Menu
CHIP Speedtest

AVG Rescue CD

30.04.2010 21:00 | Redakce Chip
AVG Rescue CD
Společnost AVG připravila bootovací médium, které spolehlivě odviruje váš operační systém. Vložte Chip DVD 5/10 do mechaniky, restartujte, spusťte speciální systém AVG a vyčistěte počítač.

AVG se také vydalo cestou bootovacího záchranného disku. Jejich záchranář je postaven na Linuxu a je určen především pro vyhledání a odstranění virů, které jsou v systému dobře ukryté a nelze je standardními postupy odstranit. AVG Rescue CD obsahuje vše, co budete pro odvirování potřebovat. Po spuštění automaticky si přimontuje disky a partition s Windows, připojí se k internetu a stáhne si nejnovější virové signatury. Prozkoumá dostupné disky (včetně heuristické analýzy, kontroly archívů a nebezpečných maker v kancelářských souborech), najde viry a pochopitelně je také odstraní.

Plná verze AVG Rescue CD neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení. Samotný Chip DVD 5/10 je pomocí tohoto systému vytvořen jako bootovatelný, tzn. že jej stačí vložit do mechaniky, restartovat počítač, nabootovat do speciálního Linuxu a antivirový systém je ihned připraven k použití. AVG Rescue CD najdete na tomto DVD navíc i jako ISO obraz disku pro jeho vypálení na nové CD/DVD nebo pro vytvoření antivirového flashdisku.

Bootovací menu: Stisknutím klávesy [Enter] spustíte záchranné CD.
Bootovací menu: Stisknutím klávesy [Enter] spustíte záchranné CD.

Vypálený systém

Každý si může AVG Rescue CD vypálit na své CD/DVD nebo připravit antivirový flashdisk. Na Chip DVD najdete zabalený (ZIP) AVG Rescue CD ve dvou verzích: jednak jako ISO image, který lze vypálit na CD nebo DVD, jednak verzi určenou pro USB flash disky. ISO obraz stačí rozbalit na pevný disk a pak správným programem vypálit na CD/DVD médium jako obraz a tím přípravná práce končí.

U USB flash disku je situace složitější. Napřed všechny soubory z archívu zkopírujte na USB flash disk. Jste-li v XP, stačí na flash disku spustit soubor makeboot.bat. Jste-li ve Vistě nebo Windows 7, nejprve si zjistěte jaké písmenko je přiřazeno vaší flashce (např. F) a spusťte příkazovou řádku (cmd) s právy správce. Poté se přepněte na USB disk (například příkazem F:) a napište příkaz makeboot.bat.

Zobrazí se výstraha o změně MBR, potvrďte ji kliknutím na mezerník. Nyní bude USB disk bootovací. Upozornění: nikdy nespouštějte soubor makeboot.bat z pevného disku! Přepisuje totiž zavaděč a po příštím spuštění počítače by se vaše Windows nespustily!

Aktualizace: Ze všeho nejdůležitější je mít nejnovější signatury virů.
Aktualizace: Ze všeho nejdůležitější je mít nejnovější signatury virů.

Používání systému

Jakmile systém dokončí bootování, zobrazí se prohlášení. Klávesou [Enter] jej potvrdíte. V dalším kroku systém automaticky přimontuje partition se systémem Windows. Dále se zobrazí oznámení, že je doporučeno aktualizovat databázi virů. Klikněte na »Yes«. V dalším kroku je třeba vybrat, odkud se mají data stáhnout. Standardně je vybrána aktualizace z internetu, potvrďte ji kliknutím na »Select«, »OK« a »Yes«. Nyní se stáhnou nejnovější aktualizace a dočasně se uloží do paměti na dočasný RAM disk. V našem případě se stáhlo 12 MB, takže stažení chvíli trvá – závisí především na rychlosti připojení k internetu. Stisknutím libovolné klávesy se vrátíte zpět.

Kontrola: Samotná kontrola může trvat i několik hodin.
Kontrola: Samotná kontrola může trvat i několik hodin.

Hledání virů

Po úspěšné aktualizaci se proklikejte zpět do hlavního menu. Zde je jako první položka »Scan«. Ta provede kontrolu všech souborů v počítači. Kliknutím na »Select« se zobrazí další možnosti – prohledávat můžete celé disky, nebo vybrané adresáře. V dalším kroku se ještě volí parametry testu. Standardní nastavení je ale optimální: testuje archívy, provádí heuristickou analýzu, takže není třeba nic měnit. Po dokončení testu se zobrazí statistika: kolik souborů bylo testováno, kolik jich bylo napadeno atd. Pokud byl nalezen virus, je možné soubor přejmenovat (pokud spustitelný soubor s virem přejmenujete na nespustitelný, prakticky jej deaktivujete), nebo soubor přímo smažte. Zatímco ve Windows je odstraňování virů problém – brání se smazání, ze záchranného systému postaveného na Linuxu je to maličkost. Virus není aktivní a nemá se jak bránit.

Nalezen virus: Soubor s virem lze bezpečně smazat.
Nalezen virus: Soubor s virem lze bezpečně smazat.

Další nástroje

V hlavním menu máte k dispozici další položky. Zajímavé se nacházejí v části »Miscellaneous utilities«. První nástroj, který zde najdete je souborový manažer Midnight Commander. Ovládání tohoto souborového manažera sice je jednoduché, ale stále se jedná o Linux. Pokud tedy budete hledat partition se „svými“ soubory, zabrouzdejte do adresáře »/mnt«
Dalším nástrojem je editor registrů Windows. Tento nástroj však můžeme doporučit jen největším sebemrskačům: ovládá se totiž z příkazové řádky. A i když nám nedělá potíže pracovat s příkazovou řádkou v terminálu, tohle bylo i nás příliš velké sousto. Další utilita ping slouží pro ověření funkčnosti sítě. Jednoduše zadáte server (nebo IP adresu) a spustí se ping, který ověří, zda je počítač dostupný. Posledním nástrojem je TestDisk, který z Chipu dobře znáte. Jedná se o utilitu sloužící pro obnovení smazaných nebo ztracených dat.

Hlavní menu: Ovládání je jednoduché a přehledné.
Hlavní menu: Ovládání je jednoduché a přehledné.

Antivir na prvním místě

Linuxový záchranný systém se AVG docela povedl. Pokud bereme v potaz, že se jedná o systém, s jediným účelem – vyhledání a odstranění virů. Aktualizace funguje bez jakýchkoliv problémů, prohledání sice není bleskové, ale nalezenou infekci lze snadno odstranit. Ostatní funkce záchranného systému jsou pak spíše do počtu.

Uveřejněno na Chip DVD 5/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání