Menu
CHIP Speedtest

BitDefender Rescue CD

09.03.2012 23:00 | Redakce Chip
BitDefender Rescue CD
V případě vážnějšího problému s operačním systémem, je nutné na pomoc vyslat opravdového záchranáře. Může to být třeba bootovatelný Chip DVD se záchranným operačním systémem, antivirem a správcem souborů.

BitDefender Rescue CD je systém, který se po nabootování postará o základní identifikování problémů a snadnou zálohu dat. Oceníte ho v případě problémů s vaším primárním operačním systémem. Během chvilky si stáhne aktualizace antivirové databáze a prohledá data a programy na výskyt škodlivých červů. Linuxového prostředí se nemusíte zaleknout, nabízí totiž téměř stejné pohodlí při kopírování dat jako operační systémy od Microsoftu. Internetové připojení můžete také využít k vyhledání řešení vašeho problému, díky integrovanému prohlížeči Firefox.

Na Chip DVD je umístěna plná verze BitDfender Rescue CD, ze kterého můžete přímo nastartovat počítač a provést antivirovou kontrolu bez spuštěných Windows. Je to samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows. Na DVD je dále umístěn instalační soubor UNetbootin, pomocí kterého vytvoříte bootovatelný USB flashdisk se stejnými funkcemi jako má BitDefender Rescue CD.

Aktualizace a kontrola antivirovým programem

BitDefender Update: Při každém spuštění dojde ke stažení aktualizací virové databáze.
BitDefender Update: Při každém spuštění dojde ke stažení aktualizací virové databáze.

Hned jak se BitDefender Rescue CD načte, budete vyzvání k souhlasu s licenčním ujednáním, zaškrtněte tedy box a klikněte na »Continue«. Následně se spustí aktualizace antivirové databáze. Pokud máte tu možnost, buďte raději připojeni k internetu, ať máte jistotu, že váš systém bude prověřen na výskyt i těch nejnovějších škůdců. Po aktualizaci se automatiky spustí samotný antivirový program a začne prohledávat útroby pevného disku vašeho počítače na škodící soubory a aplikace. Dokončení antivirové kontroly je doprovázeno zobrazením souhrnných informací a navrhnutím odstranění případných hrozeb.

Poznámka: Pokud se připojujete pomocí Wi-Fi, nebo si jen potřebujete správně nakonfigurovat internetové připojení, můžete to provést kliknutím pravým tlačítkem na ikonku sítí (vedle hodin) a následným zvolením »Edit Connections…«.

Uložení dat z porouchaného systému

Antivirus Scanner: Antivirový program prohledá všechny dostupné disky a diskové oddíly na výskyt škůdců.
Antivirus Scanner: Antivirový program prohledá všechny dostupné disky a diskové oddíly na výskyt škůdců.

Předpokládejme, že z neznámého důvodu nemůžete nastartovat operační systém vašeho počítače a zrovna potřebujete nutně přistoupit k důležitým datům. To je právě ten okamžik, kdy přijde na řadu BitDefender Rescue CD.

Uložení dat z vašeho počítače na přenosné zařízení, jako je externí, nebo USB flash disk je podobné tomu ve Windows, stačí postupovat následovně:

1) Zapojte přenosný disk do USB portu vašeho počítače. Během chviličky vyskočí okno souborového manažeru s obsahem USB disku.

2) Na ploše otevřete dvojklikem diskový oddíl, ze kterého chcete zkopírovat data. Objeví se druhé okno

Základní menu: Po vložení Rescue CD do mechaniky a restartu počítače se objeví textové menu.
Základní menu: Po vložení Rescue CD do mechaniky a restartu počítače se objeví textové menu.

manažeru souborů zobrazující data vybraného diskového oddílu.

3) Data můžete kopírovat podobně jako ve Windows třemi způsoby. Tzv. Copy/Paste (Kopírovat a Vložit), přetáhnout soubory a složky z okna diskové jednotky do okna USB disku, nebo pravým tlačítkem vyvolejte místní nabídku souborů/složek, které chcete zkopírovat a vyberte »Send to« a pak jen zvolte jmenovku externího úložiště.

Vytvoření bootovací USB klíčenky

Možná se vám porouchá netbook, který není vybaven optickou mechanikou. V tom případě si můžete vytvořit bootovací USB flash disk. K tomu budeme potřebovat ISO soubor

UNetbootin: Tato aplikace umí vytvořit USB bootovací disk se záchranným systémem Bit Defender.
UNetbootin: Tato aplikace umí vytvořit USB bootovací disk se záchranným systémem Bit Defender.

BitDefender Reboot CD, který je přibalen na Chip DVD a freeware aplikaci UNetbootin, taktéž přibalenou na Chip DVD. Nejprve vložte USB klíčenku do USB portu vašeho počítače, spusťte unetbootin-windows-494.exe, vlevo dole zaškrtněte »Obraz disku« a vpravo klidněte na tři tečky. Následně vyberte cestu k ISO souboru BitDefender Rescue CD a zvolte „Typ“ »Mechanika USB«. Teď už stačí jen písmenko příslušící USB disku, na který chcete nahrát Rescue CD, a kliknout na »OK«.

Poznámka: Při výběru si zkontrolujte, jestli máte zvolenou správnou cílovou jednotku USB disku. Dojde totiž k vymazání všech jeho dat.

Jednoduchý, ale šikovný

BitDefender je jednoduchý na ovládání a nabízí základní pomůcky při akutním řešení problémů s počítačem, jako je vyhledání virů a záloha dat. Pokud máte stroj připojený k internetu, dojde ke stažení aktuální virové databáze. K vyhledání řešení vašeho problému může také pomoci integrovaný internetový prohlížeč Firefox.

Uveřejněno na Chip DVD 03/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání