Menu
CHIP Speedtest

Automatické zálohování libovolné složky

21.08.2013 17:40 | Redakce Chip
Automatické zálohování libovolné složky
Pravidelné zálohování celého systému je důležité, na počítačích s větším diskem ale také bohužel časově náročné. Většině uživatelů tak postačí týdenní interval. Mnoho uživatelů také určitě překvapí, že pro základní zálohování není potřeba žádný externí program – stačí jen využít „palubních“ prostředků Windows.

Jediným zádrhelem je volba správného nástroje a zautomatizování celé činnosti. My vám ukážeme použití nástroje příkazového řádku Robocopy, který odvádí dobrou práci už od Windows Vista. Smutní ale nemusí být ani majitelé starších Windows XP – program si lze zdarma stáhnout jako aktualizaci „Windows Server 2003 Resource Kit Tools“ na adrese www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17657.

Po nainstalování nejprve zadejte do vyhledávacího pole v nabídce Start příkaz

Cmd

Poté ve výsledcích klikněte na „cmd.exe“ a v rámci příkazového řádku již můžete s Robocopy pracovat. Program požaduje jako argument zdrojovou složku a cílový adresář s cestou, k dispozici jsou ale i další, volitelné parametry. Důležitý je například parametr „/ E“, který zaručí zahrnutí také všech podadresářů. Doporučujeme také vypnout standardní pokus o opakování nepovedené operace, aby se proces zálohování nezastavil například při pokusu o přístup do blokovaného souboru. Pro tento účel jsou vhodné dvě volby: „/W:O a /R:O“. Nakonec je dobré použít i parametr „/MOT:m“, který nabízí možnost opakování příkazu. Nástroj v tomto případě kontroluje, zda nedošlo ve zdrojové složce ke změnám, a v kladném případě opakuje příkaz v příslušném časovém intervalu. V praxi tak může použití příkazu vypadat následovně:

robocopy C:Datadulezite H:aloha /E /R:0 /W:0 /STK:60

V ideálním případě je vhodné před zálohováním připojit pomocí skriptu síťový disk a důležitá data z počítače zazálohovat na něj. Je rovněž nutné upozornit, že na profesionální použití (například zálohy velkých objemů důležitých dat) ve firemním prostředí se tento nástroj příliš nehodí – chybí mu inkrementální zálohování i využití kontrolních součtů. Pro domácí používání je ale ideální – obzvlášť pokud k jeho spouštění využijete dávkový (bat) soubor, který může obsahovat více příkazů pro zálohování či kopírování a data se budou přesouvat na externí disk či paměťovou kartu.

Upozornění: Příkaz robocopy nabízí obrovské množství parametrů, které lze získat pomocí parametru /?. Přehlednější seznam s popisem najdete na internetu na adrese http://robocopy.kvalitne.cz/.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání