Menu
CHIP Speedtest

Barevné čtečky a tablety — najdi rozdíl

16.11.2010 18:03 | Redakce Chip
Barevné čtečky a tablety — najdi rozdíl
Nová generace čteček, čtečky barevné s dotykovým displejem, jsou tabletům tak blízko, že blíže už to nejde.

Rozdíl už je v podstatě jen v zaměření na jiného zákazníka, což předurčuje uživatelské rozhraní a nabídku aplikací; pod nimiž je stejně Android — ten přinejmenším u zřejmě jednoho z nejpovedenějších nynějších barevných tabletů: NOOKcolor od Barnes & Noble.

NOOKcolor, za $249, se k prvním zákazníkům dostane 19. listopadu. Nyní přijímané objednávky budou vyřízeny kolem 26. listopadu. Na evropskou adresu ho žel objednat nelze… Přesto si ho krátce představme, ať víme, kam toto zařízení míří.

Displej je sedmipalcový, plně barevný (16 miliónů odstínů), vícedotykový, 1024 × 600 pixelů, s rozlišením 169 pixelů na palec, LED­‑podsvícený IPS (In Plane Switching) LCD. V podstatě tedy displej stejné technologie jako na iPadu. Má velice široký úhled pohledu a upraven je tak, aby se příliš neleskl. Vidíme, že tlak na uvedení plně barevných a dotykových čteček byl silný natolik, že výrobci nečekali na barevný digitální papír a sáhli k technologiím vyzrálejším, ač na čtení vhodným o něco méně. Zas má tento displej podsvícení.

Android (prozatím 2.1) pak teoreticky umožňuje širokou nabídku aplikací, avšak k Android Market se s Nookem nepřipojíte. Předpokládejme, že převážní cíloví zákazníci Barnes & Noble ani netuší, že něco jako Android Market je, a budiž jim požehnáno… Jistě vystačí se čtečkou, s prohlížečem webu, s přehrávačem médií, s aplikací pro Facebook, pro e‑mail a s nějakými těmi casual hrami. Děti budou nadšené z mluvících animovaných knížek. Přesto se lze stát nezávislým vývojářem pro Nook

NOOKcolor pojímá karty MicroSD do kapacity 32 GB (8 GB paměti má vestavěno); má Wi‑Fi b/g/n (nemá 3G); připojení USB i napájecí (nabíjet se dokáže z obou); výstup stereo audio a vestavěný reproduktor monofonní. Na jedno nabití vydrží až osm hodin (barevný displej si vezme své).

Podporuje soubory ve tvaru EPUB, PDF a běžné dokumenty kancelářské, jako word, excel nebo powerpoint. Přehrává MP3, AAC a video v MP4. Nepřečtete si na něm ovšem dokumenty formátů Amazonu nebo Sony.

Když se hodně obrníte, možná přečkáte ukázkové video s Kate; máte-li děti, pak se můžete zvědavě podívat, co NOOKcolor nabízí těm americkým.

Steve Jobs prohlásil, že sedmipalcové tablety jsou předem mrtvé („dead on arrival“). Nyní se zdá obklíčen ze dvou stran (z té druhé je to Samsung Galaxy Tab). Je snad troufalé očekávat, že skoro každý prodaný NOOKcolor bude znamenat jeden neprodaný iPad?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání