Menu
CHIP Speedtest

Česká republika je online už 20 let

14.02.2012 09:51 | Redakce Chip
Česká republika je online už 20 let
Právě v těchto dnech slaví Česká republika dvacáté výročí připojení k celosvětové síti. Rozhodný okamžik nastal 13. února 1992, kdy začala data po internetu proudit v tehdejší České a Slovenské Federativní Republice.

Podobně jako jinde ve světě se i u nás o zavedení internetu zasloužily akademické instituce. Testy internetu začaly na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze již na podzim roku 1991. Spojení se zárodkem tehdejšího internetového světa zajišťovala linka do univerzity Jana Keplera v rakouském Linci. Rychlost přenosu byla maximálně 19,2 kb/s a internet navíc nebyl určen pro pracovní stanice, ale pro jediný sálový počítač IBM.

Internet se šíří dál

Univerzity se postaraly také o další rozšiřování internetu na území ČSFR (od roku 1993 již pouze ČR). Prvním zásadním krokem bylo propojení Prahy a Brna linkou o rychlosti 64 kb/s. V rámci akademické sítě CESNET (Czech Educational and Scientific Network), spuštěné 15. června 1993, byly jako první propojeny univerzity v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni.

Akademici využívali dnes již prakticky mrtvé služby jako je Gopher, Archie, WAIS nebo Nosey Parker. Do dnešní doby přežily přenosy přes FTP a samozřejmě i služba WWW a e-maily.
V současné době je akademická síť, která od října 2001 nese název CESNET2, propojena linkami s rychlostí 10 Gb/s a je připravena i na přenosy o rychlosti až 100 Gb/s.

Internet pro všechny

K firemním a domácím počítačům dorazil internet v roce 1995, kdy byl komerčním poskytovatelům internetového připojení uvolněn vstup na trh. Za měsíční poplatek v řádu desetitisíců bylo možné pořídit si pevné připojení s rychlostí až 64 kb/s. Populárnější proto bylo vytáčené připojení s platbami za dobu připojení.

Prvním větším zlomem byla technologie euroISDN, umožňující vedle rychlejších přenosů i současné využití datových a hlasových služeb na jedné lince. SPT Telecom začal euroISDN testovat v roce 1997. Dnes masivně využívaná technologie ADSL se na českém trhu začala rozvíjet v roce 2003.

Kolem roku 1996 vznikly první rozsáhlejší internetové stránky, včetně katalogu Seznam.cz nebo portálu s pracovními nabídkami Jobs.cz. Na první internetové bankovnictví jsme si museli počkat do roku 1998, kdy jej začala nabízet Expandia Banka. Česká Wikipedie byla spuštěna v roce 2002 a dnes patří k nejrozsáhlejším jazykovým verzím. Jak se vyvíjely známé internetové stránky v průběhu času se můžete podávat na stránkách www.muzeuminternetu.cz.

Česká národní doména

S vývojem českého internetu samozřejmě souvisí i naše národní doména CZ, která v roce 1993 nahradila předcházející doménu CS, přidělenou České a Slovenské Federativní Republice. Doména CS byla z internetu vyřazena v roce 1995.

Z počáteční investice v tisícikorunách za roční registraci české národní domény si dnes vlastní doménu CZ pořídíte za cenu kolem dvou stokorun. O provoz české národní domény se od roku 1998 stará sdružení CZ.NIC.

Růst českého internetu za posledních 20 let lze demonstrovat i na registracích CZ domén, jejichž počet právě v den 20. výročí českého internetu dosáhnul 900 000. Překročení hranice jednoho milionu registrovaných českých národních domén se očekává do konce letošního roku.

Firemní prezentace využívají asi 40 % registrovaných CZ domén, 6 % zabírají soukromé internetové stránky a podobný počet i e-shopy. Zpravodajské weby mají registrováno necelé procento CZ domén a ještě méně (0,2 %) CZ domén využívají stránky s pornografií.

Internet jako motor ekonomiky

Rozvoj internetu z původně čistě armádního a později i akademického projektu do současné podoby mají na svědomí ekonomické záměry USA. Vybudování vysokorychlostních internetových linek a otevření internetu komerčním aktivitám umožnil High Performance Computing Act, schválený americkým Kongresem v prosinci 1991.

Podle údajů z loňského roku je k internetu připojeno již více než 61 % českých domácností a česká internetová populace čítá přes 6,3 milionu lidí. V roce 2011 utratili Češi v internetových obchodech rekordních 37 miliard korun.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání