile je skladba uložená, zobrazí se v pravé části programu, v Playlistu. Dvojitým kliknutím na položku spustíte přehrávání.

Program prohledává několik serverů (Vimeo, Ensips, VMP3,…) ale stejně najde nejvíce výsledků na YouTube. Z toho také vyplývá, že vaše požadovaná skladba je zde uložena jako video. Což se nehodí v případě, že ji chcete nakopírovat třeba do MP3 přehrávače. Proto v dolní části, vedle položky »Convert« vyberte »All to MP3«. Pak budou veškerá videa zbavena obrazové stopy a zůstane jen hudební stopa ve formátu MP3.

Konverze

Konverze: Jedním kliknutím je možné z videa vytáhnout zvukovou stopu.
Konverze: Jedním kliknutím je možné z videa vytáhnout zvukovou stopu.

Audials One může fungovat i jako jednoduchý nástroj pro konverzi multimédií. Možnosti jsou omezené, to co však požaduje naprostá většina uživatelů, program zvládá – připraví hudbu nebo video v požadovaném formátu. Ještě zajímavější je, že dokáže z videa vytáhnout zvukovou stopu.

Přepněte se na záložku »Converter« a zde klikněte na tlačítko »+ Files«. Poté zvolte »Add files«, pokud chcete konvertovat jen určité soubory, případně zvolte »Add Folder«, pokud chcete konvertovat celou složku souborů. V dolní části poté vyberte, do jakého formátu chcete soubory převést. U hudebních souborů je na výběr formát MP3 a WMA, u videosouborů můžete provést konverzi do WMV, nebo extrahovat jen zvukovou stopu do formátu MP3. Jakákoliv podrobnější nastavení chybí. Výhodou je, že můžete zatrhnout položku »Shutdown PC when finished«. V tom případě se počítač automaticky vypne po překonvertování všech souborů.

Správce hudby

Správa: Audials One poslouží i jako správce hudby. Zvládá i synchronizaci.
Správa: Audials One poslouží i jako správce hudby. Zvládá i synchronizaci.

Po kliknutí na ikonu »Organize« se přepnete do režimu správy hudby. V tomto stavu můžete hudbu třídit podle autora, podle žánru, ale také můžete jen procházet adresářovou strukturu, kterou máte připravenu v knihovně »Hudba« ve Windows. Kromě správy nabízí program také možnost synchronizace s vaším MP3 přehrávačem, případně jen USB diskem. Stačí v části »Target« vybrat, kam chcete hudbu synchronizovat a poté jen kliknete na tlačítko s šipkami, které označuje synchronizaci.

Plug-in ready

Možnosti programu lze výrazně obohatit pomocí plug-inů, které jsou dostupné na stránce http://audials.com/forum/index.php?page=Board&boardID=32. Zde najdete desítky rozšíření, které vám umožní ukládat hudbu třeba z MTV.com, serveru MediaFire a mnoha dalších. Výhodou je, že komunita připravila i několik „plugin packů“, což je výběr nejužitečnějších rozšíření. Pokud si Audials One oblíbíte, rozšíření jistě přijdou vhod.

Uveřejněno na Chip DVD 07/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání