Menu
CHIP Speedtest

AVG Rescue CD

18.09.2012 22:00 | Redakce Chip
AVG Rescue CD
Uveřejněno na Chip DVD 10/12.

 

AVG se také vydalo cestou bootovacího záchranného disku. Jejich záchranář je postaven na Linuxu a je určen především pro vyhledání a odstranění virů, které jsou v systému dobře ukryté a nelze je standardními postupy odstranit. AVG Rescue CD obsahuje vše, co budete pro odvirování potřebovat. Po spuštění si automaticky přimontuje disky a partition s Windows, připojí se k internetu a stáhne si nejnovější virové signatury. Prozkoumá dostupné disky (včetně heuristické analýzy, kontroly archívů a nebezpečných maker v kancelářských souborech), najde viry a pochopitelně je také odstraní.

Plná verze AVG Rescue CD neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení. Samotný Chip DVD je pomocí tohoto systému vytvořen jako bootovatelný, tzn., že jej stačí vložit do mechaniky, restartovat počítač, nabootovat do speciálního Linuxu a antivirový systém je ihned připraven k použití. AVG Rescue CD najdete na tomto DVD navíc i jako instalační data pro vytvoření antivirového flashdisku.

Bootovací menu: Stisknutím klávesy [Enter] spustíte záchranné CD.
Bootovací menu: Stisknutím klávesy [Enter] spustíte záchranné CD.

Vypálený systém

Každý si může AVG Rescue CD vypálit na své CD/DVD nebo připravit antivirový flashdisk. Na Chip DVD najdete zabalený (ZIP) AVG Rescue CD ve dvou verzích: jednak jako ISO image, který lze vypálit na CD nebo DVD, jednak verzi určenou pro USB flash disky. ISO obraz stačí rozbalit na pevný disk a pak správným programem vypálit na CD/DVD médium jako obraz a tím přípravná práce končí.

U USB flash disku je situace složitější. Napřed všechny soubory z archívu zkopírujte na USB flash disk. Jste-li v XP, stačí na flash disku spustit soubor makeboot.bat. Jste-li ve Vistě nebo Windows 7, nejprve si zjistěte jaké písmenko je přiřazeno vaší flashce (např. F) a spusťte příkazovou řádku (cmd) s právy správce. Poté se přepněte na USB disk (například příkazem F:) a napište příkaz makeboot.bat.

Zobrazí se výstraha o změně MBR, potvrďte ji kliknutím na mezerník. Nyní bude USB disk bootovací.

Upozornění: nikdy nespouštějte soubor makeboot.bat z pevného disku! Přepisuje totiž zavaděč a po příštím spuštění počítače by se vaše Windows nespustily!
Aktualizace: Ze všeho nejdůležitější je mít nejnovější signatury virů.

Upozornění: nikdy nespouštějte soubor makeboot.bat z pevného disku! Přepisuje totiž zavaděč a po příštím spuštění počítače by se vaše Windows nespustily!

Používání systému

Jakmile systém dokončí bootování, zobrazí se prohlášení. Klávesou [Enter] jej potvrdíte. V dalším kroku systém automaticky přimontuje partition se systémem Windows. Dále se zobrazí oznámení, že je doporučeno aktualizovat databázi virů. Klikněte na »Yes«. V dalším kroku je třeba vybrat, odkud se mají data stáhnout. Standardně je vybrána aktualizace z internetu, potvrďte ji kliknutím na »Select«, »OK« a »Yes«. Nyní se stáhnou nejnovější aktualizace a dočasně se uloží do paměti na dočasný RAM disk. V našem případě se stáhlo 12 MB, takže stažení chvíli trvá – závisí především na rychlosti připojení k internetu. Stisknutím libovolné klávesy se vrátíte zpět.

Kontrola: Samotná kontrola může trvat i několik hodin.
Kontrola: Samotná kontrola může trvat i několik hodin.

 

Hledání virů

Po úspěšné aktualizaci se proklikejte zpět do hlavního menu. Zde je jako první položka »Scan«. Ta provede kontrolu všech souborů v počítači. Kliknutím na »Select« se zobrazí další možnosti – prohledávat můžete celé disky, nebo vybrané adresáře. V dalším kroku se ještě volí parametry testu. Standardní nastavení je ale optimální: testuje archívy, provádí heuristickou analýzu, takže není třeba nic měnit. Po dokončení testu se zobrazí statistika: kolik souborů bylo testováno, kolik jich bylo napadeno atd. Pokud byl nalezen virus, je možné soubor přejmenovat (pokud spustitelný soubor s virem přejmenujete na nespustitelný, prakticky jej deaktivujete), nebo soubor přímo smažte. Zatímco ve Windows je odstraňování virů problém – brání se smazání, ze záchranného systému postaveného na Linuxu je to maličkost. Virus není aktivní a nemá se jak bránit.

Nalezen virus: Soubor s virem lze bezpečně smazat.
Nalezen virus: Soubor s virem lze bezpečně smazat.

 

Další nástroje

V hlavním menu máte k dispozici další položky. Zajímavé se nacházejí v části »Miscellaneous utilities«. První nástroj, který zde najdete je souborový manažer Midnight Commander. Ovládání tohoto souborového manažera sice je jednoduché, ale stále se jedná o Linux. Pokud tedy budete hledat partition se „svými“ soubory, zabrouzdejte do adresáře »/mnt«

Dalším nástrojem je editor registrů Windows. Tento nástroj však můžeme doporučit jen největším sebemrskačům: ovládá se totiž z příkazové řádky. A i když nám nedělá potíže pracovat s příkazovou řádkou v terminálu, tohle bylo i pro nás příliš velké sousto. Další utilita ping slouží pro ověření funkčnosti sítě. Jednoduše zadáte server (nebo IP adresu) a spustí se ping, který ověří, zda je počítač dostupný. Posledním nástrojem je TestDisk, který z Chipu dobře znáte. Jedná se o utilitu sloužící pro obnovení smazaných nebo ztracených dat.

Hlavní menu: Ovládání je jednoduché a přehledné.
Hlavní menu: Ovládání je jednoduché a přehledné.

 

Antivir na prvním místě

Linuxový záchranný systém se AVG docela povedl. Pokud bereme v potaz, že se jedná o systém s jediným účelem – vyhledání a odstranění virů. Aktualizace funguje bez jakýchkoliv problémů, prohledání sice není bleskové, ale nalezenou infekci lze snadno odstranit. Ostatní funkce záchranného systému jsou pak spíše do počtu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání