Menu
CHIP Speedtest

Buzení domácích zařízení pomocí internetu

10.04.2012 15:55 | Redakce Chip
Buzení domácích zařízení pomocí internetu
Funkce Wake-On-Lan slouží k tomu, aby bylo možné zapínat vzdálené počítače a servery prostřednictvím internetu. Ukážeme vám, jak pomocí této funkce probudit jakékoliv zařízení ve vaší domácnosti.

Snad každý uživatel, který se živí prací na počítači, ten problém zná. Celý večer jste si doma připravovali tabulky pro blížící se uzávěrku, a ráno jste si je zapomněli poslat na pracovní mail. Zůstaly uloženy někde v domácím počítači či na síťovém NAS serveru. Pomocí internetu se k nim nedostanete, protože jste počítač i server vypnuli. Situaci lze ale zachránit, pokud máte na svém domácím počítači aktivovánu funkci Wake-On-Lan, kterou je vybavena většina moderních počítačů a pomocí níž je můžete vzdáleně zapnout prostřednictvím internetu. K zapnutí počítače dává impulz síťová karta poté, co obdrží speciální sekvenci dat. Ne každé zařízení je však touto funkcí vybaveno, zvláště nepříjemná je její absence u NAS disků. NAS server je sice určen pro nepřetržitý provoz, ale řada uživatelů má z úsporných důvodů nastaveno automatické vypínání, takže v případě potřeby by se hodila možnost probudit jej na dálku. Uvedeme konkrétní příklad: Svůj NAS disk Synology DS209j máte nastaven tak, aby pracoval od 7 do 22 hodin. Pokud je zapnutý, můžete k jeho obsahu přistupovat pomocí pevné internetové adresy používající zdarma poskytovanou DynDNS službu. K datům uloženým na NAS disku se tak dostanete pomocí jakéhokoliv osobního počítače, notebooku nebo smartphonu s internetovým připojením. Pokud je ale NAS server vypnutý, nezbývá než zajet domů a osobně jej zapnout. Z více než šedesáti modelů NAS disků, které zatím firma Synology vyrobila, jich více než čtyřicet funkci Wake-On-Lan postrádá. Mezi nimi i náš testovací model DS209j. U jiných výrobců NAS disků je situace obdobná.

Kompletní návod i s fotografickými přílohami najdete v papírové a elektronické verzi Chipu 5/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání