Menu
CHIP Speedtest

Bootovací antiviry

15.08.2013 04:20 | Redakce Chip
Bootovací antiviry
Mezi nejnebezpečnější počítačové hrozby patří jednoznačně rootkity a malware. I proti nim ale existuje efektivní nástroj.

Řešením problému jsou bootovací antivirové balíky. Ty mohou sloužit i jako nástroj poslední záchrany a najít malware využívající rootkitů, se kterým si běžný antivir neporadí. Jak tyto nástroje fungují?

Základem je ve většině případů Linux, do kterého je přidáno skenovací jádro a aktualizační rutina. Nepříjemnou skutečností, bezpochyby vyplývající z nulové ceny, je ale to, že až na výjimky tyto nástroje nepatří mezi nejpropracovanější software. Většina zkušenějších uživatelů by bootovacím antivirům odpustila primitivní rozhraní, neodpustitelné jsou ale omezené skenovací schopnosti. Některé nástroje neumožňují kontrolu vybraných složek, hledání v archivech nebo pouze prověření boot sektoru. Pokud se je rozhodnete použít, rozhodně také doporučujeme zálohovat si důležitá data – při testování se nám několikrát stalo, že antivir bez ptaní odstranil důležitou komponentu systému a počítač se vzpamatoval až po obnově ze zálohy. I přes tato rizika lze bootovací antiviry označit za výkonné nástroje, které v rukou zkušených uživatelů dokážou vyčistit systém od všech škůdců. Pojďme se podívat, jak jsou na tom programy jednotlivých bezpečnostních firem.

Podrobnosti najdete v Chipu 9/2013.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání