Menu
CHIP Speedtest

Bezplatné nástroje nestojí za nic...

10.10.2012 11:10 | Redakce Chip
Bezplatné nástroje nestojí za nic...
Na internetu se nachází spousta freewarového a opensourcového softwaru. V rámci krocení mýtů jsme zkoumali, jak dobré jsou zdarma šířené nástroje.

 

 

 

Mýtus: Pokud někdo nabízí programy ke stažení zdarma, musí být tyto programy horší než srovnatelné placené verze, protože jinak by přece chtěli autoři za svou práci peníze.

Pravda: Existují různé typy zdarma šířeného softwaru, které je třeba rozlišovat. První z nich jsou tzv. demoverze. To jsou volně šiřitelné varianty placených programů, ochuzené ale o některé funkce nebo například o možnost ukládání vytvořených souborů. Dále existují tzv. trialverze, tedy zkušební verze, které jsou většinou plně funkční, ale mají časově omezenou funkčnost. Shareware pak představuje také jen částečně funkční aplikaci, která po zakoupení licence odblokuje nefunkční nástroje či možnosti.

Zcela jiný případ představuje tzv. freeware a open-source aplikace. V této kategorii se najdou drahokamy, které často svými funkcemi a možnostmi převyšují komerční, placené aplikace.

Celý článek si přečtěte v papírovém Chipu 11/2012, nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání