Menu
CHIP Speedtest

BoostSpeed 5 SE

27.08.2011 21:00 | Redakce Chip
BoostSpeed 5 SE
Automatické funkce tohoto programu slouží k vyčištění registru Windows, vyhledání a odstranění nepotřebných souborů, defragmentaci a optimalizaci chodu Windows.

Plná verze programu Auslogics BoostSpeed 5.1 Special Edition z Chip DVD vám pomůže s údržbou počítače a optimalizací jeho výkonu i zabezpečení. Automatické funkce slouží k vyčištění registru Windows od nepotřebných či poškozených záznamů, vyhledání a odstranění nepotřebných souborů, úpravám nastavení operačního systému nebo defragmentaci obsahu pevného disku počítače. Další z užitečných funkcí umí například uvolnit operační paměť počítače, odstranit pozůstatky po surfování na internetu a práci s různými aplikacemi nebo zastavit automatické spouštění programů. BoostSpeed nabízí ovládání v češtině a provedené změny zálohuje pro možnost návratu k výchozímu nastavení.

Na Chip DVD je připravena speciální plná verze programu Auslogics BoostSpeed 5.1 Special Edition v ceně 400 Kč. Ještě více nástrojů a funkcí na úpravu nastavení, optimalizaci a vyladění počítače nabízí komerční verze programu Auslogics BoostSpeed. Čtenáři Chipu mohou využít zvýhodněnou cenu na její nákup.

Automatická kontrola: BoostSpeed automaticky kontroluje 3 hlavní zdroje problémů a neefektivity – registr Windows, zbytečné soubory a fragmentaci disku.
Automatická kontrola: BoostSpeed automaticky kontroluje 3 hlavní zdroje problémů a neefektivity – registr Windows, zbytečné soubory a fragmentaci disku.

Speciální edice programu BoostSpeed z Chip DVD má uživatelské rozhraní v češtině a práce s ním proto nebude činit problémy ani méně zkušeným uživatelům. Při prvním spuštění doporučí BoostSpeed provedení skenu systému, což je jistě nejlepší cesta jak začít optimalizovat rychlost a další nastavení vašeho počítače.

Základní kontrola

Sken počítače zkontroluje tři hlavní oblasti obsahu počítače, které nejčastěji způsobují zpomalení a další problémy s počítačem. Jde především o registr Windows, ve kterém jsou uchována důležitá nastavení operačního systému, hardwaru i instalovaných aplikací. BoostSpeed dále zkontroluje i pevný disk počítače – na výskyt zbytečných souborů a úroveň fragmentace dat. Čím více je obsah disku fragmentován, tím déle trvá načítání velkých souborů.

Návrhy na optimalizaci: Doporučení BoostSpeed na úpravu nastavení Windows se týkají zvýšení výkonu i zabezpečení.
Návrhy na optimalizaci: Doporučení BoostSpeed na úpravu nastavení Windows se týkají zvýšení výkonu i zabezpečení.

Všechny problémy nalezené během základní kontroly počítače lze ihned opravit a dále pokračovat v optimalizaci počítače. Odstranění zbytečných záznamů v registru a souborů na disku zabere většinou jen několik okamžiků, oproti tomu defragmentaci nechejte provést nejlépe přes noc.

Tento způsob údržby počítače je zcela bezpečný, protože BoostSpeed automaticky vytváří zálohy pro případ, že by bylo nutné vrátit počítač do výchozího (funkčního) stavu. Zálohy najdete na záložce »Pokročilé nástroje« pod volbou »Centrum první pomoci«.

Rychlé úlohy

V hlavním okně programu BoostSpeed jsou pod nabídkou »Rychlé úlohy« k dispozici i další užitečné nástroje, které zajistí především vyšší soukromí při práci s počítačem. Jde o vymazání historie navštívených stránek v internetovém prohlížeči, odstranění historie naposledy otevřených souborů, likvidaci dočasných souborů operačního systému a aplikací a rovněž i optimalizaci využití operační paměti počítače. Všechny tyto úkoly se spouští jediným kliknutím a jsou dostupné rovněž i pod nabídkou tlačítka programu BoostSpeed v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin).

Zametání stop: Nástroj Track Eraser odstraní pozůstatky po surfování na internetu i seznamy naposledy otevřených souborů.
Zametání stop: Nástroj Track Eraser odstraní pozůstatky po surfování na internetu i seznamy naposledy otevřených souborů.

BoostSpeed vám nabídne i řadu doporučení k úpravě nastavení Windows pro vyšší výkon počítače i zabezpečení vašich dat. Po přepnutí na záložku »Systémový poradce« provede BoostSpeed automaticky kontrolu nastavení počítače a vypíše seznam doporučení. Může jít o úpravu nastavení jak pro vyšší výkon počítače, tak i vylepšení jeho zabezpečení. Jedním kliknutím lze doporučení BoostSpeed přijmout a nechat program upravit příslušná nastavení Windows.

Ostatní nástroje

Funkce programu BoostSpeed na údržbu a optimalizaci počítače lze spouštět nejen automaticky, ale rovněž i samostatně s dodatečnými nastaveními. Připraveny jsou na záložce »Pokročilé nástroje«. Nástroj na podrobné vyčištění disku najdete pod volbou »Vyčistit«. V nastavení nástroje Disk Cleaner pak můžete podrobně zvolit, která data na disku považujete za zbytečná. Může jít o dočasné soubory operačního systému a aplikací, nepotřebné instalační soubory, body obnovení systému a další zbytečná data. V každém případě si dejte pozor, abyste nechtěně neodstranili soubory, které byste mohli později potřebovat.

Permanentní defragmentace: Uspořádání dat na disku počítače může probíhat i na pozadí operačního systému, ve chvílích kdy nevyužíváte plný výkon počítače.
Permanentní defragmentace: Uspořádání dat na disku počítače může probíhat i na pozadí operačního systému, ve chvílích kdy nevyužíváte plný výkon počítače.

Na nástroji na defragmentaci je užitečná především možnost nastavit průběžné uspořádávání dat na disku, které se automaticky spustí ve chvílích, kdy nevyužíváte plný výkon počítače. V případě notebooků se defragmentace nespustí, pokud je počítač v provozu na baterii. Podobně lze defragmentaci spouštět v pravidelných intervalech. Kromě defragmentace umí BoostSpeed rovněž i optimalizovat uspořádání dat na disku počítače pro jejich načítání maximální rychlostí.

Podrobné nastavení kontroly registru Windows na výskyt nepotřebných nebo poškozených záznamů vyvoláte volbou »Opravit«. Sami si můžete zvolit, které části registru bude BoostSpeed prohledávat.

Užitečné funkce najdete pod volbami »Položky spouštěné při startu« a »Instalovaný software«. Pomocí první funkce je možné zrychlit start operačního systému tím, že deaktivujete některé zbytečné, automaticky spouštěné programy. BoostSpeed umí rovněž rozpoznat některé druhy nebezpečného softwaru a vyřadit jej z funkce. Pomocí nástroje na odinstalování programů se můžete zbavit nejen nepoužívaného softwaru, ale rovněž i nepotřebných součástí a funkcí Windows.

Rychlý start: Startup Manager slouží k deaktivování programů a služeb, automaticky spouštěných se startem počítače.
Rychlý start: Startup Manager slouží k deaktivování programů a služeb, automaticky spouštěných se startem počítače.

Volba »Smazat historii« otevře nástroj Track Eraser, pomocí kterého můžete smazat odstranit pozůstatky po práci s počítačem. Vedle historie navštívených internetových stránek, cookies, hesel a dalších informací z internetového prohlížeče umí Track Eraser odstranit také seznam naposledy otevřených souborů, dočasná data operačního systému a různých aplikací, protokol systémových událostí a rovněž i historii souborů otevřených v základních aplikacích.

Díky tomu, že je ovládání programu BoostSpeed a všech jeho nástrojů přeložené do češtiny (až na některé drobnosti), nebudete mít s použitím bohaté nabídky funkcí jistě žádné problémy. Váš počítač se vám za pravidelnou údržbu odvděčí vyšší rychlostí i stabilitou.

Uveřejněno na Chip DVD 09/11.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání