Menu
CHIP Speedtest

Bezpečné mazání dat. Žádný problém!

14.03.2013 12:45 | Redakce Chip
Bezpečné mazání dat. Žádný problém!
Pokud víte, jak funguje obnova dat, budete schopni mazat citlivé informace z pevného disku tak, aby je už nikdy nikdo nedokázal přečíst. V tomto článku vás seznámíme s postupy pro obnmovu smazaných souborů, ale i bezpečné mazání dat z magnetckých i flashových disků a smartphonů.

 

 

 

Základní pravidlo obnovy dat zní: Smazaná data nejsou zničená data. To může být jak výhoda, tak nevýhoda. Přestože jste například smazali nějaký důležitý soubor a při mazání jste ještě tiskli klávesu Shift, aby nešel ani do koše, můžete ještě situaci zachránit. Nástroje integrované do operačního systému Windows vám sice nepomohou, ale existuje řada specializovaných utilit pro obnovu smazaných dat. Potenciální možnost obnovy dat vás ale nepotěší, budete-li například chtít prodat starý počítač a bezpečně z něj smazat veškerý obsah pevného disku tak, aby se v budoucnu nemohl nikdo probírat vaší soukromou korespondencí či pracovními soubory. V podobném případě pomůže pouze několikanásobný přepis datových ploten, který vám nabízejí některé speciální mazací programy.

 

Obnova a mazání jsou dvě strany jedné mince

Mazání i obnova dat spolu souvisí. Přejete-li si bezpečně smazat data tak, aby je nedokázaly běžné softwarové nástroje opět obnovit, musíte si zvolit správnou metodu mazání. Pokud nejde o kriticky důležitá data, můžete se spolehnout na obyčejnější způsob mazání, který se sice dá v domácích podmínkách ještě obejít, ale je to poměrně složité a časově náročné. Pokud však mažete data, která by mohla v cizích rukou napáchat škodu, můžete zvolit i takovou metodu, na které si pravděpodobně vylámou zuby i specializované laboratoře.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání