Menu
CHIP Speedtest

Bye, bye, Flash

13.01.2011 11:08 | Redakce Chip
Bye, bye, Flash
Donedávna téměř bezkonkurenční Flash musí nyní čelit Silverlightu a technologiím z rodiny HTML5. Moc šancí nemá. Nebo ano?


Okamžitě po rozšíření celosvětové „pandemie“ WWW bylo jasné, že pouhé statické a textové HTML stránky zdaleka nebudou stačit požadavkům, jež s sebou zákonitě nese prudký rozmach internetu. Hledala se proto řešení, která by zajistila, aby se obsah stránek mohl měnit v závislosti na čase nebo chování uživatele, a která by umožnila vkládat na stránky i data netextového charakteru. Průkopníky na tomto poli byli zejména vývojáři prohlížeče Netscape. Netscape jako první podporoval obrázky, Java applety nebo JavaScript. Obrázkový formát GIF podporoval animace, pomocí Java appletů a JavaScriptu bylo možné vytvářet zábavné i užitečné aplikace. Existovaly také plug-iny (zásuvné moduly) pro přehrávání zvuku. Dá se tedy říct, že obsah webových stránek se (zejména díky JavaScriptu a později i Flashi) do konce minulého století stal multimediálním a interaktivním.
Prozradíme vám, jak si v současnosti stojí Adobe Flash ve srovnání s největší konkurenci - Microsoft Silverlight a především s přicházejícím formátem HTML 5.

Tento článek najdete v Chipu 2/2011, který vychází 21.1.2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání